İnternetin büyülü tarihi

WWW 20 yaşında; temelleri ise 40 yıllık... Peki bugünlere nasıl geldik, gelecekte neler var?

Arama motorları ve borsada internet

Arama motorları ve borsada internet
Northern Light daha Google'ın adı yeni yeni duyulurken büyük bir kullanıcı kitlesine sahipti

Günümüz devlerinden Google 1999 yılında vardı ancak o zamanlar oturmuş arama motorlarının gölgesinde kalıyordu. AltaVista ve Northern Light gibi arama motorları 150'şer milyon sayfa gösterimine sahiptiler. Geçen 5 yılda oldukça gelişmişlerdi ve bu işteki ticari potansiyel fark edilmiş, yarış başlamıştı. Bu noktada arama motorlarının teknolojisi tıkandı ve AltaVista gibi devler daha iyi algoritmalar hazırlamak, interneti daha iyi tarayıp güçlenmek yerine bu iş böyle olmayacak diyerek farklı bir anlayışa yöneldiler. Arama motorundan ziyade "portal" mantığına kaymaları, seçme kaynakları insan gücüyle bağlantı vererek listelemeleri uzun vadede Google karşısında sonları oldu.

İnternet tarayıcı savaşları, arama motoru savaşları derken internetin popülaritesi ve işin ticari yönü güç kazandıkça olaylar daha başka bir boyuta taşındı. Amazon, eBay, Google ve Yahoo'nun isimleri, başarıları medyada yer aldığı için bundan etkilenen pek çok .com girişimi başladı. Bu girişimler, küçük internet teknolojisi şirketleri borsada çok ucuza hisselerini halka arz ettiler. Spekülatörler de çok ucuz olan senetlerden bolca alarak bu şirketlerin değerini mantıksız ölçüde şişirmeye başladı. Daha çok şirket, daha çok hisse ve inanılmaz hisse değerleriyle hayali bir büyüme başladı. Yükselen borsadan payını almak isteyen herkes parasını bu hızlı tırmanan senetlere yatırmaya başladı. Peki ya sonra? Spekülatörler ellerinde ne varsa yüksek değerlerden satıp ayrıldılar. Herkes satıp ayrılmaya başlayınca da değerler dibe vurdu ve sonuçta paralar bir cepten çıkıp diğerine girmiş oldu. Ne yazık ki bu olay yüzünden teknoloji şirketlerinin borsa hisse senetleri imaj olarak büyük zarar gördü. Pek çok insanın emeklilik parası yandı gitti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Mükemmel bir makale.Böyle nostalji haberler çok güzel oluyor. Kullanıyoruz ama, nedir neyin nesidir sayenizde öğreniyoruz. Teşekkürler chip.

CHIP nostalji konusunda çok iyi. Soluk almadan okuduk walla. :D

gerçekten güzel bir makale olmuş :)

10 numara makale olmuş. ellerinize sağlık

tamda chipden beklenen bir makale olmuş
soluksuz okuduk :D

Süper olmuş. Emeği geçen herkesi kutluyorum.

Mükemmel bir makale olmuş. Chip ailesinde olan yada olmayan ama emeği geçen herkese çok teşekkürler. Bu arada Japonya'da 200Mips hızın günlük hayatta sıradan bir bağlantı haline gelmesi bana çok fena koydu :))) Biz hala 1Mips'lerde (ve de yerinde sayan kota yüzünden) sürünmeye devam :)))

japonya 200 mbps ban kötü koydu arkadaslar ..bide bizim ödediğimiz paradan daha az ödüyorlarsa (8 mbps 50 tL) valla intihar ederim :)

biliyordum ama hatirlamis olduk

makale süper başka ne denilebilir 7 kb la müzik indirdiğim ve vaybe hıza bak dediğim zamanları hatırlıyorum bügünle karşılaştırmak istemiyorum çünkü arada uçurum var.tr de altyapı sorunu bitmezz.çünkü her zaman üreten onlar ve tüketen bizlerizzz.

Tam makalenin son sayfasına geçtiğimde aslında bu internet ile evimizden sadece birkaç tıklama ile (bilgiye ulaşım ile) okuduğumuzu örnek verse ne güzel olur diyordum, iki satır sonra o çok güzel örneği gördüm. Gece gece hoş bir enstantene oldu :))

apple, microsoft, nokia, samsung gibi şirketlerin ürünnlerini dedikodularını okumaktan artık gına gelmişti :D bu yazı iyi oldu

güzel bir makaleydi internetin bir organa benzetilmeside güzeldi :))

"Japonya'da 200Mbps sıradan bir internet bağlantı hızı." gerçekten güzel bir derleme olmuş. Şu yazıyı da görünce hala 1 Mbps kullanan ben ve bu hıza ödediğim paradan utanıyorum. Evet üreten onlar ; tüketen ise biziz. :S

Çok başarılı olmuş

'' Bir de ülkemize dönersek durumu kalite ve ekonomi açısından hızla özetlemek mümkün. Normalde bedava olan 800'lü hatlara ücret ödedik. İhale malı berbat altyapı yüzünden internete bağlanmak için uğraşırken canımızdan bezdik. İşimizde gücümüzde interneti kullanmaya başladığımızda bile kesintilerle, yurt dışına çıkışla ilgili sorunlarla karşılaştık. Pahalı kullandık, çok kazıklandık ve dünya standartlarına bakarsak hala kalite ve fiyat olarak internetimiz sürünüyor. Bu sorunlar ADSL ile birlikte azalsa da devam etti. Hala kat edecek çok sorunumuz var ama bir yandan da gelişiyoruz, teknolojiyi gittikçe daha fazla kullanıyoruz. Kullanmayı öğrenmekten öte bir de dünya çapında kullanılan teknolojileri geliştiren biz olsak sırtımız yere gelmeyecek. ''

Ne güzelde anlatmışın durumumuzu :(((

internet fazla abartılan birşey bence.Olmasa da olur

Darpa chief. Bkz Mgs 1 :)

Gerçekten çok güzel bir makale. Tebrikler.

Çok teşekkürler!Ellerinize sağlık

Süper bir makale! Teşekkürler..

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir