Hoax: Tehlikeli internet yalanları

E-postalar ya da siteler aracılığıyla yayılan internet yalanları, çoğu zaman tehlike anlamı taşıyor.

Kusursuz Kadın e-postanızın peşinde

Kusursuz Kadın e-postanızın peşinde
Muhteşem robot: Kusursuz kadın isimli robotun amacı, muhtemelen e-posta toplamak.

Ve son günlerin en büyük internet yalanlarından biri: Perfect Woman... internette dolaşan ve "Perfect Woman" (Kusursuz Kadın" isimli bir robot geliştirdiğini iddia eden hayali Ai Robotics şirketinin sitesi. Sitede verilen bilgiler, Lisa adında, teknolojinin son harikası bir robottan bahsediyor. Kusursuz Kadın Lisa yemek yapabiliyor, alışverişe gidebiliyor, evi temizleyebiliyor, yorgun bir günün ardından sahibine masaj yapabiliyor ve yalnız erkeklerin yalnızlığına çare olabiliyor.

Site içeriğinde neredeyse yok yok. Lisa için hazırlanan ve ziyaretçilere TV'de yayınlanan reklam diye sunulan bir reklam filmi, Lisa'nın geliştirilme aşamasında test kullanıcısı olarak görev alanların fikirlerine yer veren kısa klipler ve Lisa'nın geliştiricileri oldukları iddia edilen iki kişinin açıklamalarını içeren videolar... Hatta, Ai robotics isimli sözde şirket hakkında uzunca bir açıklama bile var.

Buraya kadar her şey çok eğlenceli gibi görünse de, işin tehlikeli kısmı sitede yer alan sipariş formunun doldurulması ile başlıyor. Sürekli değişen bir tarihte satışa sunulacağı söylenen Perfect Woman için bir süredir ön sipariş alan site, düşündüğünüz gibi para talep etmiyor. Sipariş formunda robotun saç stili ve giyim tarzı ile ilgili seçimleri yapmanız ve belirtilen alana e-posta adresinizi girmeniz isteniyor. Saf bir ziyaretçi de buraya e-posta bilgisini girmekte bir sakınca görmüyor. Ancak bu şekilde toplanan e-postaların ne amaçla kullanılacağı belli değil. En iyi ihtimalle, siteye e-posta adresini veren birinin posta kutusu tıka basa spam e-postalarla dolacaktır. Ama e-posta adresine çok daha zararlı bir e-posta gönderilmesi de imkan dahilinde. Kullanıcıyı zararlı bir bağlantıya yönlendiren e-postalar, banka hesabının boşaltılmasına kadar varan sonuçlara yol açabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Gerçekten çok faydalı bir yazı olduğu kanaatindeyim. Umarım bu yazıyı birçok kişi okur ve bilgilenir.

bir araştırmaya göre 2100 yıllarından sonra kadınların erkeklere oranı 7/3, yani her 10 kişiden 7 si kadın 3 erkek olacak, bu durumda böle bir şey gerçekleştirmek, çok gereksiz birşey.

Tüm yazılanları okudum. Çoğu yazılanı herkesin bilmesi gerekir. Duygu sömürücü olanlar hakkındakiler iyi geldi.

5. sayfadaki kusursuz kadın haberi 11/06/2008 de TRT Ana Haberede konu olmuş, konuyla ilgili sokak röportajları bile yapılmıştı.

internet ortamında yayılan yada yayılmaya çalışılan bilgi kirliliğine kapılmamak gerekir her sçylenene,her gösterilen anormalllikler abrtıdan başka bir sey değil diye düsünüyorum...

Dün süper kadın haberini posta gazeteside yayınladı arka sayfada demekki medyada atlıyor herşeye haber olsunda ne olursa olsun artık güvenilecek gazete sayısı iyicene azalıyor okunacak haber bir gazetede 4-5 tane olmaya başladı ortalama 100 haber var ama hep boş şeyler yazmışlar karalamışlar doğruluğunu internetten araştırmak çok kolay mesela suan sizin yazınızı okuyup bu aletin doğruluğunu öğrenmiş olduk ama her gazete yada tv görülen haberin doğruluğunu kaç kişi merak ediyor ?

yazıyı hazırlayanın ellerinden öpüyorum, çok teşekkürler... (ben yakın çevreme bu konuda mailler atıp duruyor özellikle forward konusunda onları uyarıyordum... bu yazıyı word'e aktarıp arkadaşlarıma gönderdim, o derece hoşuma gitti)

yok artık bu da mı yalan? ancak ben bunu birkaç gün önce bir televizyon kanalının ana haber bülteninde izledim. haberde robotu yapan kişi konusuyordu bir de robotu kullanan bir erkek gösteriliyordu.

"bu maili 13 kişiye gönder, bi adam göndermiş mutlu olmuş, diğer adam göndermemiş ölmüş...." gibi yazılar olan bi mail kesinlikle yalandır, asla inanmayın ve göndermeyin. birileri internette yayılmak istiyor

ne olursa olsun geyik, karikatür veya resim toplu gönderim yaptığınız maillerde kişileri bcc alanına ekleyiniz.

ulen lise 3 okuyan herkes bonsainin sadece bitkilere has özellikten yola çıkılarak yapıldığını bilir! yuh bea!
(buradan öss, lgs, oks, sbs ve bilimum "s"lere "s"lamlarımı gönderiyorum

gönderdiğim mailleri şifrelersem, yani "gizli kopya" yı tıklayıp alıcının
isim ve adresleri görmesini engellersem, yinedemi adresler ele geçiriliyor. LTF.bilgisi olan aydınlatsın beni.Teşekkürler.m e t.

çok ilginç kadını anladım ama erkek nasıl nerden çıkartıcak onu

normal bişey hep kadınlarmı doğaracak biraz erkekler doğursun

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir