İnternete en çok bağlanan ülke hangisi?

Avrupa ülkeleri arasında Internet'e en çok bağlanan ülkeler belli oldu. Sonuçlar şaşırtıcı.

İnterneti en çok kullanan ülke: İzlanda
Buzul ülke İzlanda, Avrupa'yı internet kullanımında geride bırakmayı başardı

Merkezi Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan kamuoyu araştırma kuruluşu GfK tarafından, 14 yaş üzerindekilerle telefon aracılığıyla yapılan araştırmaya göre, İzlanda nüfusunun yüzde 88'i, Finlandiya'nın yüzde 81'i, Norveç'in yüzde 76'sı, Danimarka'nın yüzde 76'sı ve İsveç'in yüzde 73'ü internet kullanıyor.

Batı Avrupa ülkeleri arasında en düşük internet kullanıcısı sayısının yüzde 25 ile Malta olduğu belirtilirken, bunu yüzde 35 ile İspanya, yüzde 43 ile Portekiz, yüzde 45 ile İrlanda izliyor. Avrupa'daki en düşük internet kullanımının bulunduğu ülkeyse yüzde 1 ile Arnavutluk.

Araştırmaya göre, nüfusa oranla internet kullanıcısı sayısı Avusturya'da yüzde 67, İngiltere'de yüzde 63, Almanya'da yüzde 61, Fransa'da yüzde 56, İtalya'da yüzde 53, eski Sovyet bloğu ülkelerinden Slovenya'da yüzde 61 ve Estonya'da yüzde 60 oranında bulunuyor.

Kaynak: Tübider

CHIP Online'ın Notu:
Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre 2007 sonu itibariyle Türkiye'de 20 Milyon internet kullanıcısı bulunuyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Nüfusa oranla internet kullanıcısı sayısı ile ülkenin nüfusunun yüzdelik internet kullanma oranı arasındaki fark nedir onu anlamadım :)

hiç şaşırmadım bu oranlara..

Şaşırtıcı olur tabi. Adamlar bir kere kendileri şaşırmış. Bir %1 diyor bir %25. Bir de telefonla araştırmak nesi. Tamam uğraşılmış belli ama gerçek kullanıcı telefonu açmaz. (bkz. ben) ayrıca belki o ülkede cep tel tercih ediliyo, belki belli ülkenin zengin (int kullanan) sınıfı telefona çıkamayacak derecede yoğun... :/

e hani türkiye? :)

bu anketin doğru oldugunu sanmıyorum izlandanın nüfusu ne ki 1. olsun :/

izlanda zaten internet kullanma "oranı" bakımından 1. sırada. Bunun nüfusla herhangi bir alakası yok.

maşallah türkiyedeki internet aboneleri 20 milyon olmuş

herhalde modem kampanyası tuttu kazıkçı telekom ne dersin aferin aferin

keşke sana rakip bir firma çıksada gününü görsen (mesela avrupada internet hizmeti veren firmalardan biri o zaman görürüm seni)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir