İnternette Maksimum Hızın Keyfine Varın!

İnternet üzerinde yer alan ve çok ilgi çeken içeriklerin boyutları artık oldukça büyük ve bunlara ulaşmak için 56K’lık modem bağlantısı yeterli olmuyor. Bu yüzden sayıları hızla artan alternatif bağlantı çeşitlerine yönelmek doğru bir çözüm olacaktır.

İnternette Maksimum Hızın Keyfine Varın! (Sayfa 6)

Elektrik Tesisatı: Prizden İnternete Geleceğin Çözümü
Elektrik tesisatından global ağa. Kulağa hoş geliyor, çünkü elektriğin olduğu her yerde internetin de olması anlamına geliyor. Teknik sorunlar bugüne kadar hep engel oldu. Şimdiki çözüm ise basit. Veriler, sağlayıcı tarafından elektrik akımı üzerinden bir transformatöre taşınıyor. Bu transformatör, gerilimin kullanıcı için alçaltılıp yükseltilmesinden sorumlu. Veriler oradan bakır kablolarla merkeze ulaşıyor. Merkezde fiber hatlara ve oradan da internet omurgasına geçiş sağlanıyor. PC’nin bağlantısı da “powerline modem” ile yapılıyor.

Bugüne kadar en büyük sorun uç cihazlardı. Görünen o ki bu sorun çözülmüş.Modem taşıma frekansı olarak kilohertzler seviyesinde bir sinyal kullanıyor. Verilerin modülasyonu bir DSP işlemcisi ile yapılıyor ve kullanılan modülasyon tekniği de “Orthogonal Frequency Division Multiplex/ Qadratic Amplitude Modulation”... Bu uzun teknik terimin arkasındaki teknik DSL’inkine benziyor.Veriler farklı frekanslara bölünüyor ve ağdaki boşluklar kullanılıyor. Tüm frekans bandı kullanılıyor ve hızlı frekans atlamaları parçalanarak tek tek boşluklara konuyor.

Ağdaki hız gürültüsü
Powerline ile internet erişimi hızlı. Ortalama hız 1Mbit/s, bazı sağlayıcılar 2,2 Mbit/s hızı sunuyorlar. 2.2 Mbit/s hız, trafo istasyonuna bağlı bir hız ve kullanıcılara dağıtılmalı. 200 kullanıcıya kadar mümkün. Gerçi hepsi birden aynı anda kullanmayacaktır, ancak yine de sağlayıcılar hesaplarken tümünü göz önünde bulunduruyorlar. 100 kullanıcı 1 Mbit/s’lik hızda yaklaşık ISDN hızını yakalıyor. Pratikte de hızların 500-600 Kbit/s olacağı varsayılıyor.

Pilot bölgelerde testler
Almanya’da iki ayrı firma tarafından powerline hizmeti sunuluyor. Fiyatlandırmalar transfer edilen veri miktarı üzerinden yapılıyor. Çok yüksek hız beklemek de doğru değil, çünkü bölgede ne kadar çok kullanan varsa, hız da o kadar düşüyor. Sağlığa zararlı ışıma sorunu da çözülürse, powerline internet bağlantısı için tercih edilen bir alternatif olacağa benziyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir