İnternetin büyülü tarihi

WWW 20 yaşında; temelleri ise 40 yıllık... Peki bugünlere nasıl geldik, gelecekte neler var?

İnternette aradığını bulmak!

İnternette aradığını bulmak!
İnternet ne kadar da basit tasarlanmıştı, yüklenen veri arttıkça işler karıştı

İnternet araştırmacılar arasında hızla kullanılır oldu. Mesela bir uçak gemisinin her türlü sırrını, teknik detayını anlatan belgeler kağıda basılı olarak 30 ton tutuyordu. İşte bu belgeler bilgisayarlarda kolay bir şekilde saklanılıp yedeklenebiliyor, pratik bir süre zarfında gereken veriye erişilebiliyordu. Tabii ki insanların aradıkları bilgiye ulaşabilmeleri için o zamanlar büyük pratik engeller vardı. İnternet o zamanlar çok küçük olsa da sayısız araştırma verisi depolanıyordu ve hangi bilginin, hangi adreste olduğunu bilmek gerekiyordu.

Bu hangi verinin nerede olduğunu adresleme mevzusu değil ama aranılan doğru bilgiye ulaşma meselesi günümüzde internetin hala en büyük meselelerinden. Ancak o günküyle kıyaslayamayız. Tek tek elle girilen, insan algısına göre anlamsız adres dizileri, Telnet ile bağlanılan çevrimiçi kütüphane kataloglarından bakılarak bulunuyordu. Diğer yöntemler kulaktan kulağa bilgi, e-posta ve haber grupları aracılıyla verilerin adreslerinin paylaşılmasıydı. İşte günümüzde bu işi DNS sunucuları ve arama motorları hallediyor. Biz sitenin IP adresini değil, adını yazıyoruz ve DNS'ler ismi adrese çevirip bizi yönlendiriyor. Hatta bazen DNS'lerde sorun olunca internet bağlantımız kötü oluyor. Arama motorlarının detayları ise bambaşka bir konu. Ama artık elimizde güçlü ve kullanışlı araçlar var.

Bilgi bulmanın, 80'lerin sonlarında veri miktarının iyice armasıyla birlikte zorlaşması, Gopher, WAIS: geniş alan bilgi sunucusu, Archie ve Veronica gibi sistemlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Hepsi interneti kolaylaştırmaya çalışsa da tarihin tozlu sayfalarına gömüldüler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Mükemmel bir makale.Böyle nostalji haberler çok güzel oluyor. Kullanıyoruz ama, nedir neyin nesidir sayenizde öğreniyoruz. Teşekkürler chip.

CHIP nostalji konusunda çok iyi. Soluk almadan okuduk walla. :D

gerçekten güzel bir makale olmuş :)

10 numara makale olmuş. ellerinize sağlık

tamda chipden beklenen bir makale olmuş
soluksuz okuduk :D

Süper olmuş. Emeği geçen herkesi kutluyorum.

Mükemmel bir makale olmuş. Chip ailesinde olan yada olmayan ama emeği geçen herkese çok teşekkürler. Bu arada Japonya'da 200Mips hızın günlük hayatta sıradan bir bağlantı haline gelmesi bana çok fena koydu :))) Biz hala 1Mips'lerde (ve de yerinde sayan kota yüzünden) sürünmeye devam :)))

japonya 200 mbps ban kötü koydu arkadaslar ..bide bizim ödediğimiz paradan daha az ödüyorlarsa (8 mbps 50 tL) valla intihar ederim :)

biliyordum ama hatirlamis olduk

makale süper başka ne denilebilir 7 kb la müzik indirdiğim ve vaybe hıza bak dediğim zamanları hatırlıyorum bügünle karşılaştırmak istemiyorum çünkü arada uçurum var.tr de altyapı sorunu bitmezz.çünkü her zaman üreten onlar ve tüketen bizlerizzz.

Tam makalenin son sayfasına geçtiğimde aslında bu internet ile evimizden sadece birkaç tıklama ile (bilgiye ulaşım ile) okuduğumuzu örnek verse ne güzel olur diyordum, iki satır sonra o çok güzel örneği gördüm. Gece gece hoş bir enstantene oldu :))

apple, microsoft, nokia, samsung gibi şirketlerin ürünnlerini dedikodularını okumaktan artık gına gelmişti :D bu yazı iyi oldu

güzel bir makaleydi internetin bir organa benzetilmeside güzeldi :))

"Japonya'da 200Mbps sıradan bir internet bağlantı hızı." gerçekten güzel bir derleme olmuş. Şu yazıyı da görünce hala 1 Mbps kullanan ben ve bu hıza ödediğim paradan utanıyorum. Evet üreten onlar ; tüketen ise biziz. :S

Çok başarılı olmuş

'' Bir de ülkemize dönersek durumu kalite ve ekonomi açısından hızla özetlemek mümkün. Normalde bedava olan 800'lü hatlara ücret ödedik. İhale malı berbat altyapı yüzünden internete bağlanmak için uğraşırken canımızdan bezdik. İşimizde gücümüzde interneti kullanmaya başladığımızda bile kesintilerle, yurt dışına çıkışla ilgili sorunlarla karşılaştık. Pahalı kullandık, çok kazıklandık ve dünya standartlarına bakarsak hala kalite ve fiyat olarak internetimiz sürünüyor. Bu sorunlar ADSL ile birlikte azalsa da devam etti. Hala kat edecek çok sorunumuz var ama bir yandan da gelişiyoruz, teknolojiyi gittikçe daha fazla kullanıyoruz. Kullanmayı öğrenmekten öte bir de dünya çapında kullanılan teknolojileri geliştiren biz olsak sırtımız yere gelmeyecek. ''

Ne güzelde anlatmışın durumumuzu :(((

internet fazla abartılan birşey bence.Olmasa da olur

Darpa chief. Bkz Mgs 1 :)

Gerçekten çok güzel bir makale. Tebrikler.

Çok teşekkürler!Ellerinize sağlık

Süper bir makale! Teşekkürler..

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir