Hoax: Tehlikeli internet yalanları

E-postalar ya da siteler aracılığıyla yayılan internet yalanları, çoğu zaman tehlike anlamı taşıyor.

Hoax'ın tipik özellikleri - 1

Hoax'ın tipik özellikleri - 1
Bazı hoax'lar, UFO gibi çok ilgi gören konular üzerinden yola çıkıyor.

Zincirleme mektup ve hoax'lardaki sahtekarlık: Bilgisayar kullanıcılarının iyi niyetinden yararlanıyor. Bu nedenle, insanın bu tür e-postaları nerden tanıyacağını bilmesi önemlidir.

İLETİM: Hoax'lar iletiyi alan kişiden bu iletiyi başkalarına iletmelerini talep ederler. Bazı durumlarda e-posta adresleri verilir, genellikle metni tüm arkadaşlara ve tanıdıklara yollamak gerekir. Zincirleme mektuplar, dijital muzipliği ciddiye almayı reddedenleri bazen felaket, kötü şans ve belalarla tehdit eder.

KAYNAK: Genellikle bilginin çok bilinen ve ciddi bir kaynaktan geldiği ileri sürülür. Bu gibi durumlarda Microsoft, Yahoo, AOL gibi firmaların ya da kamu tarafından bilinen örneğin bir üniversitenin ya da bir organizasyonun adı verilir. Orijinal kaynağa ait bir işaret bulunmamaktadır, aksi takdirde bu hile anında suya düşerdi.

PANİK YARATMAK: Sözde bir virüse karşı uyarıldığınızda, bir sonraki cümlede, bunun çok yeni olduğu ve şu anda anti virüs programının bulunmadığını görebilirsiniz. Diğer bir iddia ise o anda hiçbir çarenin bulunmadığıdır. Bunlara inanıp bir anda dosyaları sildiğinizde ise alarm çanları çalmaya başlayacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Gerçekten çok faydalı bir yazı olduğu kanaatindeyim. Umarım bu yazıyı birçok kişi okur ve bilgilenir.

bir araştırmaya göre 2100 yıllarından sonra kadınların erkeklere oranı 7/3, yani her 10 kişiden 7 si kadın 3 erkek olacak, bu durumda böle bir şey gerçekleştirmek, çok gereksiz birşey.

Tüm yazılanları okudum. Çoğu yazılanı herkesin bilmesi gerekir. Duygu sömürücü olanlar hakkındakiler iyi geldi.

5. sayfadaki kusursuz kadın haberi 11/06/2008 de TRT Ana Haberede konu olmuş, konuyla ilgili sokak röportajları bile yapılmıştı.

internet ortamında yayılan yada yayılmaya çalışılan bilgi kirliliğine kapılmamak gerekir her sçylenene,her gösterilen anormalllikler abrtıdan başka bir sey değil diye düsünüyorum...

Dün süper kadın haberini posta gazeteside yayınladı arka sayfada demekki medyada atlıyor herşeye haber olsunda ne olursa olsun artık güvenilecek gazete sayısı iyicene azalıyor okunacak haber bir gazetede 4-5 tane olmaya başladı ortalama 100 haber var ama hep boş şeyler yazmışlar karalamışlar doğruluğunu internetten araştırmak çok kolay mesela suan sizin yazınızı okuyup bu aletin doğruluğunu öğrenmiş olduk ama her gazete yada tv görülen haberin doğruluğunu kaç kişi merak ediyor ?

yazıyı hazırlayanın ellerinden öpüyorum, çok teşekkürler... (ben yakın çevreme bu konuda mailler atıp duruyor özellikle forward konusunda onları uyarıyordum... bu yazıyı word'e aktarıp arkadaşlarıma gönderdim, o derece hoşuma gitti)

yok artık bu da mı yalan? ancak ben bunu birkaç gün önce bir televizyon kanalının ana haber bülteninde izledim. haberde robotu yapan kişi konusuyordu bir de robotu kullanan bir erkek gösteriliyordu.

"bu maili 13 kişiye gönder, bi adam göndermiş mutlu olmuş, diğer adam göndermemiş ölmüş...." gibi yazılar olan bi mail kesinlikle yalandır, asla inanmayın ve göndermeyin. birileri internette yayılmak istiyor

ne olursa olsun geyik, karikatür veya resim toplu gönderim yaptığınız maillerde kişileri bcc alanına ekleyiniz.

ulen lise 3 okuyan herkes bonsainin sadece bitkilere has özellikten yola çıkılarak yapıldığını bilir! yuh bea!
(buradan öss, lgs, oks, sbs ve bilimum "s"lere "s"lamlarımı gönderiyorum

gönderdiğim mailleri şifrelersem, yani "gizli kopya" yı tıklayıp alıcının
isim ve adresleri görmesini engellersem, yinedemi adresler ele geçiriliyor. LTF.bilgisi olan aydınlatsın beni.Teşekkürler.m e t.

çok ilginç kadını anladım ama erkek nasıl nerden çıkartıcak onu

normal bişey hep kadınlarmı doğaracak biraz erkekler doğursun

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir