İnternetli otomobiller için yine aynı uyarı!

Yeni otomobillere damgasını vuran teknoloji, bir kez daha tehlike çanlarını çaldırttı!

İnternetli otomobiller için yine aynı uyarı!

FBI ve National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), yaptıkları uyarıda bilgisayarların araçlarda kullanımının, siber saldırı tehlikesini arttırdığını bir kez daha hatırlattı.

Bu uyarı, Wired tarafından yayınlanan ve öne çıkan bir gösterimde, bir Jeep Cherokee'nin internet üzerinden uzaktan kontrol edilebileceğini göstermesinin sekiz ay sonrasına denk gelmekte. Fiat Chrysler, daha sonra 1.4 milyon adet savunmasız aracı geri çağırmıştı.

Üreticiler, gelişmiş ağ yeteneklerine sahip araçlar tasarlama konusunda, eğlence ve dolaşım rahatlığı dahil olmak üzere oldukça büyük büyük yatırım yapıyor. Ancak bilgisayar güvenlik uzmanları, otomotiv endüstrisinin yazılım hatalarına karşı korunmak için yeterli deneyime sahip olmadığını ve bu hataların pek çok ölümle sonuçlanabileceğini açıkça ortaya koyuyor. Ayrıca araca takılan üçüncü parti cihazlar da daha önceden var olmayan bağlantıları ortaya çıkartarak, araçların tehlikeli bir konuma düşmelerine sebep olabiliyor.

Örneğin bazı sigorta firmalarının sundukları telematik kontrol üniteleri (TCU'lar) araçların On-Board Diagnostics II (OBD II) portuna bağlanarak sigorta firmasına bilgi aktarıyor ve bu bağlantıdan da faydalanılması mümkün gözüküyor.

University of California araştırmacıları, Ağustos ayında yaptıkları bir gösterimde, Paris merkezli Mobile Devices Ingenierie'deki bir cihazın nasıl uzaktan erişim sağladığını göstermişlerdi. Bu gösterim sırasında bir Corvette'in frenleri aktif edilip cam silecekleri çalıştırılmıştı. Mobile Devices Ingenierie de bu olayın ardından bir yazılım güncellemesi sunmuştu.

FBI, kullanıcıların, üreticilerin yaptıkları yazılım güncellemelerine önem vermeleri gerektiğini söylerken, araçlara üçüncü parti cihazlar bağlanırken de dikkatli olunması gerektiğinin üzerini çiziyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

bir insan evladı neden arabayı uzaktan kontrol etme açığını bırakarak üretir?

@26 Mart 2016 17:46 Açık bırakma yok... Açık olarak kullanılacağını düşünmeden, koruma kodları olmayan yazılımlar üretmek var... Benim aracım 15 km hızı geçince kapıları otomatik içeriden kilitler (dışarıdan kapı açılmasını engellemek için), bluetooth ile telefona bağlanır ve telefona dokunmadan araçtan konuşabilirim vs gibi. özelliklerin sayesinde, aracın hacklenerek dışarıdan kontrol edilmesini engellemeyi akıllarına getirmemek var... Çünkü, önce hırsızlık, daha sonra polislik oluşur...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir