İnternetin büyülü tarihi

WWW 20 yaşında; temelleri ise 40 yıllık... Peki bugünlere nasıl geldik, gelecekte neler var?

Bir organ olarak internet

Bir organ olarak internet
Bu plakette internetin doğuşunda rol oynayanların isimleri ve buluşları yer alıyor

Bir zamanlar sadece üst düzey yetkililerin görebildiği uydu görüntülerine evden ulaşabiliyor, konser mekanına uydu görüntülerinden bakıyor, yolumuzu buluyoruz! Ayrıca artık her yerde internet var. Kablosuz internet sayesinde sadece ethernet kablosuna ve prize bağlı masaüstü bilgisayarlarda değil, taşınabilir cihazlarla her yerden internete bağlanabiliyoruz.

İnternete bağlanmak bağımlılık bile olabiliyor. Sosyal ağları her dakika takip etmek, güncel kalmaya çalışmak yorucu olabiliyor. Ancak şu da var ki çok tatmin edici ve diğer aktivitelerle kıyaslandığında insana kattıkları büyük.

Devasa online oyunlar ekonomik krizde evden çıkmadan sosyal eğlence isteyenlerin favori alternatifi oldu çıktı. Daha saymadığımız o kadar çok şey var ki! Sırf sosyal yönü ayrı bir derya, teknolojik yönü bambaşka. Mesela şimdi internetin tarihini internetten, CHIP Online'dan okuyorsunuz. Bunu yaparken yararlandığınız bütün teknolojiyi, çevre birimleri düşünürseniz uzunca bir süre düşünce zincirini takip edersiniz ve hayatımızın nasıl değiştiğini bir kez daha fark edersiniz. Ve hem sayısız parça, hem de bir bütün görürsünüz.

Her gelen haberle birlikte hem internet, hem bağlı zihinler büyüyor, gelişiyor, güncelleniyor. Yaşayan bir varlık gibi internet. Hatta internet bugün insanın bir organı haline gelmiş durumda. İnternet olmaksızın bir organı kesilmiş gibi insan işlev kaybına uğruyor. Dahası bu organ bütün insanları birbirine bağlıyor.

Peki bundan beş yıl sonra ne olacak? World Wide Web'in 25. yaşında neler olacak? Şimdilik öngörülen iki önemli gelişme var. Birincisi her yerden internet erişimi, ikincisi ise bulut bilgi işlem. Biz bunların yanına Natal gibi projeler sayesinde grafik arayüzden daha gelişmiş kontrol sistemlerine kavuşacağımızı da ekleyebiliriz. Okyanus altından geçen hatların kapasitesinin arttırılmasından tutun da seneye gelecek olan 4G'ye kadar daha bir ton gelişme bizleri bekliyor.
İnternetle ilgili her türlü gelişme için bizi takip etmeye devam edin, çünkü bu işin geleceği bu makalede bitmiyor. İnternet daha yeni başlıyor...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Mükemmel bir makale.Böyle nostalji haberler çok güzel oluyor. Kullanıyoruz ama, nedir neyin nesidir sayenizde öğreniyoruz. Teşekkürler chip.

CHIP nostalji konusunda çok iyi. Soluk almadan okuduk walla. :D

gerçekten güzel bir makale olmuş :)

10 numara makale olmuş. ellerinize sağlık

tamda chipden beklenen bir makale olmuş
soluksuz okuduk :D

Süper olmuş. Emeği geçen herkesi kutluyorum.

Mükemmel bir makale olmuş. Chip ailesinde olan yada olmayan ama emeği geçen herkese çok teşekkürler. Bu arada Japonya'da 200Mips hızın günlük hayatta sıradan bir bağlantı haline gelmesi bana çok fena koydu :))) Biz hala 1Mips'lerde (ve de yerinde sayan kota yüzünden) sürünmeye devam :)))

japonya 200 mbps ban kötü koydu arkadaslar ..bide bizim ödediğimiz paradan daha az ödüyorlarsa (8 mbps 50 tL) valla intihar ederim :)

biliyordum ama hatirlamis olduk

makale süper başka ne denilebilir 7 kb la müzik indirdiğim ve vaybe hıza bak dediğim zamanları hatırlıyorum bügünle karşılaştırmak istemiyorum çünkü arada uçurum var.tr de altyapı sorunu bitmezz.çünkü her zaman üreten onlar ve tüketen bizlerizzz.

Tam makalenin son sayfasına geçtiğimde aslında bu internet ile evimizden sadece birkaç tıklama ile (bilgiye ulaşım ile) okuduğumuzu örnek verse ne güzel olur diyordum, iki satır sonra o çok güzel örneği gördüm. Gece gece hoş bir enstantene oldu :))

apple, microsoft, nokia, samsung gibi şirketlerin ürünnlerini dedikodularını okumaktan artık gına gelmişti :D bu yazı iyi oldu

güzel bir makaleydi internetin bir organa benzetilmeside güzeldi :))

"Japonya'da 200Mbps sıradan bir internet bağlantı hızı." gerçekten güzel bir derleme olmuş. Şu yazıyı da görünce hala 1 Mbps kullanan ben ve bu hıza ödediğim paradan utanıyorum. Evet üreten onlar ; tüketen ise biziz. :S

Çok başarılı olmuş

'' Bir de ülkemize dönersek durumu kalite ve ekonomi açısından hızla özetlemek mümkün. Normalde bedava olan 800'lü hatlara ücret ödedik. İhale malı berbat altyapı yüzünden internete bağlanmak için uğraşırken canımızdan bezdik. İşimizde gücümüzde interneti kullanmaya başladığımızda bile kesintilerle, yurt dışına çıkışla ilgili sorunlarla karşılaştık. Pahalı kullandık, çok kazıklandık ve dünya standartlarına bakarsak hala kalite ve fiyat olarak internetimiz sürünüyor. Bu sorunlar ADSL ile birlikte azalsa da devam etti. Hala kat edecek çok sorunumuz var ama bir yandan da gelişiyoruz, teknolojiyi gittikçe daha fazla kullanıyoruz. Kullanmayı öğrenmekten öte bir de dünya çapında kullanılan teknolojileri geliştiren biz olsak sırtımız yere gelmeyecek. ''

Ne güzelde anlatmışın durumumuzu :(((

internet fazla abartılan birşey bence.Olmasa da olur

Darpa chief. Bkz Mgs 1 :)

Gerçekten çok güzel bir makale. Tebrikler.

Çok teşekkürler!Ellerinize sağlık

Süper bir makale! Teşekkürler..

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir