"İnternette güvenlik mi? Boşverin..."

İnternette sörf yaparken güvenlik konusuna ne kadar önem veriyoruz? İşte korkunç gerçekler...

Güvenlikte yeterli değiliz

İnternet içeriği güvenliğinde önemli isimlerden olan Trend Micro'nun yaklaşık 7.000 Türk internet kullanıcısı üzerinde gerçekleştirdiği "Global Web Tehditleri" konulu anket sonuçlandı. Anket, Türkiye'deki kurumsal ve bireysel internet kullanıcılarının bilgi güvenliği tehditlerine karşı yeterince korunmadığını gösteriyor.

Trend Micro Kıdemli Güvenlik Danışmanı Rik Ferguson, konuyu şöyle yorumluyor: "Ankete verilen yanıtlar, internet kullanıcılarının istenmeyen e-posta ve oltalama gibi görünür tehditlere odaklandığını gösteriyor. Anlaşılır nedenlerden dolayı, bir tehdidin farkında değilseniz, neden sizi ilgilendirsin ki? Ne var ki, tehditler söz konusu olduğunda, bilmedikleriniz size pahalıya mal olabiliyor! İşletmelerin ve internet kullanıcılarının, tehdidi, ne olduğunu düşündükleri şekliyle değil, bugünkü anlamıyla anlamaları gerekiyor. İnsanlar, interneti belli bir farkındalık ve dikkat içinde kullanmalılar; bir teknolojik çözüme körü körüne inanmaktan vazgeçmeliler. Virüslerin nasıl sinsice bulaştığını bilmeli ve bir kurban olduklarını düşünüyorlarsa nereye gideceklerini bilmeliler.

Endişe ettiğiniz bir durum varsa, İnternet Güvenlik Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz: http://emea.trendmicro.com/emea/about/internet-safety/index.html. Mevcut tehditler, tek bir ortamı kullanmıyor. Örneğin, e-postalar, gizliliği ihlal edilmiş ve Truva atı gönderen web sitelerine yönlendiriliyor. Ya da kasıtlı olarak donatılan arama motorları, paranızı çalan kaçak güvenlik yazılımlarına ve dolandırıcı antivirüs yazılımlarına yönlendirme yapıyor. Bilgi, online suça karşı mücadelemizde en önemli silahımızdır ve onu sonuna kadar kullanmalıyız."

Trend Micro Akdeniz Bölge Müdürü Ercan Aydın ise şunları söylüyor: "Anketten elde edilen sonuçlar, Trend Micro'nun bir süredir söylemekte olduğu şeyleri açıkça destekliyor. BT güvenliği tehditleri yeni ve karmaşık bir yapı sergiliyor. Pek çok işletme ve kullanıcı, bu tehditlerin farkında değil ve sonuç olarak, hem eğitim hem de saldırıları başarıyla önleyebilecek teknolojilerin kullanımı anlamında yeterli önlemi almıyor."

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Boş iş bunlar bir dunya polis var okadarda hırsız var evlerdede çelik kapı var ama hırsızlar giriyor.Güvenlik kalkanı diye bir şey var ama güvenlik kalkanı oluşturmuyor.İnternet tehlikeli en sağlam sitelerde bile tehtid olma olasılığı vardır.

torrent sitelerine dikkat edin özellikle bazı türk torrent sitelerinde crack veya key programlarına enjekte edilen virüsleri bazıları virüs programları bu dosyaları legal olmadığı için virüs olarak algılıyor gibi saçma bir bahane ile kilitli kapıları açtırıyor.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Güvenlikte yeterli değiliz
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir