iOS 5, Android'i fena solladı

iOS 5 ve Android 4.0 daha önce pek çok alanda kapıştı ama yeni testte, iOS Android'e büyük fark attı

İki marka arasındaki yarışın sonu gelmeyecek
iOS 5, Android'e fark attı

Akıllı telefon pazarındaki yarış, her gün yeni ve farklı bir testle kullanıcılara aktarılıyor. Bu sefer karşımıza çıkan test ise, direk olarak bu cihazlar üzerinde ne kadar rahat oyun oynanabildiğini öne çıkarıyor.

Spaceport isimli bir site tarafından yapılan testte HTML 5 tabanlı oyunların hem Android, hem de iOS işletim sistemlerinde harika sonuçlar verdiği ortaya çıktı. Nitekim "PerflMarks report" olarak lanse edilen test esnasında, iOS işletim sisteminin inanılmaz bir sonuç vermesi, iki sistem arasındaki bir diğer farkı da ortaya çıkarmış oldu.

"Akıllı telefon ve tablet platformlarının ilk kez bu kadar derin ve net şekilde incelemesi yapıldı." diyen test ekibi Android 4.0 Ice Cream Sandwich tabanlı Samsung Galaxy Nexus üzerinde aynı anda 100'den fazla objenin rahatlıkla farklı şekillerde çalışabildiğini gördü. Nitekim aynı testi iPhone 4S ve iPad 2 üzerinde yapan ekip, çok daha farklı sonuçlar elde etti. Rapora göre iPhone 4S, eş zamanlı olarak 200 objeyi rahatlıkla oynatabilirken bu rakam iPad 2 ile 300 objeye kadar çıktı; Android ise ne yazık ki bu rakamların yanına bile yaklaşamadı.

iOS 5 ve Android 4.0 Ice Cream Sandwich'in harika iki yeni güncelleme olduğuysa raporun sonuna eklendi. Fakat Android'in GPU konusunda biraz daha çalışması gerekiyormuş gibi gözüküyor.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

allah iyiliğinizi versin ios neree android nere :) tabiki sollar biri elma diğeri armut yahu...

tegra 3 bu gpu sorununu cozer tahminimce

evet super testler ve sonuçlar, her gun telefonunda 100lerce obje çeviren kullanıcılar olarak seçimimiz belli (!!)

peki işletim sistemini test eden arkadaşlar donanım özelliklerini denklemişler mi? eşit koşulları sağlayıp mu yapmışlar ?

Adamlar takır takır güncelliyor. Durmadan çalışıyor. Biz halen ICS güncellemesini bekliyoruz. Hele bir Android 6 çıksında, o zaman güncelleniriz.

Sanki kiyamet koptu cok buyu bir olaydi androi di solladi guldurmeyin insani birakin su sacma test olayini halen telefonda flash yok yok o test yok bu test apple sizin iyi beyninizi yikamis kendine bagimli etmis soyle bir etrafiniza bakin ne goreceksiniz.halen bir gelisme olmayan ayni yerinde sayip duran bir seyler uretiyormus gibi gozuken ve sonuc olarak 0 olan aplle hastaligindan kurtulun artik uyumayin insanlari somurmekten vaz gecsin artik kendinizi sòmurtmeyin insanlari
kaz gibi yoluyor

ipad 3'ün işlemcisi tegra3'ten 4 kat hızlıymış. bunu zaman gösterecek tabii

Sözüm google a . dogru düzgün kararlı çalışan bir sistem hazırlasın. Zira şu yeni hazırlanan dondurmalı sandöviç çok fazla sistemi kasan bir yapıda geçen hafta barselonada yapılan etkinlikte düşük sistemli telefonda ics nin nasıl çalıştığını gördük. ıos 5 mükemmel yazılmış 1 ghz 128 mb lık ipod da bile ne kadar düzgün çalıştığını tahmin bile edemzsiniz. Gel görelim ios la kapışmayı göze koymuşsun.Böyle giderse daha da batar. Dünkü etkinlikten sonra bundan sonra alcağım telefonun bir iphone yada yeni bir isimli apple ürünü olan telefon alacam. Şimdi bana apple fanı filan demeyin. Adamlar çalışmış uğraşmış ve satış yapıyorlar. Bence her kuruşu hak ediyorlar. Fiyatlar ülkemizde farklı sebeplerden ötürü pahalı. Amerikadaki başka ürünlerin fiyatlarını inceleyip sonra pahalı deyin

Arkadaş niye Nexus u kullanıyorsunuz ki gidin s2 -note-s3 kullanın.

Ben de android kullanıcısiyim ve seveniyim. Ancak yiğidi öldür hakkını yeme. Android çok kasıyor. Ios su akar gibi çalışıyor. Bir programdan diğerine geçmek, vs androidde çok sıkıntılı..

Sadece ios güncellemekle olmuyor bu işler. Bluetooth kabloyla yapıyor ya, ne kafar da ilkel! Hele ki istediğimiz müziği zil sesi yapamıyoruz! Androidi geçmişmiş, bebekler bile güler buna!

Ziyaretçi 18:31, senin Android kullandığından şüpheliyim arkadaş! İnsan kullandığı malı kötüler mi..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir