"İnterneti CIA kontrol ediyor!"

Rusya devlet başkanı Putin'in interneti yerden yere vuran sözleri, yenecek yutulacak gibi değil!

  • Levent Öztürk
"İnterneti CIA kontrol ediyor!"

Rusya devlet başkanı Putin, internet üzerindeki baskısını arttırmaya niyetli gibi gözüküyor. Öyle ki, Rus lider internetin CIA kontrollü bir "proje" olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmiş durumda. The Associated Press'in alıntısına göre, St. Petersburg'da yapılan bir konuşma sırasında Putin, internetin "halen devam etmekte olan bir CIA Projesi" olduğunu söyledi.

Bu açıklamadan hemen sonra, Rusya'nın en büyük sosyal ağının kontrolü, Putin taraftarı yöneticiler tarafından ele geçirilmiş durumda. Vkontakte'nin kurucusu Pavel Durov, var olmasını sağladığı firmadan dışlandığını ve artık sosyal ağın yönetimini almış olan kişiler tarafından Rusya'dan kovulduğunu söylüyor. Yaklaşık olarak bu olayla aynı zamanda da Rusya'daki Google Maps üzerinde, Kırım, Rusya'nın bir parçası olarak gözükmeye başladı.

AP'nin raporuna göre, Putin'in eleştirilerinin hedefinde Yandex de vardı. Rusya'nın en büyük arama motoru olan Yandex, merkezini Rusya yerine Hollanda'da kurması nedeniyle suçlandı.

Yapılan konuşmalar ve hamleler, Putin'in Rusya interneti üzerindeki kontrolünü güçlendirmeye çalıştığını doğruluyor. Putin'in Amerikan teknolojisini pek sevmediği de bir süredir bilinen bir gerçek. İnternet'i CIA'in kontrol ettiği önerisinde bulunmadan önce bile, Putin yönetimi güvenlik endişeleri nedeni ile Apple donanımları kullanmayı bırakıp, Koreli firma Samsung'un ürünlerine yönelmişlerdi...

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

putin bizim yorum sayfalarında ki komik ergenler gibi konuşmuş :)

@29 Nis 2014 21:02 Internet askeri bir projedir, Alman Mühendis fotoğrafların tasnifi ve ordu içi dağıtımı için indexli bir dosya sistemi gelişirdi 1940 sonrası Memex, XAnadu ve SGML HTML öncesi kullanılan bazı dokümanlar ve Http protkolleri alternatifleri birkaç protokol ve alternatif birkaç protokol kullanıldı. 1940 larda CIA veya DOD tarafından yapıldığı tabiki doğru. İsvirçede bulunmuş çukulata isviçre malı diye satılırken işviçre bernde bulunmuş bir şey için neden biz Amerikan Ordusunun alt kuruluşuna domain ücreti verelim? Tamamen doğru, domain kontrolü, internet kontrolü, monitoring Amerikan Hükümeti ve DOD a bağlı birimlerde.

@29 Nis 2014 21:02 Siz konuşmuş olmayasınız

@29 Nis 2014 22:18 birçok buluşun aslinda askeri amaçlarla ortaya cikip daha sonra halkin kullanimina acildigini görüyoruz. Onlara ucret odemek zorundayız cunku bu teknolojiyi bulan onlar ve bu teknolojinin kontrolu ve merkezi onlarda. Eğer bizde dünya üzerinde söz sahibi olmak istiyorsak çeşitli teknoloji ve buluşlar geliştirip onlara satmaliyiz. Bu şekilde sadece tüketmeyi bilen bir toplum olursak, onun bunun yaptigi buluşlara gozumuzu kirpmadan büyük ücretler ödemek zorundayız. Kullanirsakta yaptiklarimizin izlenmesini izin veriyoruz demektir. Bak şikayet ediyorsun ama su an sende onların urettigi teknoloji yardimi ile haber okuyor ve yorum yapıyorsun.

internet yasakları mahkeme kararları ile her ülkede uygulanıyor ama bizim ülkemizdeki bazı geri seviye zekâlılarda bunu anlama kapasitesi yok maalesef

@29 Nis 2014 21:24 hiçbir şey bilmiyorsun.kötü olan şey ise hiçbir şey bilmediğini bile bilmiyorsun.

@29 Nis 2014 21:24 internet yasaklarını her ülke uyguluyor tamam ama asıl olay uygulama sekli, gelişmiş bir ülkede bir sitenin yaşaklanmasına bir firmanın kapatılması gibi yaklaşılıyor önce uyarılır falan bizim ülkede direk taramali fabrikada ki herkesi yok etmeye çalısıyoruz olay biraz yolunu pek izlenmiyor.

@29 Nis 2014 21:24 bizde senin türüne white sheep diyoruz...

@29 Nis 2014 21:24 ah şapşal ah...

yandex ne? :)

Doğru söylüyor CIA yönetiyor interneti.Ülkesini milletini korumak için ne yaparsa ne söylerse doğrudur ileride kendi alt yapılarını kurarlar ABD illetinden kurtulurlar.

Ergen senin ta kendin ilk yorumu yapan.Amerikanın yalakası olmaktan bakmadınız anlaşılan.

Doğrudur dedikleri.

@29 Nis 2014 22:42 Ne doğrusu? Bilmeden sallıyor işte. Bu da artık baskıcı ortadoğu rejimlerine özendi, cahilce saçmalıyor yalnızca.

Kullandığın her site ya amerikanın ya israilin. Daha hala aptal aptal ''yok ben özgürüm'' diyen var. Sen daha kendi istediğin siteye bile giremiyorsun sürekli reklamlarla yönlendiriliyorsun ne özgürlüğü?

Bu adam tam bir....

Bir belgeselde izlemiştim. Adamlar internetten o kadar çok çekmişler ki artık askeri kurumlarında ve önemli devlet kurumlarında daktiloya geri dönmüşler.

Doğru söylüyor. Telefon bile dinleyenler yazılanın ve gönderilenin çok daha kolay erişim sağlanabileceği interneti boş mu bırakacaktı :D Bu adam çok zeki bir adam

İnterneti kullanma olsun bitsin lakin sen kullanıp kullanmamanın önemi yok, askeri projeden çıkıp internet kamuya açılmadan öncede dinleme-izleme vardı. Resmin hedef tahtasına konulmuşsa bundan kaçışın yok Putin sadece sıranı beklersin:)) Bizim cengaverde sosyal ağları kapattığını sandı... Paralel devlet yalanları ile insanları kandırdığını düşündü, peki sonuç kedi lobisi olmasaydı görecekti yediği hurmaları çıkarken nasıl tırmaladığını :)))

yorumlar tam komedi ya :)

Arpanet internetin atasi olup ordunun kullanimindan sonra halka acildi. merkezi domain serverlerin hepsi amerikada. avrupa su an bundan kurtulmanin yollarini ariyor birileri putine ergen diyor. hay akliniza yanayim sizin. etradinizin nasil bir matrix vari bir ag ile oruldugunu gormuyorsunuz. birileri file sen geyiksin demis filde kendini hep geyik zannedip ben geyigim deyip duruyor. İnternet iyi bisey tamam yasaklanmasin ama insanlari koruyucu tedbirlerde alinsin bi zahmet. Kozmik cehalet!!!

üfff. anlamıyorsunuz. internetin tabiiki istihbarat birimleri tarafından kontrol edildiğini ilk günden beri putin de yeryüzündeki diğer devlet adamları da biliyordu. şimdi böyle ortaya çıkmasının sebebi kazanılan paradan pay talep edecek güce oluştuğunu görmesi. Tanıdık gelmiyor mu? internet 30 yıldır halka açık. Ne yani devletin başındakiler gerizekalı mıki bugün mü akıllarına cia di vergiydi geliyor?!? Pink Floyd' un 76 animals albümü var. içinde domuzlar, köpekler birde koyunlar var. Domuzlara köpeklik yapanlar, güce yakınlaşarak hem emniyetlerini güvenceye alıyor hem koyunlardan sadece bir gıdım fazla şeye sahip oluyor. Ama köpekler hiçbir zaman gerçek manada domuzların arasına giremezler. ihanetleriyle ve kendini kandırmalarıyla yaşar giderler. halbuki koyunlardan farklarıda yoktur. Güce taparlar, hainlik yaparlar, onun dışında koyunnn....

@30 Nis 2014 20:55 Sunucuna girmeden nasıl verilerini okuyabilir? Dünyadaki tüm elektrik akımın çekip toplasa yine okuyamaz. Bilgiler sunucularda. Biraz akıl ve mantık lütfen.

Kimse Snowden sızıntılarını okumuyor mu ya? Olay NSA'den de büyük, Five Eyes'ı kaç kişi biliyor acaba?

Düzeltme: CIA değil de daha çok GCHQ kontrol ediyor diyelim. GCHQ NSA'den daha agresif yöntemler kullanıyor. Bazıları sunuculara da mı girecek falan fistan demiş, sunucuların sahiplerinin zaten işbirliği içinde olmasının dışında, bir de "Tempora" casusluk programı yürürlükte. Millete "ergen" muamelesi yapanlar cahilliklerini veya duymamazlıklarını çok "reşit" bulmaktalar vesselam.

Sen de yorum yaz