İnternette güvenlik onlardan sorulur...

Kadınlar ve erkekler arasında bir fark daha ortaya çıktı; üstelik bu kez konu internet...

  • Ümit Öncel
İnternette güvenlik kadınlardan sorulur
Kadınlar güvenliğe erkeklerden daha çok önem veriyor.

Yapılan bir araştırma erkeklerin ve kadınların internet üzerinde güvenlik konusuna yaklaşımlarını inceledi. Araştırmanın sonuçlarına göre erkekler internet konusunda çok daha gözü kara hareket ediyorlar, kadınlar ise adımlarını daha sağlam atıyorlar.

Örneğin erkeklerin %47'si farklı internet siteleri için hep aynı şifreyi kullanırken, kadınlarda bu oran %26. E-posta eklentileri konusunda yine erkekler daha tedbirsiz davranıyorlar. Bir e-posta eklentisinin ne kadar güvenli olduğunu incelemeden eklentiyi açan erkeklerin oranı %60 iken, kadınlarda bu oran %48. Ayrıca erkeklerin %30'u sistemlerinde görüntülenen güvenlik uyarılarına, "can sıkıcı" buldukları için kulak asmadıklarını ortaya koydu.

Diğer yandan erkeklerin %85'i internet üzerinden gelebilecek güvenlik saldırılarının türlerini biliyorlar. Bu bilgiye sahip kadınların oranı ise ne yazık ki bu rakamın sadece yarısı. Yazılımlarını otomatik olarak güncellemeye ayarlama konusunda her iki cins de sınıfta kalmış görünüyor. Erkeklerin sadece %20'si, kadınların ise %10'u programların otomatik güncelleme özelliklerini kullanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

porno alışkanlığıda bu yüzdelerde etkili. Bayanların bu alışkanlığı yok değil ama erkeklerden çok daha az.

erkeklerin virüs kapma olasılıkları daha düşük demek oluyor bu :D

yazıda da belirtilmiş erkekler internet tehditlerini biliyorlar ve gerek duymadıkları önlemleri almıyorlar , bildiğimizden böyleyiz !

erkekler daha bilgili ancak daha dikkatsiz. benim lakabım jet bena bişy olmaz diyen tipleriz yani =)

Örneğin erkeklerin %47'si farklı internet siteleri için hep aynı şifreyi kullanırken
--------
Aynı ben. Erkekler pratigi seviyor demekdir bu.
---------
Ama internetten tanışdığı erkeklere çok güvenip kadın tacircilerinin eline düşen kadınlarda yok değil bunuda yazsaydınız :D

erkeklerin gözü kara olmasının tek sebebi internet ve bilgisayar konusunda daha bilgi ve beceri sahibi olmaları. bunun başka bir açıklaması yok.

Haha infoman, siz erkekler öyle zannetmeye devam edin :)

Erkekler doğası itibari ile teknolojiye merak duyduğu için bilgi de kaçınılmaz oluyor haliyle. Her sitede aynı parolayı kullanıyorum bende. Ama çabuk hatırlamak için. Bu msn ve facebook şifreminde aynı olmasından kaynaklanıyor. Güvenlik konusunda da kadınlar erkekleri geçemez. Çünkü bilgili bir erkek tüm virüs tiplerini ve olası tahribatlarını bilir. Kadınlar sadece işi için kullanır ve atar kenara. Erkekler öyle değil. Kız kardeşimden biliyorum. :D

Saklayacak çok şeyimiz olmaması ve bilgisayarda antivirüs vb. Yazılımları nasıl kullanacağımızı bilmemiz bizleri daha dikkatsız değil daha meshebi geniş yapıyor o kadar.

internet sitelerinde aynı şifreyi kullanıyorum.gmail facebook hotmail şifrelerim hep aynı ee ben burda bi sorun varmı?? ben zaten hack yemem kolay kolay facebook google ı google hotmail imi hackleyecekse zaten ben bu servisleri kullanmam.peki sorun bakalım kadınların % kaçında şifreler tam güvenli örneğin benim şifrelerimde hem rakamlar hem harfler hem diğer kullanılabilir karakterler büyük küçük harf uyumluluğu ve maksimum şifre uzunluğu 16 karakter kullanıyor.ayrıca kadınların çoğuda spam olsada olmasada gelen her maili açıyolardır eminim :)) onun için hep kadınlar hack yiyor değilmi:D:D

bnce erkekler daha güvenli surf yapıyordur çünkü pc kullanımını bilen erkek oranı çok daha fazla :)

erkekler daha araştırmacı istediklerini bulmak için internetin altını üstüne getiriyorlar bir bilgiye ulaşmak için üye olmadıgım forum sitesi kalmıyor malum hepsi mesajları görebilmek için üyelik istiyor bende 1 dkk da üye olmak için ve daha sonra hatırlıyabılmek ıcın aynı kullanıcı adı ve aynı sıfre yazıyorum yok sa o kadar uye oldugum forum sıtesınde herbirinin sifresini ayrı ayrı koysam ohooooo:)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir