iOS 6 indirilmeye sunuldu! İşte yenilikler

Apple iOS 6'yı resmen indirmeye sundu. İşte tüm yenilikler ve fazlası...

iOS 6 indirilmeye sunuldu! İşte yenilikler
Yeni uygulamalar "Yeni" bandıyla gösteriliyor

iOS 6 indirilmeye sunuldu ve milyonlarca Apple kullanıcısı onu iPhone'larına, iPad'lerine kurmaya başladılar. iOS 6, 200'ün üzerinde yeni özellikle geliyor. Ancak bu özelliklerin çoğu kullanıcıya ilk bakışta görünen değişiklikler değiller.

Mobil işletim sisteminin ana arayüzü genel olarak aynı. Ancak yeni indirdiğiniz uygulamalar, siz onu ilk kez çalıştırana dek "yeni" işaretini taşıyorlar. Standart dock, klasörler ve sayfalar eskisi gibi, simgeleri Android'deki gibi aralarında boşluk vererek düzenlemeniz hala mümkün değil.

Weather ve Stocks uygulamalarında yapılan görsel güncellemeler dikkat çekiyor. Ancak bu uygulamalarda işlevsel bir yenilik yok. Music uygulaması artık beyaz bir arayüze sahip. iTunes ve App Store'un da görünümü yenilenmiş. Değişiklik, uygulamaları daha iyi veya daha kötü yapmaktan çok, onları birbirine uyumla hale getirmiş. Uygulamalarınızı güncellerken parola girmenize de artık gerek yok. Newsstand uygulaması ise olduğu gibi duruyor.

iOS 6'da Google Maps yok...

Apple, bildiğiniz gibi iOS 6'da Google Maps'i bırakıyor ve kendi haritasını kullanmaya başlıyor. Apple'ın Maps'i uydu fotoğrafları, rota planlama gibi geniş özelliklere sahip, ancak yer isimlerinde Google Maps'in gerisinde kalıyor. Yol tarifleri hakkında şu anki yön panelini sola sürükleyerek yorum yazabilmeniz, hoş bir özellik.

Yeni 3D manzara görünümü Flyover ise aslında 3D ızgaraya yerleştirilmiş 2D görüntülerden oluşuyor ve bazı yerlerde 3D binalar eklenmiş. Bununla birlikte bazı kullanıcıların Google'ın StreetView'unu tercih edebileceğini söyleyebiliriz.

Siri ise artık daha çok sinema ve restoran adı biliyor ve sporla daha çok ilgili. Apple'ın videolu görüşme markası FaceTime ise artık 3G üzerinden de çalışıyor.

iOS 6 ile beraber uygulamalar, Facebook hesabınıza erişmek için bir kez izin istiyorlar ve uygulamalar içerisinden Facebook'a içerik gönderebiliyorsunuz. Mail'deki yeni VIP posta kutusu, önem verdiğiniz e-postaları ayrı bir kutuda biriktirebiliyor. VIP'ler iCloud üzerinden eşitlendiği için Mac OS X'de de VIP listesinde görünüyorlar.

Safari'deki yeni sekme eşitleme özelliği, web tarayıcı sekmelerinizi diğer cihazlarınızla paylaşmanıza izin veriyor. iPad, iPhone ve Mac arasında sıkça geçiş yapıyorsanız, bu işlevi faydalı bulacaksınız.

PhotoStream ve diğer iOS 6 özellikleri

Bulut destekli fotoğraf kitaplığı PhotoStream sayesinde fotoğraflarınızı arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşabiliyorsunuz. Yeni panorama modu ise geniş açılı fotoğraflar oluşturmanıza izin veriyor.

Biletlerinizi depolamaya yarayan Passbook uygulamasını kullanabilmeniz için, uçaklar, sinemalar, tiyatrolar gibi yerlerin onu desteklemesi gerekiyor.

iOS 6'nın "Do Not Disturb" ("Rahatsız etme") işlevi ile gelen çağrıları belirli saatlerde susturabiliyorsunuz. Belirli kişilerin aramalarına her zaman izin vermeniz mümkün.

Kilit ekranında çağrıları yönetmeye yönelik bazı yenilikler var. Bir çağrı geldiğinde "cevap vermek için kaydırın" denetiminin yanında bir telefon simgesi görünüyor. Bu simgeyi yukarıya doğru sürüklediğinizde şu ek seçenekler görünüyor: çağrıyı reddetme, kısa mesaj ile cevaplama veya geri aramak için hatırlatıcı ekleme.

iPad ise sonunda bir saat uygulaması olan Clock'a kavuşuyor.

iOS 6'da çok sayıda faydalı yenilik var, ancak bu yeniliklerin yankı uyandıracak büyük yenilikler olduğunu söylemek güç. Apple'ın Maps uygulaması üzerinde biraz daha çalışması gerekiyor. Passbook ise bizce gelecek vaadediyor.

Türkçe klavyeler

iOS 6 ile birlikte fiziksel Türkçe klavyeler de sanal klavyelerin arasına girdi. Cumhurbaşkanı seviyesinde rica edilen istek üzerine Türkçe F klavye ve Türkçe tam Q klavye de, iOS 6 ile birlikte geliyor.

Ama iPhone için Türkçe F klavye bulunmuyor. Ayrıca iPad'te ise Türkçe F klavyede İ ve I harflerinin yerleri de yanlış. F klavye sevenler ve alışkın olanlar ve bunu bekleyenler için üzücü haber. Ayrıca I ve İ tuşları da küçük i olarak basıyor sadece.

Q klavyede de ise tüm tuşlarıyla (Ğ, Ü, Ş, İ, Ç, Ö gibi) eklenmesiyle de klavye tuşları biraz daha dar. iPad'inde hızlı yazanlar için bir alışma süreci kendilerini bekliyor.

 

 

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 43 Yorum

do not disturbu ve safarinin yatay gorunuste tam ekran olabilmesini cok begendim

ilklerin devrimsel öncüsünden yine ve yeniden harikulade stabil, güvenilir ve son derece estetiksel bir çalışma olmuş. her zaman olduğu gibi yine kalite ve her zaman için Apple diyoruz....

yurt dışından gelen iphone 4 e ios6 yı yüklesem sim kart bloke olur mu?

Google Maps uygulaması çıkmazsa yükseltmem

540 mb ve 1 saatlik zaman kaybı

çok güzel olmuş. New iPad'de çok beğendim apple haritalar da gelişince google ın çok daha üstünde olacağına eminim. Zaten kullanıcılar ekledikçe apple harita da güncellenip mükemmele ulaşacak. google maps da ilk böyleydi.. siri harika her gün "what is the weather this week/today" "can you check my emails, thank you", "please check my imessage" ağzımdan düşmüyor. Do not disturb çok güzel. google maps native app çıkar yakında zaten google haritaları m.google dan bakabiliyorsunuz.

türkçe siri yok ne işime yarıyacak kınıyorum..

bilgisayar programcısıyım ve beş para etmez ios diyorum. gerçi macosx te beş para etmez, kernel yapısı çok düşük yazılamları yeteneksiz ve dayanıklılık olarak yaramaz ... linux daha güzel

@21 Eyl 2012 00:39 blg programcisi olmak demek en iyiyi bilmak demek degildir. Win macos dan daha ustun degildir ...

ben ipod touchma yukledim ama nebilim umdugumu bulamadım sanki merakla türkiye ye lumia 920 nin gelmesini bekliyorum gelsede alsak

Yenı sürümü yükledım ve Tr klavyesı çok güzel olmuş

Çok ilginç bir milletiz. Diğer sitelerdeki yorumlarada bakıldığında, insanlarda acayip bir maddecilik olduğu görülüyor. Telefona 2000 tl verip minibüse binen, ya da ödemeli arayanda bir yapımız var. Maddi durumu iyi olanlar tabiki alsın ancak, elindeki son parayı da telefona kaptıranlara acıyorum. Toplum olarak bilimle ne kadar ilgilendiğimiz, toplumsal sorunlarla ne kadar uğraştığıız da ortada. Bu telefonlara gösterilen ilgi, birbirimize attığımız havanın onda birini üretime, bilime verirsek o zaman gelişiriz aksi halde başka milletlerin sömürdüğü kasaba insanları oluruz. Saygılar

Bu kadar aptalca bir güncelleme daha olamaz

İpad 2 için indirdim ve ilk karşılaştığım sorun wifi bağlantısını yarım saatte bir kapatması oldu. Her yarım saatte bir tekrar bağlantı kuruyorum. acaba sorun genel mi yoksa bana özel mi?

Görünüm olarak pek fark yok elma kurtlandı mı ne?

App Store sizlerde de yavaş mı işliyor arkadaşlar?

ios6 google map .eski versiyonu yüklüyor. 2011 yılında yaptırdığım ev görünmüyor

ios 6 yüklerken ipad çöktü yardım

ipad3 ios6 yükledim ama cydia yani jailbreak yapamadım ipad3 için çıkmamışmı yoksa her sitede farklı bişiler yazıyor..!

yüklemerinizi kablolu modem üzerinden yapın wifi sorunuyla karşılaşmayın

Elma bu sefer işi batırdı. İos 6 çok kararsız çalışıyor cihaz yanlış komut algılaması yapıyor. Uygulama acarken kendiliğinden kapanıyor bir güncelleme daha şart. Bu yazıyı yazarken yine wifi yi kapattı

keşke güncellemeseydim berbat bir şey tek iyi yanı RAHATSIZ ETME Yİ EKLEMEKLE İYİ YAPMIŞLAR.

indirdim pisman oldum laaaan

ios 6 için jailbreak çıkmadı

Eskiden facebooktan kaydedilen fotoğrafları fotoğraflarımın içine atardı ios 6 da nereye kaydediyor. Fotoğraflar içinde yok

Türkçe klavye üzerinde yeni TL simgemizi görmek isterdim. Bu arada iOS6 yükledim ve pil dayanma sürem 2kat arttı ( iPhone4s)

Guncelleme yapmiyor

@27 Eyl 2012 18:58 nasıl yapöıyor bal gıbı yapıyor

pil omru uzatıldımı acaba

Benim sebekem kopuyo napmaliyim ?

Herşey çok iyide benim ingilizcem iyi fakat binlerce kişini ingilizcesi yok türkiyede apple birçok ülke diliyle siri'yi güncelliyor fakat halen türkçe dil desteği yok bu korkunç üzücü bu bir kişiyle olmaz herkes üstüne düşeni yapsa mail gibi belki çözerler ve türkiyede apple için önemli bir pazar.

türkçe siri geldi kaç ay önce haberin yok mu?

Bı ise yaramaz

Youtube kayboldu peki onu napıcazz

Güncelleme yaptım ama ana sayfamdaki Youtube kalktı. Ben Youtube U çok kullanıyordum artık yok. Bana yardımcı olur musunuz ?

@29 Eyl 2012 20:32 app storeden you tubeyi indireceksin

Youtube nerde???

@01 Eki 2012 14:05 youtube'un sahibi google androidi çıkarınca ios'dan çekti haklarını

Kesinlikle çok başarılı ;))

rahatsız etme özelliği ne anlamadım :(

Ben indiremedim nasıl yapabilirim...?

indirdim ama fark yok

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir