İnternetin ne kadar büyük olduğu ölçülemiyor!

IPv4 adreslerinde yaşanan yoğunluk, İnternet'in ulaştığı boyutları ölçülemeyecek hale getirdi!

  • Cenk Atlı
İnternetin ne kadar büyük olduğu ölçülemiyor!

IPv6 ile birlikte internetin standart-tabanlı çalışma metotlarının çekirdeğini oluşturan ve en geniş alana yayılan İnternet Katman Protokolü IPv4 inanılmaz bir yoğunluğa ulaşmış durumda. IPv4 adreslerinin ulaştığı nicelik, IPv6'ya olan yönelim artmasına rağmen İnternet'in boyutlarını artık neredeyse ölçülemeyecek bir konuma ulaştırdı.

IPv6 aktivitesi 2015 yılında ikiye katlanmış olsa da (yıl sonu itibariyle 400 milyon adres) internet kullanıcıların büyük bir çoğunluğu halen IPv4 adresleri üzerinde yer alıyor.

Akamai ve MIT bünyesindeki araştırmacılar IPv4 adres uzayındaki bu büyümenin 2014'te tavan yaptığını ve her ay 800 milyonun biraz üzerinde bir büyümeyle bütün bir 2015 için 1.2 milyar özgün adresle biraz durulmaya başladığını ifade ettiler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Akamai ve Berlin Teknik Üniversitesi'nden Philipp Richter şunları söyledi:

"Durağan durumdaki aktif IPv4 müşterilerinin adres sayısı, İnternet'in devam etmekte olan büyümesine rağmen İnternet'in yeni bir dönemine işaret ediyor: İnternet'in büyümesi artık aktif IPv4 adreslerinin sayımı yapılarak takip edilemiyor."

Araştırmacılar ayrıca statik IPv4 adreslemenin bir tür savurganlık olduğunu da düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

bir ip4 takıntısıdır gidiyor. bu işin çözümü basit. 4 lü olan grubu 5 li yaparsınız olur biter. mevcut 4 lü ip lerin başını 0 yaparsınız. olay çözülür. ama inatla ip6 deniliyor. ip6 yapısında hangi ip adresini ezberden söyleyebilirsiniz? benim iki şirketin sahip olduğu 8 tane ip yi ezbere biliyorum. ip6 olursa işim yaş

@21 Eylül 2016 10:25 Mesele sadece IPv4 adreslerinin yetersizliği değil. IPv4 ile IPv6 arasında çok büyük farklar var. IPv6 yepyeni bir teknoloji. 4'lü adres blokunu 5'li hale getirmek kadar basit değil bu işler. IP adreslerini de ezberlemeyiver, eğer çok şartsa kaydet bilgisayarına, oradan kullan.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play