İnternetin büyülü tarihi

WWW 20 yaşında; temelleri ise 40 yıllık... Peki bugünlere nasıl geldik, gelecekte neler var?

WWW rakiplerini tarihe gömer

WWW rakiplerini tarihe gömer
İlk internet sitesi WorldWideWeb

Başarılı olan ise WWW oldu. Evet, 20. yılını dolduran bildiğimiz anlamda internet. Yazının bu kısmından sonra internetin yaşı derken WWW'nin yaşından bahsedeceğiz. Çünkü internet halka ancak World Wide Web ile açıldı. Araştırmacıların kendi arasındaki bir sistem olmaktan çıkıp, 20 yılında bugün bildiğimiz anlamıyla internet haline geldi.

İlk internet sitesi Tim Berners-Lee tarafından yapıldı ve 6 Ağustos 1991 tarihinde yayına başladı. Tanımı ise "Geniş bir belge evrenine, evrensel erişim sağlamayı hedefleyen geniş alan hipermedya bilgi çıkartma insiyatifi" oldu. Bu adresten ilk World Wide Web sitesine erişebilirsiniz http://www.w3.org/History/199211 ... WWW/TheProject.html

Tim Berners-Lee, Oxford mezunu bir bilgisayar bilim adamıydı ve İşviçre'de CERN'de çalışıyordu. Keşfettiği şey ise bilgilere ulaşmayı kolaylaştırmak için dökümanları birbirlerine bağlantılı hale getirmekti. Bu da belirlenen bir bölgeye tıklanınca, o bölgeye atanmış adresteki verilerin otomatik aktarılması şeklindeydi. Yani bildiğimiz bağlantıya tıklayıp siteden siteye, bilgiden bilgiye sekme olayı! Ayrıca bunun için merkezi kontrole gerek olmadığı kabul edilirse bu işin halledilme süreci de hızlanacaktı.

Teklifi kabul gören Berners-Lee ilk internet gezginini bir sene sonra yazdı. Ona WorldWideWeb adını verdi ve bir NeXT bilgisayarda çalıştırdı. Renksiz de olsa, düz yazı da olsa günümüz internet sayfalarına hala benzetebileceğimiz bir internet karşısında duruyordu. Daha sonra bu tarayıcının adı Nexus olarak değiştirildi. Çünkü artık kelimelerinin arasında boşluk olan World Wide Web, interneti ifade eden kavram olmuştu. İnternet tarayıcıyla interneti birbirinden kavram olarak ayırmak gerekiyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Mükemmel bir makale.Böyle nostalji haberler çok güzel oluyor. Kullanıyoruz ama, nedir neyin nesidir sayenizde öğreniyoruz. Teşekkürler chip.

CHIP nostalji konusunda çok iyi. Soluk almadan okuduk walla. :D

gerçekten güzel bir makale olmuş :)

10 numara makale olmuş. ellerinize sağlık

tamda chipden beklenen bir makale olmuş
soluksuz okuduk :D

Süper olmuş. Emeği geçen herkesi kutluyorum.

Mükemmel bir makale olmuş. Chip ailesinde olan yada olmayan ama emeği geçen herkese çok teşekkürler. Bu arada Japonya'da 200Mips hızın günlük hayatta sıradan bir bağlantı haline gelmesi bana çok fena koydu :))) Biz hala 1Mips'lerde (ve de yerinde sayan kota yüzünden) sürünmeye devam :)))

japonya 200 mbps ban kötü koydu arkadaslar ..bide bizim ödediğimiz paradan daha az ödüyorlarsa (8 mbps 50 tL) valla intihar ederim :)

biliyordum ama hatirlamis olduk

makale süper başka ne denilebilir 7 kb la müzik indirdiğim ve vaybe hıza bak dediğim zamanları hatırlıyorum bügünle karşılaştırmak istemiyorum çünkü arada uçurum var.tr de altyapı sorunu bitmezz.çünkü her zaman üreten onlar ve tüketen bizlerizzz.

Tam makalenin son sayfasına geçtiğimde aslında bu internet ile evimizden sadece birkaç tıklama ile (bilgiye ulaşım ile) okuduğumuzu örnek verse ne güzel olur diyordum, iki satır sonra o çok güzel örneği gördüm. Gece gece hoş bir enstantene oldu :))

apple, microsoft, nokia, samsung gibi şirketlerin ürünnlerini dedikodularını okumaktan artık gına gelmişti :D bu yazı iyi oldu

güzel bir makaleydi internetin bir organa benzetilmeside güzeldi :))

"Japonya'da 200Mbps sıradan bir internet bağlantı hızı." gerçekten güzel bir derleme olmuş. Şu yazıyı da görünce hala 1 Mbps kullanan ben ve bu hıza ödediğim paradan utanıyorum. Evet üreten onlar ; tüketen ise biziz. :S

Çok başarılı olmuş

'' Bir de ülkemize dönersek durumu kalite ve ekonomi açısından hızla özetlemek mümkün. Normalde bedava olan 800'lü hatlara ücret ödedik. İhale malı berbat altyapı yüzünden internete bağlanmak için uğraşırken canımızdan bezdik. İşimizde gücümüzde interneti kullanmaya başladığımızda bile kesintilerle, yurt dışına çıkışla ilgili sorunlarla karşılaştık. Pahalı kullandık, çok kazıklandık ve dünya standartlarına bakarsak hala kalite ve fiyat olarak internetimiz sürünüyor. Bu sorunlar ADSL ile birlikte azalsa da devam etti. Hala kat edecek çok sorunumuz var ama bir yandan da gelişiyoruz, teknolojiyi gittikçe daha fazla kullanıyoruz. Kullanmayı öğrenmekten öte bir de dünya çapında kullanılan teknolojileri geliştiren biz olsak sırtımız yere gelmeyecek. ''

Ne güzelde anlatmışın durumumuzu :(((

internet fazla abartılan birşey bence.Olmasa da olur

Darpa chief. Bkz Mgs 1 :)

Gerçekten çok güzel bir makale. Tebrikler.

Çok teşekkürler!Ellerinize sağlık

Süper bir makale! Teşekkürler..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir