iOS 10'un "diferansiyel gizlilik" özelliği ne sunacak?

iOS 10'un beraberinde getireceği açıklanan ve tartışmalara konu olan yeni özelliğin detayları ortaya çıkıyor!

iOS 10'un gizemli yeniliği çözülüyor!

WWDC 2016'da Apple'ın iOS 10 için duyurduğu yeniliklerden biri de, bu sürümle birlikte işletim sistemini daha iyi kişiselleştirmek adına kullanıcılar hakkında daha fazla veri toplanacağıydı. Cupertinolu firma "diferansiyel gizlilik" adını verdiği yeni bir teknik sayesinde kullanıcıların kişisel ya da hassas bilgilerine erişmeden gerekli bilgileri toplamayı hedefliyor.

Konuyla ilgili Re/Code'a konuşan firma yetkilileri söz konusu tekniğin nasıl çalıştığına dair bazı detaylı bilgiler verdi. Her şeyden önce tamamen isteğe bağlı olacağı belirtilen bu özellik, Apple'ın bu yolla veri toplamasını isteyen kullanıcılar tarafından açılabilecek.

Diğer yandan Apple'ın başlangıç olarak toplayabileceği dört tür veri olduğu ifade ediliyor: Yerel sözlüklere eklenen yeni sözcükler, kullanıcıların tercih ettiği emoji'ler, uygulama içinde kullanılan derin bağlantılar ve notlar içerisindeki arama ipuçları.

Apple'ın ayrıca bu sonbahar döneminde gelecek olan iOS 10 güncellemesinde ekran kilidi bildirimlerinde yeni geliştirmeler, daha akıcı bir Kontrol Merkezi, daha fazla 3D Touch kısayolları, üçüncü parti uygulamalar için Siri desteği, daha iyi fotoğraf tanıması gibi birçok özelliği de sunması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları