İnternetin büyülü tarihi

WWW 20 yaşında; temelleri ise 40 yıllık... Peki bugünlere nasıl geldik, gelecekte neler var?

Askeri amaçlar

Askeri amaçlar
Nükleer savaş ihtimaline karşı merkezi olmayan yönetim prensibi internete hız verdi

ARPA'nın bilgi işlem teknikleri ofisinin kuruluş amacı ağı yaratmaktı. Çoğu internet tarihçesi gayet masum bir şekilde araştırmacıların bilgi alışverişi ihtiyacını karşılamak için kurulduğunu söyleyip geçer. Bu doğrudur ama gerçeğin tamamı değildir. Araştırmacılar gerçekten bilgi paylaşmak için böyle bir sisteme ihtiyaç duyuyordu ancak işin içinde farklı amaçlar da vardı. Zaman geçip de araştırmalar ilerledikçe ufku açılan araştırmacılar yeni kullanım alanlarını görmeye başladılar.

Amerikalılar II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya'sının araştırma merkezlerini vurmuşlardır. Alman hava savunmasının en güçlü zamanlarında bile Almanların nükleer silah geliştirmesini önlemek isteyen Amerikalılar, büyük zaiyat vereceklerini bile bile Almanya'nın derinlerini bombardımanlarla vurmayı sürdürmüştü. Düşmanın araştırma ve geliştirme merkezlerini vurmanın önemini Amerika öğrenmişti.

Amerika ile Sovyetler Birliği arasındaki Soğuk Savaş tırmanırken Amerika'yı yönetenler riskleri görmüştü. Yönetenler görmese bile çevrelerindeki yetişmiş insanlar riskleri daima raporlar halinde sunuyor ve gösteriyordu. İşte Sovyetler'in Amerika'daki merkezi hedefleri yok ederek büyük hasar vermesi tehlikesi, internetin geliştirilmesine büyük bir itici güç olarak rol oynadı.

Dünyada kapitalizmin sembolü Amerika ARPA'yı kurarken, bu kadar önemli araştırmaların özel sektöre devredilemeyeceğini düşündüğünden, ulusal bir kaynak olarak gördüğü üniversiteleri kullandı. Sonuç? Başarı!

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Mükemmel bir makale.Böyle nostalji haberler çok güzel oluyor. Kullanıyoruz ama, nedir neyin nesidir sayenizde öğreniyoruz. Teşekkürler chip.

CHIP nostalji konusunda çok iyi. Soluk almadan okuduk walla. :D

gerçekten güzel bir makale olmuş :)

10 numara makale olmuş. ellerinize sağlık

tamda chipden beklenen bir makale olmuş
soluksuz okuduk :D

Süper olmuş. Emeği geçen herkesi kutluyorum.

Mükemmel bir makale olmuş. Chip ailesinde olan yada olmayan ama emeği geçen herkese çok teşekkürler. Bu arada Japonya'da 200Mips hızın günlük hayatta sıradan bir bağlantı haline gelmesi bana çok fena koydu :))) Biz hala 1Mips'lerde (ve de yerinde sayan kota yüzünden) sürünmeye devam :)))

japonya 200 mbps ban kötü koydu arkadaslar ..bide bizim ödediğimiz paradan daha az ödüyorlarsa (8 mbps 50 tL) valla intihar ederim :)

biliyordum ama hatirlamis olduk

makale süper başka ne denilebilir 7 kb la müzik indirdiğim ve vaybe hıza bak dediğim zamanları hatırlıyorum bügünle karşılaştırmak istemiyorum çünkü arada uçurum var.tr de altyapı sorunu bitmezz.çünkü her zaman üreten onlar ve tüketen bizlerizzz.

Tam makalenin son sayfasına geçtiğimde aslında bu internet ile evimizden sadece birkaç tıklama ile (bilgiye ulaşım ile) okuduğumuzu örnek verse ne güzel olur diyordum, iki satır sonra o çok güzel örneği gördüm. Gece gece hoş bir enstantene oldu :))

apple, microsoft, nokia, samsung gibi şirketlerin ürünnlerini dedikodularını okumaktan artık gına gelmişti :D bu yazı iyi oldu

güzel bir makaleydi internetin bir organa benzetilmeside güzeldi :))

"Japonya'da 200Mbps sıradan bir internet bağlantı hızı." gerçekten güzel bir derleme olmuş. Şu yazıyı da görünce hala 1 Mbps kullanan ben ve bu hıza ödediğim paradan utanıyorum. Evet üreten onlar ; tüketen ise biziz. :S

Çok başarılı olmuş

'' Bir de ülkemize dönersek durumu kalite ve ekonomi açısından hızla özetlemek mümkün. Normalde bedava olan 800'lü hatlara ücret ödedik. İhale malı berbat altyapı yüzünden internete bağlanmak için uğraşırken canımızdan bezdik. İşimizde gücümüzde interneti kullanmaya başladığımızda bile kesintilerle, yurt dışına çıkışla ilgili sorunlarla karşılaştık. Pahalı kullandık, çok kazıklandık ve dünya standartlarına bakarsak hala kalite ve fiyat olarak internetimiz sürünüyor. Bu sorunlar ADSL ile birlikte azalsa da devam etti. Hala kat edecek çok sorunumuz var ama bir yandan da gelişiyoruz, teknolojiyi gittikçe daha fazla kullanıyoruz. Kullanmayı öğrenmekten öte bir de dünya çapında kullanılan teknolojileri geliştiren biz olsak sırtımız yere gelmeyecek. ''

Ne güzelde anlatmışın durumumuzu :(((

internet fazla abartılan birşey bence.Olmasa da olur

Darpa chief. Bkz Mgs 1 :)

Gerçekten çok güzel bir makale. Tebrikler.

Çok teşekkürler!Ellerinize sağlık

Süper bir makale! Teşekkürler..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir