İnternetin büyülü tarihi

WWW 20 yaşında; temelleri ise 40 yıllık... Peki bugünlere nasıl geldik, gelecekte neler var?

Online ticaret, chat devri ve erotik siteler

Online ticaret, chat devri ve erotik siteler
Amazon gibi sitelerin başarısı medyanın ilgisini internete çekti, para ilgi çeker...

İnternetin 15 yaşına gelindiğinde artık online alışveriş almış başını gidiyordu. Amazon özellikle kitap satışlarıyla başarılı olmuştu. Gittikçe ürün portföyü genişleyen site uluslar arası satış yapıyordu. Amazon ilk kez 2003 yılında kar elde etti. eBay ise 135 milyon kullanıcı sahibi olmuştu ve açık arttırma sistemi inanılmaz ünlüydü. Herkes ucuza, normalde bulamayacağı fiyatlara alışveriş yapmak istiyordu. İki şirketin cirosu milyar dolarları geçiyordu.

İşin içine pek çok yerel alışveriş sitesi girdi. Tatil satışları başladı ve özellikle Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde online alışveriş inanılmaz bir tırmanış yaşadı. İngiltere'de yılbaşında 3.3 milyar poundluk online alışveriş yapılmıştı.

Elbette internet demek iletişim demektir. İlk günlerdeki haber grupları varlıklarını biraz değişerek sürdürürken, "chat" IRC gibi araçlar üzerinden inanılmaz popülerlik kazanmıştı. ICQ, Internet Messenger gibi programlar sayesinde yüz milyonlarca kullanıcı muhabbet ediyordu. IRC, 1991'e kadar dayanıyor ama chat'in tarihi bu makalede bazen tek satırda geçtiğimiz pek çok konu gibi başlıbaşına bir makale konusudur. Chat'e dönersek, insanlar arkadaş, sevgili hatta bulmak için bile interneti kullanıyordu. Bulamayanlar için de daha internetin emekleme dönemlerinden beri artan bir erotik veya porno içerik söz konusuydu. Denetimsiz bir ortamda sansür yoktu. İyi ya da kötü herşeyin paylaşımı denetim olmadığı için de serbestti.

Dünyada en çok resmi indirilen kadın olan Danni Ashe, Usenet haber gruplarını 1994'ten beri kullanan bir striptizciydi. 1995'te eşine kendisi için bir site hazırlattı. Çıplak fotoğraflarının indirildiği site o kadar hızlı yayıldı ki servis sağlayıcı bir süre sonra Danni'nin sitesine ayrı bir sunucu açmak zorunda kaldı. Bir süre sonra üyelik ve aidat sistemine geçen site 2001 yılında 6.5 milyon dolar kazanmıştı ve 30 milyon dolar değerindeydi. Danni'nin milyarın üzerinde kere resmi indirilmişti. 2003 yılında 50 tam zamanlı çalışanı ve 1500 metrekarelik ofisi vardı. 2004 yılında siteyi sattı ve site 2006 yılında kendini Penthouse'un ellerinde buldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Mükemmel bir makale.Böyle nostalji haberler çok güzel oluyor. Kullanıyoruz ama, nedir neyin nesidir sayenizde öğreniyoruz. Teşekkürler chip.

CHIP nostalji konusunda çok iyi. Soluk almadan okuduk walla. :D

gerçekten güzel bir makale olmuş :)

10 numara makale olmuş. ellerinize sağlık

tamda chipden beklenen bir makale olmuş
soluksuz okuduk :D

Süper olmuş. Emeği geçen herkesi kutluyorum.

Mükemmel bir makale olmuş. Chip ailesinde olan yada olmayan ama emeği geçen herkese çok teşekkürler. Bu arada Japonya'da 200Mips hızın günlük hayatta sıradan bir bağlantı haline gelmesi bana çok fena koydu :))) Biz hala 1Mips'lerde (ve de yerinde sayan kota yüzünden) sürünmeye devam :)))

japonya 200 mbps ban kötü koydu arkadaslar ..bide bizim ödediğimiz paradan daha az ödüyorlarsa (8 mbps 50 tL) valla intihar ederim :)

biliyordum ama hatirlamis olduk

makale süper başka ne denilebilir 7 kb la müzik indirdiğim ve vaybe hıza bak dediğim zamanları hatırlıyorum bügünle karşılaştırmak istemiyorum çünkü arada uçurum var.tr de altyapı sorunu bitmezz.çünkü her zaman üreten onlar ve tüketen bizlerizzz.

Tam makalenin son sayfasına geçtiğimde aslında bu internet ile evimizden sadece birkaç tıklama ile (bilgiye ulaşım ile) okuduğumuzu örnek verse ne güzel olur diyordum, iki satır sonra o çok güzel örneği gördüm. Gece gece hoş bir enstantene oldu :))

apple, microsoft, nokia, samsung gibi şirketlerin ürünnlerini dedikodularını okumaktan artık gına gelmişti :D bu yazı iyi oldu

güzel bir makaleydi internetin bir organa benzetilmeside güzeldi :))

"Japonya'da 200Mbps sıradan bir internet bağlantı hızı." gerçekten güzel bir derleme olmuş. Şu yazıyı da görünce hala 1 Mbps kullanan ben ve bu hıza ödediğim paradan utanıyorum. Evet üreten onlar ; tüketen ise biziz. :S

Çok başarılı olmuş

'' Bir de ülkemize dönersek durumu kalite ve ekonomi açısından hızla özetlemek mümkün. Normalde bedava olan 800'lü hatlara ücret ödedik. İhale malı berbat altyapı yüzünden internete bağlanmak için uğraşırken canımızdan bezdik. İşimizde gücümüzde interneti kullanmaya başladığımızda bile kesintilerle, yurt dışına çıkışla ilgili sorunlarla karşılaştık. Pahalı kullandık, çok kazıklandık ve dünya standartlarına bakarsak hala kalite ve fiyat olarak internetimiz sürünüyor. Bu sorunlar ADSL ile birlikte azalsa da devam etti. Hala kat edecek çok sorunumuz var ama bir yandan da gelişiyoruz, teknolojiyi gittikçe daha fazla kullanıyoruz. Kullanmayı öğrenmekten öte bir de dünya çapında kullanılan teknolojileri geliştiren biz olsak sırtımız yere gelmeyecek. ''

Ne güzelde anlatmışın durumumuzu :(((

internet fazla abartılan birşey bence.Olmasa da olur

Darpa chief. Bkz Mgs 1 :)

Gerçekten çok güzel bir makale. Tebrikler.

Çok teşekkürler!Ellerinize sağlık

Süper bir makale! Teşekkürler..

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir