iOS 7'den beklediğimiz 12 yenilik

Apple'ın bir sonraki mobil işletim sistemi iOS 7, hangi yenilikleri getirmeli? İşte uzun bir liste!

  • Zeynel A. Öztürk
iOS 7'den beklediğimiz 12 yenilik

iOS 6, daha gelişmiş bir Siri, ailenizle ve arkadaşlarınızla fotoğraf paylaşmanızı sağlayan Photo Streams, Mail, Safari ve Kamera uygulamalarına yapılan birçok geliştirmeyle geliyor. Bununla birlikte Apple'nın iOS'dan Google'ı çıkarmak adına Google Maps'i kaldırarak kendi sorunlu harita uygulamasını yerleştirmesi, bazı kullanıcıları çok kızdırmıştı. Peki iOS 7'de en çok kapatılması gereken eksiklikler hangileri? İşte bir sonraki iOS'ta görmek istediğimiz 12 işlev.

1. Apple uygulamalarını gizleyebilme: Birçok iOS kullanıcısı, cihazındaki Apple uygulamalarını Apple adınad bir klasör altında saklıyor. Bunun nedeni ise bu uygulamaları çok sık kullanmaları değil, onları silememeleri. Apple'ın bu uygulamaları gizleyebilmemiz için bir seçenek sunmasını istemek, çok büyük bir istek olmasa gerek.

2. Daha iyi uygulama yönetimi: Uygulamaları kaldırırken verilerin varsayılan olarak kaydedilmesi, yüklü uygulamaların alfabetik bir listesini görebilme gibi uygulama yönetimini geliştirecek işlevlerin işimizi kolaylaştıracağına inanıyoruz.

3. Uygulama varsayılanlarını değiştirebilme: Apple'ın bu isteğimizi gülerek geçeceğini bilsek de, bizce e-posta, takvim gibi uygulamalar için varsayılan uygulamaları seçebilmek çok hoş bir işlev olabilirdi.

Bir misafir oturumu eklensin

4. Misafir oturumu: iOS cihazları son derece kişisel cihazlar olduklarından çoklu kullanıcı desteğinin eklenmesi zor görünüyor. Ancak OS X'deki işlev gibi telefonu bir başkasına verdiğimizde devreye sokabileceğimiz bir misafir hesabı, çok faydalı olabilirdi.

5. Siri için farklı sesler: OS X'de birçok yüksek kaliteli konuşma seçeneği var. Ancak Siri'de seçenekleriniz oldukça kısıtlı. Aynı ses yelpazesinin Siri'de de sunulmasını bekliyoruz.

6. Demo uygulamalar: Apple örneğin oyunların ve uygulamaların birkaç saatlik deneme sürümlerini sunarak App Store'un reklamlı "lite" sürümlerle dolmasını engelleyebilir.

7. "Beni rahatsız etme" modu geliştirilsin: Gece yarısı oyunlarınızdan gelen ilgisiz bir uyarı mesajıyla uyanmak istemiyorsanız, Beni Rahatsız Etme özelliği çok işinize yarayabiliyor. Ancak bu özelliğin daha çok plan oluşturmamıza izin vermesini ve hafta sonları için alternatif seçenekler sunmasını istiyoruz.

Telefon konuma göre kilitlensin veya kilitlenmesin

8. Kilitleme, konuma göre olabilir: iPhone'unuzu bir parola ile koruyarak verilerinizin bir anda yabancı ellere geçmesine engel olabilirsiniz. Ancak örneğin evdeyken bu korumanın otomatik olarak kaldırılması çok hoş bir özellik olabilirdi.

9. Daha iyi bir kilit ekranı: Apple'ın fazlasıyla sade olan kilit ekranına bizce şu an çalan şarkıyı kontrol edecek düğmeler gibi bazı işlevler eklenebilir.

10. iTunes zorunlu olmasın: Ağır bir yazılım olan iTunes'u hiç kullanmadan müzik koleksiyonunuzu veya fotoğraflarınızı cihazınıza aktarmanın kolay bir yolu yok. Ancak bu durumun da bizce değişmesi gerekiyor.

11. Simgeler hareketlensin: iOS'da canlı bir takvim simgesi var. Benzer şekilde saat ve hava durumu simgelerinin de dinamik bir hale gelmesi bizce çok yerinde bir değişiklik olurdu.

12. PC'den uygulama yükleyebilmek: iOS'da web sitelerinde geziniren bir uygulama tanıtımına rastladığınızda ve ona dokunduğunda App Store açılıyor ve uygulamayı hemen yükleyebiliyorsunuz. Aynısını PC'de de yapabilmek, Android'de olduğu gibi iPhone'a hiç dokunmadan ona uygulama yükleyebilmek hoş bir geliştirme olurdu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Kim bilir ne zaman çıkar bu iOS7 daha iOS 6 jailbreak ÇIKMADI BEKLİYORUZZ..!

9-) Ana ekran tuşuna iki kez tıklama ile yapılabiliyor.

Bence otg de gelmeli artık

ne ios 7si ya dalgamı geçiyorsunuz ? sürekli yenileniyormuş güncelleniyormuş ilizyonu

Oncelikle hicbir kullanici ozgurluklerini genisletecek yenilik gelmez apple prensibine ters bu. Buyuk ihtimalle birkac ufak yenilik ve havali bir iki gorsel efekt ile alin size yeni ios derler

Çok bekler(sin)iz :)

bunlar eklense bile iphone çok daha çekici olmayacaktır

@mustang20 ıphone zaten çekici dimi bu kadar insan yanılıoyor olamaz.:)))

ben ilk ios ile 6 arasında fark göremedm türkçe siri olmadıktan sonra ne işime yarıyacak bomboş bir os sadece eksiklerini gideriyor yeni ios ile yenilik getirdiği yok

abi çevremde dalga geciyolar okadar para verdik görüntülü konusamıyoruz :) [iphone'dan iphone haric]

1) kişisel cihazda gizleme gereği neden duyulsun ki 2) ayarlar>cihaz>kullanım'dan alfabetik sıralı listeden silme işlemi yapılabiliyor ve programı silerken ayarların ve dosyaların saklanıp saklanılmayacağı soruluyor 3) apple'ın asla yapmayacagı bir şey, zaten safari chrome'dan daha hızlı çünkü nitro java motoru sadece safaride var(iphone için söylüyorum, pcde chrome kullanırım) 4) cihaz kişisel bir cihaz toplumsal değil onun için gerekli değil misafir oturumu. Kaldı ki işletim sistemini ve cihazı fazladan yormanın alemi yok. 5) bence de gelmeli siriye farklı sesler ama biz zaten kullanamıyoruz... 6) bu apple'la ilgili degil geliştiricilerle ilgili bir sorun. Bazı oyunlar full sürümü bir hafta oynatırken bazıları kısıtlanmış versiyonu sunuyor direk. 7) şuanki rahatsız etme modu gayet yeterli. ayrıca 1 hafta sonrası için neden kurmak isteyelim ki ? belki önemli bir mail gelecek 1 hafta sonra ama siz göremeyeceksiniz. anlık ve saatlik olması çok daha iyi bence saygılar

bütün bunlar androidde var :)

Bunların eklenmesini beklemek yerine siz en iyisi androide geçin.

@16 Kas 2012 16:55 android işletim sistemi iyide apple ıphone gibi telefon mu var allah aşkına? tek sıkıntım bluetooth! sırf onun içinde telefonumu değiştirmem hayatımda kaç kere lazım oldu ki hem kablo wireles gibi bi çok secenek varken?? bluetooth kulaklık kullanıyorum o da çok bile..

@19 Kas 2012 08:19 onun kadar kötüsü yok çok daha iyisi için Android kullan.

1.siri türkçeleşsin 2.Bluetoot işe yarasın 3.Çekimini güçlendirsinler

Bluetooth yok, pc ye itunes olmadan baglanmıyor, şarj 1 gün gitmiyor, hafıza kartı almıyor, telefon acayip ısınıyor kasılınca, çizilince dış yüzeyin altında kahverenbi bir tabaka var o da rezil bir görünüme sahip... Sabaha kadar sayabilirim canım ios6 nın süper ötesi bu güzelliklerini.

çıkmamalı tarihe kötü bir şaka olarak geçmeli ios serisi

sizin bu ios 7 den beklediğimiz 12 yenilik ios güncelleme ile gelecek şeyler değilki bu özellikler yeni bir iphone için ama bazıları ios ile gelebilir özellikle app store da lite kaldırılması eğer kaldırılırsa apple nasıl para kazanıcak adamlar hiç bunu yaparlarmı

Bütün bunlardan çok daha önemlisi NCSetting denilen uygulamanın birebir aynısının gelmesi :-/ Youtube'dan "NCSetting" diye aratın, iPhone'un push penceresinin ne kadar işlevsel olabileceğini görün... İOS 7'den tek beklentim budur.

Peki iOS 7 ne zaman çıkacak?

Bazı istekler imkansız ama inşallah diğerleri olur özellikle live tile'ler

Wifi sorunu kaldırılsa ço daha iyi olur

Bu tarz özelliklerin olmaması kullanımı kolaylaştırmak için konulmuş. Çok işlevsel olmaması aslında daha basit ve kullanımı kolay olması anlamına geliyor. Bu sayığınız özelliklerin eklenmesi ios'u androide benzetmeye başlar ki bu hiç de istediğimiz bir şey olmaz. Evet bildirim merkezine kısayolların eklenmesi gerekli olabilir ama onu da ekleyeceklerini sanmıyorum. Aslında her bakımdan iphone'un sade olması çok daha iyi. Eğer bunlar bize yetmez diyenler olursa androide geçmelerini tavsiye ederim.

gri wifi sorunu kaldırılsın başka bişey istemez

mesela topu mesaj atarken rehberden çoklu seçim android deki gibi olsun

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play