İnternette Maksimum Hızın Keyfine Varın!

İnternet üzerinde yer alan ve çok ilgi çeken içeriklerin boyutları artık oldukça büyük ve bunlara ulaşmak için 56K’lık modem bağlantısı yeterli olmuyor. Bu yüzden sayıları hızla artan alternatif bağlantı çeşitlerine yönelmek doğru bir çözüm olacaktır.

İnternette Maksimum Hızın Keyfine Varın! (Sayfa 2)

Uydudan İnternet: Uzaydan Gelen Veriler
Her Yerden Erişim: Antenle Son Sürat

Uydu bağlantı tipinde, yerdeki istasyondan kullanıcının istediği internet verileri uyduya gönderiliyor. Yani yerden 37.850 km yukarıya. Uydu oradan verileri dağıtıyor. Bu uzun yol gerçi uzun gönderme ve yakalama sürelerine sebep oluyor, ama uyduların saniyelerle ölçülen zaman dilimlerinde fazlaca megabit veri dağıtabilmesi uzun süreleri unutturuyor. Servis sağlayıcıdan veri gönderim (upload) yolu olarak da uydu talep edilirse ya da sadece kiralanmak bile istense, bu çözüm son kullanıcı için çok pahalıya geliyor. Gönderim yeteneğine de sahip uydu ekipmanlarının fiyatları ise 10 bin dolarlar mertebesinde.

Tıkalı geri dönüş yolu
Bu durumda son kullanıcıya zorlamalı çözüm sunuluyor. Ama sonuç çok da problemli değil. Çünkü istatistiksel olarak alınan veriler gönderilen verilerin yaklaşık on katı. Bunun anlamı, uydu bağlantısının yanına bir de analog ya da ISDN bir bağlantı kurmak gerekiyor ve maliyet artıyor. Veri aktarımı tamamen interaktif, yarı interaktif ya da tamamen pasif modda gerçekleşebiliyor. İnteraktif bağlantılarda kullanıcının istekleri geri dönüş yolundan ve buna verilen cevap da uydu bağlantısından tekrar kullanıcıya iletiliyor. Sadece bir kerelik istenen hizmetlerde yani yarı interaktif bağlantılarda, örneğin Video-on-Demand veya yazılım download’larında geri dönüş yolu sadece istek sırasında gerekli oluyor. Pasif hizmetlerde, ya da diğer adıyla “Push” hizmetlerde, örneğin çevrimiçi gazete, finans hizmetleri ya da haber ajanslarında PC’niz sizin istediğiniz verileri gelen veri nehrinden süzüyor. Geri dönüş yoluna gerek kalmıyor.

Çanaktan PC’ye
Verilerin yakalanması için, dijital alıcılı bir çanak antene ihtiyaç duyuluyor. Servis sağlayıcıya göre televizyon yayınlarında sorun yaşandığını da önceden söyleyelim. İnternetten gelen sinyaller PC’deki özel bir uydu-tuner kartına iletiliyor. Bu kart sinyalleri çözüyor ve tarayıcıya ya da başka bir internet uygulamasına iletiyor. Upload için bir analog modem ya da ISDN gerekiyor. Peki bu kadar efora değer mi? Teorik olarak 8.000 Kbit/s mümkün. Ama bilgisayar dünyasının altın sözü olan “Performansla beraber fiyat da artar” burada da geçerli. Henüz ülkemizde çok fazla alternatif olmamasına rağmen beklemekte fayda var.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir