iOS 4 yararlı olacağına zararlı mı?

Apple'ın yeni güncellemesi iOS 4 eski iPhone'lara neler yapıyor? İşte getirileri, götürüleri...

  • Gökay Özbudak
iOS 4 Pili bitiriyor!
Sorun eski iPhone'larda...

Apple'da gündem iPhone 4'ün anten sorunuyla oldukça meşgulken, forumlarda kullanıcılar değişik bir soruna parmak bastılar. Foruma yazan kullanıcıların dediklerine göre; iOS 4 kurulan eski iPhone'ların pilleri hızla tükeniyor.

Sorunun arkaplanda çalışan diğer programlarda olduğunu düşünen bazı kullanıcılar, programları sildikten sonra da aynı sorunla karşılaşınca sorunu Apple forumlarına yazdılar. Bir kullanıcı olayı şu şekilde anlatıyor; "Bu güncellemeyle ilgili ciddi bir sorun var. Telefonumu 10 dakikalığına bekleme durumuna geçirdim ve geldiğimde pilin %4'ü inmişti."

Apple konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Bu sorunu yaşayan kullanıcıların şu an için bir güncelleme beklemekten başka çareleri yok gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

apple iyice bocaladı bu telefon işinde....

Sevgili Steve Jobs, bunca zamandır iPhone'a multi-tasking koymamalarının nedeninin şidiye kadar pilin hızla tükenmemesini sağlayan yeni bir sitem için olduğunu, multi-tasking'in pil ömründen feragat etmeden iPhone da farklı uygulamaları ayna anda çalıştırabileceğini söylemişti. Multitasking bundan 6-7 dene önce Nokia 6600'da da vardı ve ondan sonra çıkan tüm S60'larda da oldu. Ama iPhone 4 ve iOS 4 ile bence Apple çok rezelet bir iş çıkararak bu telefonu eline yüzüüne bulaştırdı.

ben bir 3gs kullanıcısıyım ios4 de ilk yayınlandığı günden beri
kullanıyorum pil ömrü kısalmasından ziyade uzadı...

Katılıyorum. Ben iPod Touch'da aynı problemi yaşıyorum. Gece uyumadan önce %100 olarak bıraktığım cihaz sabah uyandığımda %90'a ve hatta daha da aşağıya düşmüş olabiliyor.

Ayrıca bunun haricinde önemli bir nokta da iOS 4'e yükseltilmiş 3GS modelinin şu an için Jailbreak etmenin mümkün olmadığı. Ayrıca sürüm düşürmenize de izin vermiyor. Yani bir kere cihazınızı güncellediyseniz artık hiçbir şansınız yok. Apple'ın dayatmalarından bir başkası daha.

ucak modunda 100% şarj la arka planda uygulamanolmadan yarim saat film seyredim yarim saat sonunda 99% şarjım vardi

eee Apple kalitesi olacak o kadar :)

Chip bence artık tarafsız olun ve apple konferansınındaki (16 temmuz konferansı) diğer telefon videolarından bahsedin :D

ilginc gercekten bende 3gs var arkpa planda rahat 30 uygulama calisiyo ama sarji 1.5 gun gidiyo. onceki surumlerde sarji 1 gun zor yetiyordu artik cok memnunum.

Ya arkadaşlar boşverin Apple ve o onun işe yaramaz zamazingoları için yorum yapmaya değmez...Sony Ericsson P990i ile görüntülü görüşmeyi bundan 5-6 sene önce bize tanıttı şimdi bu dandik iPhone 4 göğe görüntülü görüşme yapıyormuşş...ahahaha günaydın.....haaaaa bu arada sadece wifi olacak ve karşındakinde de iphone 4 olacak..eeeee başka ekstra olarak takım çantası ve birde el feneri de alalım mı??

Chip bence artık tarafsız olun ve apple konferansınındaki (16 temmuz konferansı) diğer telefon videolarından bahsedin :D
22:57
________________________________________________________

Aman ha Apple a laf söylemesinlerde neye laf söylerlerse söylesinler:)
Ahanda bir fanatik:)

Be kardeşim telefonun ilk bilgilerinin sızmasından bu güne kadar eksi yada artıları ile chip te yayınlanmadı mı? Popüler bir cihaz olan iphone un popülerliği şuan satış rakamları ve sorunlarıyla arttı. Diğer markaların iphone derecesinde popüler olan cihazlarında telefonu yer yer kullanılmaz duruma getirecek şebeke sorunu yada pil sorunu yaşandı mı? Hayır. Appleın tek telefon modeli var diyebiliriz, düşünün koca firma tek bir modele odaklanmış ama donanımsal ve yazılımsal sorunlar maşallah kopuyor:)

Ayrıca ben Apple ın karşılaştırmasına tarafsız gözle baktığımda inanmıyorum, bence resmen sahtekarlık. Bütün nokiaların kullanma kılavuzlarında anteni elinizle örtmeyin kapatmayın vs vs yazar:)
Elinizde iphone un hangi modeli var bilmiyorum ama 4 te olan sorunlu kısımın olduğu bölgeyi kendi telefonunuzda işaretleyin ve o kısımlara dokunmadan telefonunuzu kullanmayı deneyin:)
Klimalı ortamda eller kuru test etmek başka, antalyada deniz kenarında 40 derece sıcaklıkta %90 nem oranında 1 saat sevgilinle telefonla görüşmek başka. Bir iş yapacaksan adam akıllı yapacaksın sonra yaptığın iş doğrumu diye kontrol edeceksin. Apple mühendislerinin göremediğini kullanıcılar 2 günde görüyor:) sonra çıkıp kılavuzunda yazmayan tutuş pozisyonunu yanlış tutuyorsun demek pişkinlik dalga geçmekten başka bir şey değil.
sana soruyorum SOLAK iphone 4 sahibi ne yapacak???

bu kadar spesifik bir konuyu chip nasıl sunuyorsun anlamıyorum... şarjının çok veya az gitmesinin kullanıcı bazlı bir çok nedeni olabilir, kaldı ki yorumlarda da okunduğu gibi kimi azaldı, kimi çoğaldı diyor şarj süresi konusunda... yani pes artık, magazine döndü burası, haber olsun da nasıl olursa olsun...

' infoman yazmış:
Aman ha Apple a laf söylemesinlerde neye laf söylerlerse söylesinler:)
Ahanda bir fanatik:)

Be kardeşim telefonun ilk bilgilerinin sızmasından bu güne kadar eksi yada artıları ile chip te yayınlanmadı mı? Popüler bir cihaz olan iphone un popülerliği şuan satış rakamları ve sorunlarıyla arttı. Diğer markaların............ '

amma yazmışsın be kardeşim, ya size ne, neyi savunuyorsunuz, neyin fanatikliğini yapıyorsunuz, yahu futbol takımı muhabbetine dönmüş olay artık baksana...

arkadaslar, 3gs de ios 4.0 da batarya suresı artarken 4.0.1 guncellemesınde cıddı problem var gorunuyor.

amma yazmışsın be kardeşim, ya size ne, neyi savunuyorsunuz, neyin fanatikliğini yapıyorsunuz, yahu futbol takımı muhabbetine dönmüş olay artık baksana...
__________________________________________________
fanatiklik değil fanatiklik edenleri mıncıklıyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play