iOS 7'de kilit ekranı açığı bulundu!

iOS'ların klasikleşen "dev" sorunu, iOS 7'de de ortaya çıktı! İşte güvenlğinizi "0" yapan o sorun...

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat iOS 7'de kilit ekranı açığı bulundu! iOS'ların klasikleşen "dev" açığı, iOS 7'de de ortaya çıktı! İşte açığı kullanmanın yolu...

iPhone 5S'in parmak izi tarayıcısının ne kadar güvenli olduğu merak edilen bir konu. Ancak iOS'un son sürümü iOS 7'de eski parola ekranında tüm iPhone'a erişmenize izin veren bir açık bulundu.

iOS 7'deki sözkonusu açık, kilit ekranını saniyeler içinde geçerek fotoğraflara, e-postalara, Twitter'a fazlasına erişim imkânı tanıyor. 36 yaşındaki Jose Rodriguez'in paylaştığı teknikte kilit ekranını yukarı kaydırarak Denetim Merkezi'ni açmanız gerekiyor. Ardından telefonun güç tuşunu basılı tutarak ekrana kapatma seçeneğini getiriyorsunuz. Bunun ardından İptal'e dokunup, giriş düğmesine çift dokunarak çoklu görev ekranını açtığınızda işlem tamamlanıyor. Buradan kameraya, fotoğraflara erişebiliyor, dahası kullanıcının hesabındaki fotoğrafları paylaşabiliyorsunuz. Kullanıcının e-posta, Twitter, Facebook ve Flickr hesaplarına ulaşmanız da mümkün.

Aynı tekniğin iOS 7 yüklü bir iPhone 5'te de çalıştığı doğrulanıyor. Yukarıda izleyebileceğiniz videoda açığın iPad'de de kullanılabildiğini görmeniz mümkün.

Açığı bulan kişiyse iPhone'larda daha önce de kilit ekranı açıklarını bulan ve İspanya'da yaşayan asker Jose Rodriguez. iOS 6.1.3'te de kilit ekranını geçmenin bir yolunu bulan Rodriguez, iOS 7'deki açığı iOS 5 ve iOS 6'da çalışan teknikleri deneyerek bir saatte bulduğunu söylüyor.

Apple'dan bir yetkili yaptığı açıklamada "güvenliği çok ciddiye aldıklarını ve bu sorunun farkında olduklarını" söylerken, "bir yazılım güncellemesiyle sorunu onaracaklarını" iletti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bunu bir saat sürede bulduysa cidden çok ileri zekalıymış. Ortalama zeka seviyesine sahip bir insan eski teknikleri bilerek bunu bulması 5 dk sürer.

@20 Eyl 2013 15:49 iq 250 galiba senin

@20 Eyl 2013 15:49 neden sen bulmadın o zaman???

Kredi kartıyla taksitle telefon alıp hava atmayın fakirler :D

sanıyorum her ios cihaz için geçerli değil, 3. nesil ipad kullanıyorum ve söylediklerini yapmama rağmen böyle bir sorun ile karşılaşmadım.

Dandios bu açıksız olmaz Apple fanbotları ağlasın dursun şimdi...

@15:49 sen bulsaydın o zaman ileri zekalı arkadaşımız

@15:49 sen bulsaydın o zaman ileri zekalı arkadaşımız

Bu sorun beta versiyonlarda vardı final sürümde yok bilginize

kıskançlık böyle bir şey olsa gerek...

Final sürümde bu açığı kapatmışlar sanırım

Bence açık yok kaçık var...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play