İnternette çok farklı bir harita!

Bu dünya haritası, hangi ülkelerin daha popüler olduğunu gösteriyor: Peki Türkiye'nin durumu ne?

Wikipedia'nın haritasını çıkarttılar!
İşte Wikipedia haritası...

Dünyanın en büyük açık ansiklopedisi Wikipedia'da hangi ülke daha aktif, hangi ülkeye dair daha fazla bilgi var? Bu sorunun yanıtını vermek için bir harita oluşturuldu. Hazırlanan dünya haritası üzerinden hangi ülkenin Wikipedia üzerinde daha yaygın bir şekilde temsil edildiği görülebiliyor.

Haritadaki mavi renkler ne kadar koyuysa, o ülkeye dair daha fazla başlığın yer aldığı anlaşılabiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi en çok başlık ABD'ye ait. Ama bu şaşırtıcı değil, esas sürpriz Antartika'nın aynı koyu mavi renge sahip olması. Bu soğuk ve uzak yer ilginç bir şekilde hakkında en çok makale yazılan bölgelerden birisi.

Yaklaşık 500 milyon Wikipedia makalesinin incelenmesi sonucunda ortaya çıkartılan bu haritaya göre en az bahsi geçen ülke ise Porto Riko'nun doğunsunda yer alan Anguilla. Türkiye ise orta sıralarda yer alıyor.

Sayfadaki resme tıklayarak büyük halini açabilir ve tüm ülkelerin Wikipedia'daki temsil edilme oranlarını karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

bizimkiler makaleleri silip HACKED HACKED HACKED HACKED Yazsın durmadan

Antartika'da kim makale yazıyor peki? :)

antartikada bilim adamaları ve araştırmacılar yaşıyor ön sıralarda olması çok normal

antartikada herhalde soğuktan falan korunma yollarını yazıyorlar herhalde makale olarak :D ama yinede Türkiye den önde adamlar helal olsun

wiki bir ölçüt değil bence

Antartika'da kim makale yazıyor peki? :)
Bugün 21:28
----------------------------------------------
Tüm makaleler Antartika'da mı yazılıyor? :)

Biz niye makale yazalım ki fiber internetle sörf yapmak varken?

Söz konusu yazmak ise en çok yazan millet biziz...

Bütün il ve ilçe kurumlarımızda o bölgenin tarihi, turistik yerleri, önemli kişileri, önemli olayları... yazıyoruz. Ünlü sanatçılarımız, ünlü yazarlarımız, tarihimiz, tarihimizdeki önemli konular ve sayamadığım bir çok şeyi kişisel sitelerimizde yazıyoruz, bununlada yetinmiyor hergün anlık iletiyle bir birimize mesajlar atıyoruz :)

wikiye ne gerek var

wiki de pek çok yanlış bilgi var.internet gibi o da güvenilir değil.iyi ki koyu renkli değiliz.ben öğrencilerime tavsiye etmiyorum.

kim ne derse desin wikipedia her türlü bilgiye ulaşılabilen dünyanın en büyük ansiklopedi sitesi. arayıp da bulunamayan hiçbirşey yok. özellikle ingilizce içerikli herşey mevcut. ancak türkçe içerikli madde sayısı malesef yeterli değil.

Türkçe Wikipedia yani Vikipedi, cahil ve yetersiz bazı yöneticilerinin koltuklarına yapışmış olmaları nedeniyle güdük kaldı. Bunların orayı kendi malları sanmaları ve bu nedenle birçok gönüllü insanı yok yere küstürmeleri kan kaybına yol açtı. Onlar gitmediği sürece Vikipedi böyle geriye doğru devam eder.

Vikipedi de illa sizin yazmanız gerekmiyor orda gönüllü olarak yazan kişiler var hem yanlış bir şey gördüğünüzde siz düzeltin vikipedi size bu özelliği veriyor bence müthiş bir site.

"... esas sürpriz Antartika'nın aynı koyu mavi renge sahip olması ..." denmiş fakat haritaya baktığımız zaman Antartika'nın rengiyle ABD'nin alakası yok.Alaska olması gerekiyor sanırım çünkü cümleye uygun olan yer orası.

Alaska Amerikanın bir eyaletidir. o yüzden Amerikanın bir parçası olarak görülüyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir