İnternette devrim için düğmeye basıldı!

Uzun zamandır konuşulan ve internet için bir devrim olarak değerlendirilen karar sonunda verildi!

  • Ender Duman
İnternette devrim için düğmeye basıldı!

Sağlıklı iletişim kurulabilmesi için internet üzerinde kullanılabilecek adresleri ve kısaltmaları belirleyen ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu), daha önce kullanılamayan bazı kısaltmalara izin verdi. Bundan böyle 1985'den beri kullanılan ".com" kısaltmasının yanına özel isimler, marka isimleri, bölgesel kısaltmalar eklenebilecek: yeni üst seviye alan adları arasında ".cadillac" gibi marka isimleri, ".vegas" gibi bölgesel isimlerin yanında ".app", ".music", ".tech" gibi internet camiasının uzun süredir kullanmayı arzuladığı kısaltmalar da olacak.

Aslında bu konu uzun zamandır tartışılıyordu ancak ICANN'in izin vermesi ile birlikte, yeni alan adı uzantıları da resmi olarak serbest kaldı. ICANN CEO'su Fadi Chehade yaptığı açıklamada, şirket ve marka sahiplerinin yıllık yaklaşık 150 dolar ödeyerek belirledikleri isimleri koruma altına alabileceklerini belirtti. Geçen yıl yaklaşık 2.000 şirketin en az 1.400 yeni üst seviye alan adıyla ilgili başvuruda bulunduğu biliniyor. Yeni üst seviye alan adlarının önümüzdeki Nisan ayından itibaren kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

google artık daha etkin kullanılır, com mu, music mi, tech mi soft mu?

Bence gereksiz bir durum.

bumu devrim? hey allam ya :)

hemen içerisinde apple geçen bir uzantı satın alayım. Apple a satarım belki günün birinde yada bana dava açarlar ben de onlara :D

bnce şu www kalkmalı tek w yeterli tıpkı mobile siteye girerken tek m yazdığımız gibi.

@03 Mar 2013 16:57 Bu siteye kalmış bir durum. İsteyen www. konulmasını engelleyebilir veya tamamen kaldırabilir. Twitter gibi.

@03 Mar 2013 16:57 www world wide web'in kısaltması olduğu için kaldırılması saçma ve gereksiz olur.

Bence alan adları daha anlamlaşır.

İyi güldürdün CHIP. :)

Sen de yorum yaz