İntiharlara "kesin" çözüm!

İntiharlarla gündeme gelen iPhone fabrikasında alınan intihar önlemi tek kelimeyle karikatür gibi...

İntihara kesin çözüm: Ağ gerdiler!
İşçiler isteseler de ölemeyecekler

Gün geçtikçe artan intihar ve ölüm olayları üzerine iPod, iPad ve iPhone üreten Foxconn Shenzhen fabrikası, olan olaylar karşısında yeni bir uygulamaya geçmek zorunda kalacağa benziyor. Aynı zamanda Dell, HP, Microsoft, Nintendo ve de Sony gibi ünlü markaların siparişlerinde de büyük rol oynayan fabrika sahipleri Foxconn ve Tayvanlı Hon Hai Precision Indusrty Ltd. durumdan bir hayli rahatsız.

Uzun vadede Foxconn Vietnam'a taşınmayı düşünüyor. Sebebiyse Çin'de yükselen ölümleri azaltmak ve işçi maliyetini azaltacak yeni bir fabrika kurmak. Hatta firma başlarına gelenlerden sonra tamamen insansız ve robotlarla çalışan bir yer açmayı bile düşünüyor.

Fabrika içerisinde çekilmiş olan son fotoğraflardaysa etrafa gerilmiş geniş ağlar dikkat çekiyor. Firma tarafından henüz bir açıklama yapılmazken, genel görüş bu ağların intihar edenlerin yerle temasını engellemek üzere konulduğu yönünde.

Foxconn bir yandan çalışanlarının ücretlerine zam yaparken, bir yandan da kendilerini iyi hissetmeleri ve öfke konusunda rahatlamaları için Budist bir ekip getirdi. Aynı zamanda öfke odası adı altındaki, işçilerin herhangi bir yeri yıkıp dökmelerine olanak sağlayan odalar üretti.

Yine de çoğu Amerikan üreticisi Çin'de vuku bulan bu olayları görmezden gelmeye devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

"Aynı zamanda öfke odası adı altındaki, işçilerin herhangi bir yeri yıkıp dökmelerine olanak sağlayan odalar üretti." Yuh yani Türkiyede olsa üstüne para isterler.

intihar edecekler için gaz odası yapsınlar, orada daha kolay olur

bu kadar komik bir önleme bir espiri gibi bakabiliriz ancak

Başlığa bak sanki sadece iphone üretiliyor bu fabrikada. sizi kınıyorum

Taptiklari para olanlarin insan canindan endise etmesini beklemek, baligin kavak'a cikmasini beklemektir.

ağlarla budist ekiplere yaptıkları harcamaları çalışanların maaşlarına yansıtsalar böyle şeylere gerek kalmazdı ;)

abi bi iş yeinde 11 kişi intihar ediyorsa ne yaparsan yap bitmiştir yani o iş yeri. eski zamanlarda bile köleler uzun yıllar çalışrlarmış. bu insanlar nasıl hallerde, nasıl sabır zorlayan hallerde çalışıyorlar kim bilir.

IQ ile EQ arasındaki farkın dayanılmaz hafifliğini yakalıyor o ağlar.
dünyanın en nitelikli, en fazla zeka gerektiren üretimini yapacaksınız ama aynı zamanda insan sağlığına dış baskı nedeniyle ticari-sentetik yöntemlerle sahip çıkacaksınız.
bilişim alemini bu nedenle sevemedim. EQ-IQ balansı bozuk insanların batakhanesi oldu. en zeki geçinen insanlar bile sermaye sahiplerinin kulu kölesi olurken sorgulamıyor, ama meslektaşlarını küçümsemek için ne gerekiyorsa yapıyor. hem toplum içinde yaşayıp hem de insanlığı bir kenara bırakmanın sonuçları ağır olur.
hiçbir teknoloji insandan daha değerli veya önemli değildir.

Neden başlığa iPhone fabrikası yazılıyor? Foxconn yazının ortalarında da belirttiğiniz gibi sadece Apple için üretim yapmıyor, keza Foxconn'daki ortamın düzelmesi için en çok Apple uğraşıyor lakin diğer firmaların hiç umru bile değil. Neden Dell fabrikası, Microsoft fabrikası, Nintendo fabrikası değilde iPhone fabrikası?

üç kuruşa çalışıp sesini çıkarmayan çinliler düşünsün

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play