İnternetin şifre deposunda sorun çıktı!

Eğer şifrelerinizi sorgusuz sualsiz bu hizmete emanet ettiyseniz, bu haber hiç hoşunuza gitmeyecek!

  • Gökay Özbudak

Şifre depolama hizmeti LastPass'ı kullanıyor ve ana şifreniz sözlükte bulunabilen basit bir kelimeyse bu haberi dikkatle okumanızda fayda var. Hizmetle ilgili sorunlarla karşılaştıysanız ve herhangi bir uyarı almadıysanız da sorun muhtemelen buradan kaynaklanıyordur.

Geçtiğimiz gün bloglarında yazan LastPass, veri tabanlarının birinde gördükleri bir anomaliye anlam veremediklerini ve bu konuda biraz şüpheci davrandıklarını dile getiriyor. Ama bu şüphenin ardında büyük bir hack saldırısı olabileceği ve şifrelerin çalındığı söylentileri korku salıyor.

Ana şifreniz güçlü ve karmaşıksa herhangi bir sorunla karşılaşma durumunuz yok ancak basit bir şifreniz varsa bunu değiştirmeniz gerekiyor.

Ancak şimdiden söyleyelim forumlarda yazanlara göre cep telefonlarından uygulamaya ulaşmaya çalışanlar sorunlarla karşılaştıklarını söylüyorlar. Yani şifrenizi değiştirecekseniz bunun için bir cep telefonu yerine PC ya da dizüstü kullanmanız gerekebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

doğruysa yandık

benim şifrem 16 karakterli büyük küçük harf, rakam ve simge kullanıyorum herhalde bir sorun olmaz :)

keepass kullanıyordum.bunda böyle bir sorun olmaz.iyi ki üyesi değilim

Çok anlamsız bir hata aldım. Eklentiye giriş yaptığımda hata veriyor. Eklentiyi inaktiv hale getirdim ardından lastpass'ın websitesine girip, kullanıcı bilgilerimi kopyalayıp, yeni bir kullanıcı adı hesabı açtırıp bu şekilde kullanmaya devam etme imkanı sağladım. :)

Bende bu eklentiyi google chrome da kulllanıyorum. Ama sorunu tam anlayamadım. Veritabanına giren bir kişi şifreleri çaldıktan sonra iş işten geçmiştir. Değiştirsek de biraz zor. Firma biraz daha dikkatli olmalı bence ani saldırılara karşı.!!!

şifre saklayıcılar kullanışlı değil zaten, üstüne bir de bana özel olması gereken bir şeyi neden kopyalanması kolay olan elektronik bir ortama emanet edeyim ki?
TTnet de "değerli anılarınızı burada saklayın" diye bir hizmetin reklamını yapıyordu. Bence çok saçma.

roboform kullanıyorum. online veritabana güvenmediğim için şifrelerim hard diskte encrypted olarak duruyor. zaman zaman da backup yapıyorum. lastpass'i bir kere deneyip de beğenmemiştim. allahtan beğenmemişim.

Bir önceki üyeliğimi sildim ve yarın ilk işim güçlü bir şifre bulup, bütün şifrelerimi değiştireceğim. Aslında çok önemli kullanıcı bilgiler yok. (Banka gibi). Yine de değiştirmekte fayda var. Ardından LastPass'ı bir daha kullanmayacağım!

Bu hata kabuledilemez! Herhangi bir açıklaması yok!

Bu servisi XMARKS'in zorlamasi ile acmistim pisman oldum. Simdi onlarca sifreyi degistirmeye basladim. Kendi master passwordum bile calismiyor. Lastpass eline yuzune bulastirdi bu isi.

Sifrelerinizi bir kagita yaz, evde dolabina koy, ayrica sifrelerini su sekilde kurmalisiniz: hotmail password: benim-hot+pass-word , hepsini bu sekilde yapsaniz mesala, hic unutmassiniz :) artik bu sorunlu programlarida kullanmaya bile ihtiyaciniz kalmaz.

Eski P3 Kasam Var Format Attım Sadece Xp Var İnternet Baglantısını Takıyorum Üye Olmam Gereken Siteye Üye Oluyorum Sonra World Dosyasında Şifreleyip Cdye Çekiyorum Hem Tüm Ayrıntılar Oluyor Hemde 50 Cd 10 Lira Bişey Çok Önemliyse Beynimde Kalması Daha İyi Genede Mmorg Tarzı Oyun Sitelerine Üye Oluyorum Ve Her Gün 3-5 Saat Geçirdigim Oyunun Bilgisini Başkasının Sunucularında Paylaşmak Çok Saçma
En Basit Örnegi Oyundaki Karakterinizi Alır Ve Satar Yapmaz Diyiceksiniz Ama Bu Sayede 2000$__3000$ Dolar Gibi Bi Kar Elde Edebilir Yapmaması Delilik Olur

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play