İnternette ne kadar gizlisiniz?

İnternette yaptıklarınızı kimler izliyor? Buna nasıl engel olabilirsiniz? Bilmeniz gerekenler burada

İnternette ne kadar gizliyiz?

Çevrimiçi herhangi bir şey yaptığınızda, birileri mutlaka sizi izliyor. Ve sizi izleyenler sadece sitenin veya servisin sahipleri değil. ISP'niz, sosyal medyanız, reklam firmalarından biri veya güvenlik servisleri, siz farkında olmadan sizi takip ediyorlar. Peki bu konuda ne yapabilirsiniz?

Çevrimiçi bilgilerinizin ne kadarını istenmeyen kişilerle paylaştığınızı anlamak, sanıldığından daha kolay. Firefox için geliştirilen Lightbeam eklentisi ile neresi ile ne kadar bilgi paylaştığınızı birkaç dakika içinde öğrenebilirsiniz. Mesela, tipik bir gazete sitesinde 31 farkı site ve servise merhaba deyin: araştırma firmaları, reklam firmaları, sosyal ağlar, yazı tipi sağlayıcıları, ve yine reklam firmaları.

Tabii bu siteler mutlak bir şekilde kötü veya endişe etmemizi gerektirecek bir şey yapmıyorlar. Çok büyük çoğunluğu yalnızca kullanıcının siteye nasıl geldiğine ve hangi tarayıcıyı kullandığına bakıyor. Yine de, Facebook dışı internet kullanımınızı Facebook ile paylaşmak istemiyor, veya alışveriş sitelerinin fiyatlarını hangi sitelerden geldiğinize göre ayarlamasını istemiyorsanız, izlerinizi saklamanız çok da zor değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bence faydalı uygulamalar. Engelleme sayesinde kotada da düşme meydana gelir.Çünkü fazladan veri alışverişi kesilmiş olur.

@27 May 2014 11:42 neye göre boyle bir saptamada bulundun merak ettim. tamamen yanlış bilgiden ibaret..!

evet yararlı bir eklenti

Disconnect eklentisi de epey faydalı bir eklenti. Hemen her türlü içeriği engelleyebiliyor.

PC'nizdeki Chrome'da ZenMate kullanın ücretsiz VPN eklentisi iyi

şuan tails üzerinden yazıyorum sanırım almanyadan çıkış yaptım. yaşasın özgür internet!

aman Allah'ım birisi bilgisayarımı hackleyip yeni geliştiridiğim x530ty kod adlı yeni havan topumun projesini görmüş napicam şimdi

bu sayfada bile neler var bir bakalım.. AddThis Adnet (MedyaNet) Alexa Metrics Facebook Connect Gemius Google Analytics Google+ Platform ScoreCard Research Beacon

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir