İnternette yeni dönem başlıyor mu?

Avrupa ve ABD'yi kapsayan dev ortaklık önerisi, internetin geleceğini baştan aşağı değiştirebilir...

  • Ceyhun Seval
İnternette yeni dönem başlıyor mu?
AB internet yönetiminde söz sahibi olmak istiyor.

İnternet ve medyadan sorumlu AB komisyonu ABD'ye ortak bir internet yönetimi kurulması çağrısında bulundu.

İnternet isimleri ve numaraları kâr amacı gütmeyen Kaliforniya merkezli ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) grubu tarafından yönetiliyor. Ama grubun ABD ile anlaşması önümüzdeki Eylül ayında sona eriyor. AB'nin önerisi ise bütün devletlerin katılabileceği ortak bir yönetimin kurulması.

Aslında AB'nin önerisi ICANN'nin yine özel olarak çalışması ama sadece ABD yerine bütün devletlere karşı sorumlu olması: "Önümüzdeki dönemde gelişmekte olan ülkelerden geniş katılımlar olacak. Bu yüzden internetin yönetimi çokuluslu olmalı."

ABD bu öneriye ne der bilemiyoruz ama umarız kurulacak yeni sistem demokratik bir sistem olur.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ABD'nin müsaade edeceğini sanmam. Sonuçta afganistana girerken ülkenin internetini kesmişti, AB veya başkası ile beraber hareket etme mecburiyeti olsaydı bu hareketi yapamazdı.

şu domain koleksiyoncularına bir çözüm bulsunlar

özgürlüklerin kısıtlanmasının başlangıcı olmasında...

Adult sitelere yasak getirmesinler, başka şey istemem.

08:56 yuh birader ya, girdiğin siteler senden bişeylerde almış. Yaptığın yoruma bak. Bence adult sitelere com değil xxx verilmeliyhdi fakat azgın komisyon üyeleri hayır dedi. Hem azgın arkadaşlar daha kolay websitelerini bulabilirdi, hemde çocukları uzak tutmak çok kolay olurdu

Sen de yorum yaz