İnternetin mucidinin tek pişmanlığı: //

İnternetin mucidi, geriye dönebilse sizce neyi değiştirmek isterdi? Cevap, haberimizde!

İnternetin mucidinin tek pişmanlığı: //
Gerçekten ikinci / gerekli miydi?

İnternetin mucidi olarak kabul edilen Tim Berners-Lee, eğer her şeye baştan başlasaydı, acaba neyi değiştirmek isterdi? Bir sohbet sırasında "her şeyi baştan yapacak olsan neyi farklı yapardın? Pişmanlıkların var mı?" sorusuna verdiği cevap oldukça ilginç...

Gülümseyerek cevap veren Lee, bugünkü aklı olsa sadece tek bir değişiklik yapacağını söylüyor: http'nin hemen ardından gelen çift eğik çizgi "//" işaretinden, bir eğik çizgiyi çıkartmak!

Çift eğik çizginin o günlerde bir programcılık standartı olduğunu, ancak sonradan bunun gerekli olmadığının anlaşıldığını belirten Lee, aradan geçen yıllar zarfında, o küçük işaret fazlasının insanlara verdiği ek zahmetten ve kağıda yapılan baskıda kapladığı yer yüzünden, kesilen fazladan ağaçlar için vicdan azabı çektiğini söylüyor.

Gerçekten ikinci / gerekli miydi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Böyle iyi tek çizgi kötü dururdu bence en iyisini yapmış ;)

Bu adam doktor falan olsa intihar ederdi herhalde :P

allah başka dert vermesin kardeşim

daha haberi okumadan yazıyorum; tek pişmanlığı internet adresindeki 2. dikey çizgi, ve bu 2. çizgiye gerçekte gerek olmaması pişmanlığının sebebi ise bu adreslerin printerda gereksiz mürekkep harcamasına sebep olması, bu olay milyonlarca defa yapılınca bu mürekkep israfının mikatarının ciddi bir hâl alması yüzünden çevreyi gereksizce fazladan kirletmesi. gereksiz olan internet adresindeki bu 2. dikey çizgiyi yapılmasının sebebi; o dönem programlamada bu 2. dikey çizginin gerekli olduğunu zannediliyormuş. peki ben bunu nasıl biliyorum bu haber 2011 sensinde yine chip online`da okumuştum

@15 Tem 2013 20:17 arkadaşım hafızana hayran kaldım :)

@15 Tem 2013 20:17 sözelcimisin gardaş :D

haha bu adamı sevdim mizah'ı tebessüm ettirtmedi değil :)

resim güzel olmuş sorry :D

zeki adamların üzüntüleride dahice ;)

Sen dünyayı değiştiren bir icat yapmışsın bırak da // fazla olsun :)

Sadelik, olgunluktur. Ayrıca görüntüsü öyle olsa da, onun adı eğik çizgi değil, bölü (slash) işaretidir. Ters yönlü olanına da, ters bölü (back slash) denir.

@16 Tem 2013 13:54 Hayır, onun adı "eğik çizgi"dir. Matematikte "bölü" diye geçer. Burada matematikten bahsetmediğimize göre, onun adı burada "eğik çizgi"dir.

bu gerçek dahi müthiş bir açıklama yapmış :) şaka bir yana gerçekten inanılmaz bir devrime imza atmışlar....

çip habiee donup donup eskileri yayinliyor. adamlar kendi arsivleri icinde cok arastirmacilar bence.

seni bi elime geçirsem bu illeti başımıza bela ettin .çocuklar asosyal oldular

Ahaha şu an o resimin boyutu adam sayesinde o kadar büyük :D

Sen de yorum yaz