İnternetin en anlaşılabilir haritası...

İnternetin, belki de bugüne dek hazırlanmış en anlaşılabilir haritası, haberimizde...

  • Levent Öztürk
İnternetin en anlaşılabilir haritası...

Düzgün çizilmiş bir haritada detayları anlamak her zaman kolay olur. Tabii ki internet de bu kuralın istisnası değil. Örnek olarak gösterilebilecek olan bu resim, dünyanın fiber-optik kablo ağını gösteriyor.

Oxford Internet Institute tarafından hazırlanan harita, cablemap.info adlı siteden alınan verileri kullanıyor. Her bir nokta bir ülkeyi temsil ediyor ve aralarındaki bağlar da, veri aktarımı sağlayan kablo bağlantılarını gösteriyor.

Bu haritalamayı yapanların söylediklerine göre, hesaplamalarda PageRank algoritması kullanılmış durumda. Yapılan bu haritalamada ayrıca bölgesel güçlerin internet üzerindeki yaptırımlarına da yer verilmiş durumda. Verilerinin tamamen doğru olduğunu söyleyemiyor da olsak (en azından ülkemiz için) internet üzerindeki yasaklar, potansiyel veri izlemeleri gibi durumlar, harita üzerinde gösteriliyor.

Tabii ki yapılan bu haritalama tam anlamıyla gerçekleri yansıtmayabilir ve ne yazık ki internet kullanım yoğunluğu veya seçenekleri gibi verilere bu harita üzerinden ulaşmak mümkün değil. Ayrıca, her ne kadar veriler Reporters Without Borders üzerinden alınmış olsa da, özellikle "Enemies of Internet" (internetin düşmanları) simgelerinin kullanımı konusunda cimri davranıldığını söyleyebiliriz.

Elbette ki bütün bu işlemlerin haritanın sade ve anlaşılır kalması için yapıldığını söylemek mümkün. Yine de haritalamanın ayrıntılı açıklamasına bakmak isterseniz, tüm detaylara bu linkten ulaşmanız mümkün...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

gerçekten çok şey anladım.

@14 Nis 2014 22:15 Evet ya, grafik o kadar büyük o kadar büyük ki dürbünle bakmak zorunda kaldım....

@14 Nis 2014 23:40 Sen o bağlantıya tıklasaydın... o bağlantıya tıklasaydın ,böyle düşünmeyecek böyle demeyecektin ;)

Sayfada çok ilginç haritalar var.

türkiyeye sansür simgesini koymamışlar. ilginç:)

Sen de yorum yaz