İnternete Türkçe karakterler geliyor!

Bir web adresinde ğ veya ş gibi karakterler görmek ister misiniz? Hayal yakında gerçek oluyor!

  • Ümit Öncel
İnternete Türkçe karakterler geliyor!
Şu anda Türkçe karakterlerli alan adları sağlıklı bir şekilde kullanılamıyor.

Bildiğiniz gibi şu anda internet üzerinde kullanılan alan adlarında Türkçe karakterler yer alamıyor. Türkçe karakterlerin ASCII karşılıklarını kullanan bir uygulamayı Nic.tr sunuyor fakat ICANN, bu dolambaçlı yöntem yerine var olan standart karakterler dışındaki tüm karakterleri desteklenmesi konusunda yeni bir çalışma yürürüyor.

Bu yıl 36.sı Seul'da düzenlenen ICANN'in uluslar arası halka açık toplantısında gündeme gelen konu ile ilgili bir de tasarı sunuldu. Tasarıya göre uygun alt yapı çalışmaları ile dünya üzerinde kullanılan ve şu an kullanılan harfler içerisinde karşılığı olmayan özel karakterlerin de kullanılabilmesi mümkün ve hatta gerekli. Çünkü sunulan tasarıda, şu anda yaklaşık 1,6 milyar internet kullanıcısı bulunduğu ve bu kullanıcıların yarısından fazlasının ana dilinin İngilizce olmadığının alt çiziliyor.

ICANN, bu konuyu ciddiye aldığı ve 2010 yılı içerisinde aralarında Çin, Kore ve Arap alfabesinin de bulunduğu pek çok özel karakteri alan adı sistemine dahil etmeyi düşündüğünü açıkladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bence hiç iyi bir fikir değil.acaba g miydi ğ miydi s miydi ş miydi gibisinden kafa karışıklığından başka başka bir şey değil.

elhamdülillah sonunda

artık türlçe karakterle kullanmay unttuk ne gerek var alıştık artık türlçe karakter kullanmamaya.

Gayet iyi bir uygulama olucak bence.

"Çin, Kore ve Arap alfabesinin de bulunduğu pek çok özel karakteri alan adı sistemine dahil etmeyi düşündüğünü açıkladı."
bence böyle bir şey olmamalı. bu karakterleri içerek web adreslerini standart bir türkçe klavye ile nasıl yazmayı düşünüyorsunuz. tamam yazılır ama zor olur.

Çin ve araplar için fevkelade ama bizim ıcin pek bişey farketmeyecek. Acaba maillerdede kullanabilecekmiyiz ğ yi ozaman bütün maillerde ad soyadım kaparım ben

ne alaka sitenin sahibi hem g hemde ğ alırsa o dediğin problem olmaz...

"bence hiç iyi bir fikir değil.acaba g miydi ğ miydi s miydi ş miydi gibisinden kafa karışıklığından başka başka bir şey değil."

Bence çok güzel bir fikir. Gerçi bu yeni bir fikir değil, zaten olması gereken birşeydi. Ayrıca asıl kafa karışıklığı şimdi oluyor. Böyle bir uygulama hayata geçtikten sonra 1-2 ay içinde herkes alışacaktır eminim. Türk insanı zekidir.

zaten bir kaç yıldır IDN denen şeyle türkçe karakterli domain kaydetmek mümkün değil miydi?

o değilde diyelimki korece bir site ismi var nasıl girecez. Google translate ile ancak.

Tutupta Kore dil desteğini yüklemem windowsa.

Çok iyi bir fikir ve bende Türkçe karakter domainler alınıyor diye biliyorum. İnternet Explorer 8 de çalışacak diye duymuştum...

adam hem g harfine hem ğ harfine domain aldı diyorsunda www.çiğdemlik.com alalım.

www.cigdemlik.com
www.çiğdemlik.com
www.ciğdemlik.com
www.çigdemlik.com

yok artık bu domainlerin hepsini alırmış sorun kalmazmış

Zamanında karakterler oluşturulurken bizimkiler de davete katılsalardı, şu anda zaten hem telefonlarda hem de bilgisayarlarda böyle bir konu üzerine tartışmazdık. Eğer ki kendi alfabenizi kullanmak istemiyorsanız sizden şüphe ederim. Siz gidin kendi alfabenizi oluşturun, içine de w,x,q ekleyin. Benim güzel Türkçeme dokunmayın. Size kolay gelsin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play