İnternete bağlı araçlarda tehlike büyüyor!

Arabanızın internete bağlı olması hoşunuza gidebilir. Ama işin kapkaranlık bir tarafı da var!

  • Levent Öztürk
İnternete bağlı araçlarda tehlike büyüyor!

Bilgisayarınızın hack'lenmesi önemli bir problem olabilir ancak arabanızda ilerlerken birinin aracınızın kontrolünü ele geçirdiğini düşünebiliyor musunuz? Giderek daha fazla aracın internete bağlı hale gelmesi ile beraber, arabaların hack'lenmesi ve bir başka kişinin aracın kontrolünü ele geçirmesi daha yüksek bir ihtimal haline geliyor. Geçtiğimiz Nisan ayında BT, bağlantılı araçların güvenlik açıklarını test etmek amacı ile BT Assure Ethical Hacking for Vehicles hizmetini başlatmıştı. BT Security'den Carla Thomas'ın söylediğine göre bu sorun büyümeye devam edecek ve karşı koyabilmemiz için de yetenekli insanlara ihtiyacımız var.

Öne çıkan güvenlik uzmanı Troy Hunt, Nissan'ın Leaf model elektrikli araçlarının arkadaş uygulamasında bir açık olduğunu ve bu açığın, sürücünün gezilerinin fark edilmeden izlenebilmesini sağladığını duyurdu. Şu anda bu açık sadece ısıtma ve klima sistemlerinin ele geçirilmesine imkan tanınıyor. Ancak başka durumlarda, aracın motorunun veya fren sistemlerinin kontrol edilmesi de mümkün olabilir. Böyle bir olasılığın sunduğu ihtimaller bile oldukça korkutucu.

Görünene göre Hunt, bir süredir bu açıktan haberdardı ve BBC ile konuşmadan önce firmaya açığı kapatması için bir ay vermişti. Ancak Hunt'ın iddiasına göre Nissan, herhangi bir güvenlik tehlikesi bulunmadığını söyleyerek açığı onarmadı. Hunt'ın söylediğine göre Nissan'ın yapması gereken doğru hareket, şu anda uygulamayı tamamen kapatmak ve aslında çok da zor olmayan yamayı sunmak.

Bu arada bir Nissan sözcüsü, BBC'ye firmanın bu sorundan haberdar olduğunu ve çözüm için çalıştığını bildirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Kahrolsun teknoloji. Haydin mağaraya gidelim..... Karanlık belki ama huzurlu.

sadece göz korkutma yazısı yazar daha internetsiz araba kullanınca...

@grezimonk Tam bir CrazyMonkey düşüncesi olmuş, sana yakışmış ama yanlış olmuş...

Araçların hack'lenmesi aslında mümkün değil! Bu neyi nasıl internete bağladığınızla ilgili bir konu. Aracın direksiyonunu, motorunu, frenlerini, transmisyonunu, göstergelerini, farlarını, sinyallerini, klimasını... internete öylece bağlarsanız ki bunun gizli servis mantığını anlıyorum, başınıza olmadık işler gelebilir. Bir araçta sürüşle ilgili donanımları diğer donanımlardan izole eder ve sadece belli ip'lere bağlanmasına izin verirseniz sorun çözülür. Hacker'ları seferber etmeniz gereksizdir:)

@cleverman D segmenti ve üstü tüm araçlarda, C segmentindeki birçok araçta Motor, Fren.. zaten bilgisayar kontrollü. Tamircilerin beyni var dedikleri küçük bilgisayar. Tüm araç markaları sürüş kalitesi, performans, yakıt tüketimi..iyileştirme adına daha fazla bilgisayar kontrolü kullanıyor, kullanmak zorunda. Sürücüye rağmen, Tehlike olduğunda durmak zorunda olduğunu anlayan araç duruyorsa, Birinin yardımıyla uçurumdan aşağıya son sürat atlaması gerektiğine de karar verebilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost