iOS 7.1'de hangi yenilikler var?

Dün yayınlanan iOS 7.1, iPhone ve iPad kullanıcılarına ne gibi yenilikler getiriyor?

  • Zeynel A. Öztürk
iOS 7.1'de hangi yenilikler var?
CarPlay: En önemli özelliği çoğumuz kullanamayacak

Dün yayınlanan iOS 7.1 güncellemesi, tasarımı baştan aşağı yenilenen iOS 7'ye ihtiyacı olan değişiklikleri sonunda getirdi. Güncelleme, iPhone 5S, iPad Air ve iPad mini 2 sahiplerinin yaşadığı can sıkıcı sorunları nihayet çözüyor.

iOS 7.1, tasarımda da bazı faydalı değişiklikler yapıyor. Tasarım hala düz, ancak öncekine göre biraz daha yuvarlak kenarlı.

"Beyaz ölüm ekranı" öldü

iOS 7'deki en sinir bozan sorunlardan biri, giriş ekranının kilitlenerek "beyaz ölüm ekranının" karşınıza gelmesiydi. Bu durumda tek çare, telefonu baştan başlatmaktı. Apple, bu sorunun sebebini açıklamasa da iOS 7.1'le yaptığımız testlerde herhangi bir kilitlenme yaşamadık. Yine de bizce çok geç onarılmış bir sorun.

CarPlay ortaya çıktı

iPhone 5S, iPhone 5C ve iPhone 5'i uyumlu bir otomobille bir araya getirdiğinizde CarPlay'i kullanabiliyorsunuz. Listede şimdilik Volvo XC90 SUV, Mercedes-Benz C-Class ve Ferrari FF gibi otomobiller var. CarPlay, telefon, müzik, harita, mesaj ve üçüncü parti müzik uygulamalarını aracınızın içinde, dokunmadan veya otomobilinizin dokunmatik ekranı yoluyla kullanmanızı sağlıyor.

Tasarım düzeltmeleri, Siri ve Touch ID

Tasarım düzeltmeleri

Düz daireleri benimseyen iOS 7.1, arama ve telefonu kapatma ekranlarında bazı değişiklikler yapıyor. Cevap verme ve kapatma düğmeleri artık yeşil ve kırmızı düğmeler olarak gösteriliyorlar. Arayanın resmi de küçük bir daire içinde görünüyor.

Aynı biçimde cihazı kapatmak için kullandığınız kaydırma çubuğu da değişmiş. Güç düğmesini basılı tuttuğunuzda karşınıza yeni beyaz ve kırmızı düğmeler geliyor.

iOS 7.1'de hızlandırılan animasyonlar, uygulamalar arasındaki geçişi ve uygulamaları açmayı hızlandırmış.

Siri ve Touch ID

Siri'yi iOS 7.1'de kullanmak eskisinden daha kolay. Dijital yardımcınız, artık sizi cümlenizin yarısında kesmiyor. Giriş düğmesini basılı tutarak Siri'ye uzun komutlar yağdırmanız artık mümkün.

Apple'ın yayın notlarına göre Touch ID parmak izi tarama işlevi de iOS 7.1'de geliştirilmiş. Kullanıcıların şikayet ettiği "parmak izi unutma" sorunu, iOS 7.1'de ortadan kalkmış olsa gerek.

Kamera ve takvim uygulamalarında bazı ayarlamalar var. iPhone 5S, kamera uygulamasında otomatik olarak HDR'yi seçerken, takvim uygulamasına etkinlikleri aya göre görüntüleyebilme özelliği eklenmiş.

iOS 7.1'deki geliştirmeler büyük değiller, ancak önümüzdeki sonbaharda çıkması beklenen iOS 8'i beklerken atılan doğru adımlar olarak değerlendirilebilirler

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

CarPlay özelliği bir tek daha satışa sunulmamış mercedes- benz'lerde var. (şu an)

iyi ki zamanında iphone 5 almışım ya teşekkürler Apple...

Pek degisen bisi yok gibi. Halen bi ios 6 hizinda degil.

Pek degisen bisi yok gibi. Halen bi ios 6 hizinda degil.

Pek degisen bisi yok gibi. Halen bi ios 6 hizinda degil.

Pek degisen bisi yok gibi. Halen bi ios 6 hizinda degil.

Pek degisen bisi yok gibi. Halen bi ios 6 hizinda degil.

İphone 4 yeniden doğdu bu güncelleme ile

iphone 4 biraz da olsa hizlandi ama artik idare etmez gibime geliyor..

touch id hala düzelmemiş

Wp8 lumia al ve keyfine bak. Bu ne arkadfş çocuk işi...

@12 Mar 2014 09:43 cocuk isi dedi ya ben basimi hangi taslara vursammm

Arkadaşlar güncelleme yaptıktan sonra itunes te uygulama güncellemesi geldi (twitter, chrome vs) güncelle diyodum güncellemiyor. Güncellemediği gibi de uygulamanın yanında mavi top çıkıyor yani güncellendi diye ama olmuyor bu sorun bi tek bende mi var acaba ?

@12 Mar 2014 10:13 o aytunsdan nefret ediyorum onun kadar aptal, onun kadar kullanıcı düşmanı ve gereksiz bir program yok, ha samsung kies de berbatlıkta onun yerine talip ama itunes yerini pek kaptıracağa benzemiyor. o itunes'u bir türlü anlayamayacağım herhalde itools bin kat daha yetenekli ve güzel. telefonu itunes yine bir yerlerini değiştirecek diye korkumdan bilgisayara bağlayamıyorum ya.

jb candır gerisi heyecandır forever ios 7.0.4

Sat kurtul ben gıcır gıcır 4s i 800 e okuttum..... Kurtuldum

@12 Mar 2014 13:10 neyden kurtuldun? kurtulmak kelimesinin tanımı kişiden kişiye değişir.

nedense jb ile daha hızlı dogru ayarlar ile

Eh...düzelme oldu. Bağlantı hızı iyileşti. Görsel olarak ıvır zıvır değişiklikler oldu. Ama hala banal İOS işte. Diğer telefonum Lumia 925 çok daha modern ve akıcı. Bu benim beşinci İphone'um. Ama son İphone'um. Cihaz yenileniyor ama kullanım hep aynı. İsmi İphone olmasa 300 Tl.den fazla yapmaz. Trendi yakalamak lazım gelecek WindowsPhone'da.

konuşma ekranını hiç beğenmedim açma kapama tuşları çok itici görünümde

apple iphone başka en iyisi iphone dir.

ne zamandır bunu bekliyordum Ferrarimle uyumlu bir telefon -.-

Trend olsun diye alan vatandaş (ziyaretçi 00.08) Sözüm sana iyi dinle; Trend olsun diye alıcaksan bi karış telefonlar var, eşşek kadar. Git ondan al daha büyük ya cebine girmez, yavaşlar kullanamassın, ama olsun hava atarsın

iphone 4 hızlandı diyorlar ama ben yaptığım testlerde hiç bir fark göremedim hala takılıyor hala kasıyor. en ufak hız artışı yok

Arayan kişinin resmi küçücük çıkıyor çok sinir bozucu nasıl düzeltilebilir?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost