İnternetin sahibi kim olmalı?

İnternetin sahibi kim? Peki kim olmalı? Tüm dünya, şimdi bu sorulara cevap arıyor!

  • Cem Şancı
İnternetin sahibi kim olmalı?

İnternetin kontrolünü elinde bulunduran ICANN, pratik olarak ABD kontrolünde olduğu için, dünya devletlerinin büyük tepkisini topluyor. İlerleyen günlerde toplanacak ülkeler, internetin kim tarafından ve nasıl kontrol edilmesi gerektiğini tartışacak. 

ABD Ticaret Bakanlığı, ICANN'ın, yani internetin kontrolünü dünya devletlerine teslim etmeye hazır. Bu amaçla da bir komisyon kurulması için yapılacak toplantı, internetin geleceğini belirleyecek.

ABD'den ve Avrupa'dan bazı heyetler, ICANN'ın kontrolünün ABD'de kalması gerektiğin düşünüyorlar. Rusya ve Çin cephesi ise internetin Birleşmiş Milletler kontrolüne geçmesi gerektiği fikrini savunuyorlar. Aslında bu görüş, dünya ülkeleri arasında bir hayli popüler. Dolayısıyla yapılacak toplantılarda Birlemiş Milletler seçeneğinin ağır basacağı düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

netin sahibi tabi ki Apple dır. çok yakında....

@24 Nis 2014 16:31 Apple trollüğüne çok para veriyorlar mı? Uygunsa bizde deneyelim? Yalan söylediğin için başına bişey gelmiyorsa bizde deneyelim. En güzel firma Apple !!!

internetin sahibi benim , güzel rüyaymış :D

İnterneti tüm dunya kullanabildiğine göre ve kişi kullandığı şeyin sahibi olduğuna göre interneti kullanan kişi onun sahibidir. Bu takdirde tüm ülkelerden birer ikişer neyse bir kaç temsilci seçilip bir yerde toplanıp bu interneti ortak yönetmeliler. Sonuçta interneti tüm dünya kullanıyor...

internetin konrölü kesinlikle bir yerin elinde olmamalı ortak bir komisyon daha iyi olur

ABD İnterneti Devrediyorsa Başka Bir Sistem Çıktı Demek Önce Bunu Düşünsünler Bence.Bu Ciddi Bir Konu Herşeyi Alt Üst Edecek Bir Sistem Demek.

Sahibi benim,hadi dağılın..

amerika internetin kontrolünü vermeye yanaşmazsa, diğer ülkeler ortak bir sistem kurmalılar ve amerikalıları yalnız bırakmalılar.

@24 Nis 2014 19:06 Yüzbinlerce km okyanus altı kablolarını döşesinler o zaman önce.

çok ilginç bir mesele ama bence bir kaç ülkeden ortak güçle çalışmalı internet ağı

bence internetin sahibi ve kontrolü AKP de olmalı. Bakın adamlar bu konuda çok çalışıyorlar. Twitter bile onların döneminde açıldı.

@24 Nis 2014 22:50 Ne kullanıyorsun acaba ?

Internet sahibi, kurucusu takipçisi DOD ile Amerika Birleşik Devletleri, bu konu birçok bilgisayar geliştiricisi tarafından açığa çıkarıldı. Açığa çıkan Amerikan ordusu kontrolünden hoşnut olmayanlara karşı diplomatik bir manevra. Nasılki Piyon Tim Berners Lee ye sen kurdun dediler. Şimdi ortaya birkaç kahraman atıp bunlar komisyon diyecekler. Ne kadar güzel herkes CIA, FBI ve DOD için gönüllü çalışıyor. Kimlik bilgileri, zevkleri, yaşam tarzı, resimleri, aile yapısı, dini görüşleri, siyasi görüşleri paşa paşa severek anlatıyor. İş dünyası, gelecekteki lojistik planları ve kazanç yolları hepsi ortaya dökülmeye çalışılıyor. Para versen yapılmayacak işleri üstüne para alarak yaptırıyorlar. Bu akşam buradaydık. Değilleri ile suçlu ve suç adaylarını olasılıkları tespit edebiliyorlar. USA bu düzenden üstüne milyarlarca dolar kazanıyor. Diğer ülkelere verecekmiş. Bu inandırıcı bir durum değil.

Sen de yorum yaz