Hoax: Tehlikeli internet yalanları

E-postalar ya da siteler aracılığıyla yayılan internet yalanları, çoğu zaman tehlike anlamı taşıyor.

Korkulardan faydalananlar

Korkulardan faydalananlar
Tatsız şaka: 11 Eylül trajedisi de hoax'lara konu oldu. Tıklayın...

Bir örnek daha: CNN haber televizyonunun video görüntülerinden alındığı öne sürülen tatsız bir fotoğraf büyük ilgi gördü. 11 Eylül 2001'de Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin dumanları arasında şeytana benzediği öne sürülen bir yüz görülüyordu. Oysaki bu fotoğraf basit bir grafik yazılımıyla bile hazırlanabilecek olan bir foto hilesinin eseriydi. Ancak böylesine açık bir şaka bile çok sayıda insanın kandırılmasına ve internette bir anda büyük ilgi görmesine neden oldu.

Bu örneğimiz de aslında yanıltıcı e-postaların en sık karşılaşılan özelliğini göstermek için ideal bir durum: Bir zamanların meşhur Ericsson-Nokia haberi diğer yanıltıcısı iletilerden farklı olarak duygusal bir etki bırakmamasına rağmen iletiyi en azından sekiz farklı e-posta adresine daha göndermenize neden olabiliyordu.

Böylelikle e-postada adı geçen şirketler için istenmeyen bir durum ortaya çıkar: Şirketin e-posta kutusu (ortada hedef gösterilen bir e-posta adresi olmamasına rağmen) bir anda binlerce e-posta ile bombardıman edilir ve sözü edilen iletiyi arkadaşlarına ileten kullanıcılar cep telefonlarının gönderilmesini talep ederler. Bu durumda firmaların imajında dolaylı olarak zedelenme oluşur ve son olarak da bu mesajlara cevap verilmesi için bir takım maliyetler ortaya çıkar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Gerçekten çok faydalı bir yazı olduğu kanaatindeyim. Umarım bu yazıyı birçok kişi okur ve bilgilenir.

bir araştırmaya göre 2100 yıllarından sonra kadınların erkeklere oranı 7/3, yani her 10 kişiden 7 si kadın 3 erkek olacak, bu durumda böle bir şey gerçekleştirmek, çok gereksiz birşey.

Tüm yazılanları okudum. Çoğu yazılanı herkesin bilmesi gerekir. Duygu sömürücü olanlar hakkındakiler iyi geldi.

5. sayfadaki kusursuz kadın haberi 11/06/2008 de TRT Ana Haberede konu olmuş, konuyla ilgili sokak röportajları bile yapılmıştı.

internet ortamında yayılan yada yayılmaya çalışılan bilgi kirliliğine kapılmamak gerekir her sçylenene,her gösterilen anormalllikler abrtıdan başka bir sey değil diye düsünüyorum...

Dün süper kadın haberini posta gazeteside yayınladı arka sayfada demekki medyada atlıyor herşeye haber olsunda ne olursa olsun artık güvenilecek gazete sayısı iyicene azalıyor okunacak haber bir gazetede 4-5 tane olmaya başladı ortalama 100 haber var ama hep boş şeyler yazmışlar karalamışlar doğruluğunu internetten araştırmak çok kolay mesela suan sizin yazınızı okuyup bu aletin doğruluğunu öğrenmiş olduk ama her gazete yada tv görülen haberin doğruluğunu kaç kişi merak ediyor ?

yazıyı hazırlayanın ellerinden öpüyorum, çok teşekkürler... (ben yakın çevreme bu konuda mailler atıp duruyor özellikle forward konusunda onları uyarıyordum... bu yazıyı word'e aktarıp arkadaşlarıma gönderdim, o derece hoşuma gitti)

yok artık bu da mı yalan? ancak ben bunu birkaç gün önce bir televizyon kanalının ana haber bülteninde izledim. haberde robotu yapan kişi konusuyordu bir de robotu kullanan bir erkek gösteriliyordu.

"bu maili 13 kişiye gönder, bi adam göndermiş mutlu olmuş, diğer adam göndermemiş ölmüş...." gibi yazılar olan bi mail kesinlikle yalandır, asla inanmayın ve göndermeyin. birileri internette yayılmak istiyor

ne olursa olsun geyik, karikatür veya resim toplu gönderim yaptığınız maillerde kişileri bcc alanına ekleyiniz.

ulen lise 3 okuyan herkes bonsainin sadece bitkilere has özellikten yola çıkılarak yapıldığını bilir! yuh bea!
(buradan öss, lgs, oks, sbs ve bilimum "s"lere "s"lamlarımı gönderiyorum

gönderdiğim mailleri şifrelersem, yani "gizli kopya" yı tıklayıp alıcının
isim ve adresleri görmesini engellersem, yinedemi adresler ele geçiriliyor. LTF.bilgisi olan aydınlatsın beni.Teşekkürler.m e t.

çok ilginç kadını anladım ama erkek nasıl nerden çıkartıcak onu

normal bişey hep kadınlarmı doğaracak biraz erkekler doğursun

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir