İnternete doping

İsviçreli bilim adamları 10 bin kat daha hızlı bir sistem üzerinde çalışıyor.

  • Selim Öztürk
10 bin kat daha hızlı internet
İnternet hızı 10 bin kat hızlanabilir mi?

Yeni şebekenin yaygınlaşması ve genel kullanıma da açılması halinde film, müzik ve resim dosyaları saniyeler içinde indirilebilecek.

Kısa adı CERN olan, İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, geniş band internetin yerini alabilecek yeni bir ağ üzerinde çalışıyor. Bu yeni bir 'grid' projesi.

'Grid', bilgisayarların işlem ve veri depolama kaynaklarını, internet üzerinden paylaşmalarını ve onbinlerce, yüzbinlerce, hatta milyonlarca bilgisayarın, tek bir süper bilgisayarmış gibi çalışmasına imkan veren bir ağ teknolojisi.

CERN'deki bilim adamları, bu sayede, gelecek yaz yapmayı planladıkları deney sırasında ortaya çıkacak onbinlerce terabyte'lık veriyi anında işlemeyi ve dünyanın dört bir yanındaki araştırma merkezleriyle paylaşmayı planlıyor. Söz konusu deney, evrenin başlangıcı kabul edilen "Büyük Patlama"nın, laboratuar ortamında simüle edilmesine dayanıyor. Yeni, süper hızlı internetin bu deneyle eşzamanlı hizmete girmesi planlanıyor.

Yeni sistem, şimdilik genel kullanıcının değil araştırmacıların hizmetinde olacak. Ama yakın gelecekte aynı teknoloji ve altyapıyla genel kullanıcıya yönelik süper hızlı internet bağlantısı mümkün. Bu denli yüksek bir erişim hızıyla şu anda indirilmesi saatler alan filmler, müzik ve resim dosyaları birkaç saniye içinde bilgisayara inecek. Bilgisayar kullanım alışkanlıklarının değişmesi de kaçınılmaz görünüyor. Uzmanlar, yakın gelecekte kullanıcıların verilerini kişisel bilgisayarları yerine artık doğrudan ağ üzerinde depolayacağını, masaüstü bilgisayarların tarihe karışacağını öngörüyor.

Kaynak: Tübider

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Yazıyı okuyunca aklıma Mazhar Alanson'lu TTNet reklamı geldi. İnternet o kadar hızlı ki internette motorsikletçilerin kaskı ile sörf yapıyordu. Ekranın önü de rüzgar vadisi...
Bu teknoloji bize gelince nasıl bir reklam yaparlar şimdiden merak ediyorum.

Bu Telekom varken bize de 10 bin yıl sonra gelir, hala yeteri kadar tepkisi olmayan tüketiciyle dalga geçiyorlar.

ozaman gelincede hd teknolojisidir filan diye terbaytlık filmler olur gene biz saatlerce bekleriz teknoloji ilerledikçe film sektorude ilerliyecektir yani şu anki teknoloji kullanılan kodlamalar düşük çözünürlüklü teknoloji olacak ozmn belki ve yüksek çözünürlükte terbaytlara ulaşacak...

neden isviçreli bilim adamları onların ne özelliği var.bizden nie böle bi haber çıkmıo.her şehir teknokent olmuş,odtü,itü ile övünüyoruz ama böle ses getiren bi haber alamıyoruz.

Biz türklerede bi ucundan verse....Bizim kaderimizde ne zaman kızlı internet olacak?

Bahsettiği Atlas Projesi iyide proje gelecek yıl değil bu yıl 2 ay sonra yapılacak.

"neden isviçreli bilim adamları onların ne özelliği var.bizden nie böle bi haber çıkmıo.her şehir teknokent olmuş,odtü,itü ile övünüyoruz ama böle ses getiren bi haber alamıyoruz."

cvp: projede yüzlerce bilim adamı çalışıyor, 40 da Türk fizikçi çalışmakta, proje hakkında çok biliniz yoksa bir yorumda bulunmamanızı tavsiye ederim, zira geçenlerde düşen atlasjet uçağında ölen fizik profosorümüz ve asistanı o projeye dahildi. Amerikada son 2 yılda CERN projesinden benim bildiğim 7 profosor ÇEŞİTLİ KAZALAR sonucu hayatını kaybetti. İsviçre olmasının sebebi de isviçrede bilimin gelişmesinden felan değil, şu an ABD'de, Avrupa'da CERN aleyhine açılmış davalar var, bu davalardan etkilenmemesini sağlamak amacıyla İsviçre'de kuruldu. Tabi coğrafik özellikler en önemli etkendi, mümkün olan yerlerden özellikle İsviçre seçildi. Yüksek hıda internet sadece bir yan proje, CERN'deki asıl amaç Big Bang'i çok küçük boyutlarda tekrar meydana getirmek...Bu dünya tarihinde yapılmış en önemli deney olacak. Sonuçları elbette hesaplanıyor, ancak Big Bang'la ilgili bilmediğimiz çok şey var. Karşıt düşüncedeki fizikçiler bu deney sonucunda dünyanın yok olabileceği gibi bir tehlikenin bile olduğunu söylüyorlar.

hangi hıza göre 10 000 kat hızlı internet?

56k ya göre bile 10.000kat hızlı olsa muazzam bi hız olur.

''hangi hıza göre 10 000 kat hızlı internet?''

Ama birşey yanlış söylenmiş. CERN bilim üssü İsviçre ve Fransa sınırları arasında yer alıyor ve bu tür projeler "yanlızca" İsviçre'li bilim adamlarına ait değil, hatta Türkler de bulunuyor.

İnternetin asıl mucidlerininde CERN'de olduğunu duymuştum.

internet isterse 100 bin kat hızlı olsun sansürlendikten sonra pek bir anlamı olmuyor hızın..

internet nekadar hızlanırsa hızlansın biz türk kullanıcılar telekom un basit cıkar hesapları yüzünden bu teknolojiyi kullanamayız.hem en pahalı internet hem kullanıyoruz buna ragmen alt yapı hizmetlerine yeterince önem verilmiyor.bizim bu teknolojiyi türkiyede yakın gelecekte görmemiz mümkün degil.buyüzden hiç heveslenmeyelim bence

Adamlar 10bin kat hızlı internet yapıyor .
Bizim telekom Adsl kota bilgilerini 3gün gecikmeli veriyor .
Telefon edip bu ne böyle diye soruncada bilgimiz yok diye geçiştiriyorlar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play