İnternetin büyülü tarihi

WWW 20 yaşında; temelleri ise 40 yıllık... Peki bugünlere nasıl geldik, gelecekte neler var?

Mosaic devri ve internet tarayıcı savaşları

Mosaic devri ve internet tarayıcı savaşları
Mosaic, Netscape Navigator ve Mozilla Firefox'un atası olan tarayıcı

90'lar o kadar da uzak bir gelecek değil, en azından belli bir yaştaki internet kullanıcıları için. Özellikle internet tarayıcı savaşlarına sahne olacak bir dönem bu. İnternette yazı ve resimlerin aynı sayfada kullanılmasına imkan tanıyarak interneti çok daha popüler ve erişilebilir hale getiren Mosaic internet tarayıcı vardı. Mosaic Unix işletim sistemi için yazılmıştı ama Macintosh ve PC'ye de çıktı. Esas mecrasını PC'de buldu. Mosaic'i Netscape Navigator takip etti. Bugün onun izinden giden ise Mozilla Firefox denilebilir.

Ancak kesinlikle Internet Explorer'ın hakkını yememek gerekiyor. IE 8 sürümüyle bugünlerde kaliteyi daha da yükselten bu internet tarayıcı Netscape'i piyasadan kazıyıp atmıştı. İki internet gezgini program da oldukça kullanışlıydı ve rekabet halindeydi. Bu rekabet kullanıcıların yararınaydı. Rekabeti bitiren Microsoft oldu. Internet Explorer'ı standart olarak Windows'a dahil edince, bilgisayarların da çoğu Windows ile bilikte satılınca bu teknolojiyle ilk kez tanışan kullanıcılar bir alternatifleri olduğunun farkına bile varmadı. Günümüzde dahi Windows'la beraber gelen programların alternatiflerinin varlığından habersiz veya hiç arama ihtiyacı hissetmemiş kullanıcılar mevcut.

İnternetin erken zamanlarına dönersek, 1993 ortalarında dünyada 130 web sitesi vardı. 1994 sonlarında ağ 5 yaşına geldiğinde bu sayı 12.000 olmuştu. Bunlardan sadece yüzde 18'i .com olarak bitiyordu. Ticari amaçlı internet siteleri yeni başlıyordu. Sonrasında az evvel bahsettiğimiz internet tarayıcısı savaşı başladı. Beş sürüm Internet Explorer ve dört sürüm Netscape Navigator sonunda bu savaş bitti. İnternetin 10. yılında internet tarayıcılar oldukça gelişmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Mükemmel bir makale.Böyle nostalji haberler çok güzel oluyor. Kullanıyoruz ama, nedir neyin nesidir sayenizde öğreniyoruz. Teşekkürler chip.

CHIP nostalji konusunda çok iyi. Soluk almadan okuduk walla. :D

gerçekten güzel bir makale olmuş :)

10 numara makale olmuş. ellerinize sağlık

tamda chipden beklenen bir makale olmuş
soluksuz okuduk :D

Süper olmuş. Emeği geçen herkesi kutluyorum.

Mükemmel bir makale olmuş. Chip ailesinde olan yada olmayan ama emeği geçen herkese çok teşekkürler. Bu arada Japonya'da 200Mips hızın günlük hayatta sıradan bir bağlantı haline gelmesi bana çok fena koydu :))) Biz hala 1Mips'lerde (ve de yerinde sayan kota yüzünden) sürünmeye devam :)))

japonya 200 mbps ban kötü koydu arkadaslar ..bide bizim ödediğimiz paradan daha az ödüyorlarsa (8 mbps 50 tL) valla intihar ederim :)

biliyordum ama hatirlamis olduk

makale süper başka ne denilebilir 7 kb la müzik indirdiğim ve vaybe hıza bak dediğim zamanları hatırlıyorum bügünle karşılaştırmak istemiyorum çünkü arada uçurum var.tr de altyapı sorunu bitmezz.çünkü her zaman üreten onlar ve tüketen bizlerizzz.

Tam makalenin son sayfasına geçtiğimde aslında bu internet ile evimizden sadece birkaç tıklama ile (bilgiye ulaşım ile) okuduğumuzu örnek verse ne güzel olur diyordum, iki satır sonra o çok güzel örneği gördüm. Gece gece hoş bir enstantene oldu :))

apple, microsoft, nokia, samsung gibi şirketlerin ürünnlerini dedikodularını okumaktan artık gına gelmişti :D bu yazı iyi oldu

güzel bir makaleydi internetin bir organa benzetilmeside güzeldi :))

"Japonya'da 200Mbps sıradan bir internet bağlantı hızı." gerçekten güzel bir derleme olmuş. Şu yazıyı da görünce hala 1 Mbps kullanan ben ve bu hıza ödediğim paradan utanıyorum. Evet üreten onlar ; tüketen ise biziz. :S

Çok başarılı olmuş

'' Bir de ülkemize dönersek durumu kalite ve ekonomi açısından hızla özetlemek mümkün. Normalde bedava olan 800'lü hatlara ücret ödedik. İhale malı berbat altyapı yüzünden internete bağlanmak için uğraşırken canımızdan bezdik. İşimizde gücümüzde interneti kullanmaya başladığımızda bile kesintilerle, yurt dışına çıkışla ilgili sorunlarla karşılaştık. Pahalı kullandık, çok kazıklandık ve dünya standartlarına bakarsak hala kalite ve fiyat olarak internetimiz sürünüyor. Bu sorunlar ADSL ile birlikte azalsa da devam etti. Hala kat edecek çok sorunumuz var ama bir yandan da gelişiyoruz, teknolojiyi gittikçe daha fazla kullanıyoruz. Kullanmayı öğrenmekten öte bir de dünya çapında kullanılan teknolojileri geliştiren biz olsak sırtımız yere gelmeyecek. ''

Ne güzelde anlatmışın durumumuzu :(((

internet fazla abartılan birşey bence.Olmasa da olur

Darpa chief. Bkz Mgs 1 :)

Gerçekten çok güzel bir makale. Tebrikler.

Çok teşekkürler!Ellerinize sağlık

Süper bir makale! Teşekkürler..

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir