iOS 7'li iPhone ve iPad'in pil ömrünü uzatın!

iOS 7'ye geçtikten sonra iPhone'unuzun pili eskisi kadar dayanmıyorsa, bu ipuçları sizin için!

  • Zeynel A. Öztürk
iOS 7'li cihazınızın pil ömrünü uzatın!

iOS 7'ye geçtikten sonra iPhone'unuzun pil ömründe fark edilir bir azalma yaşamaya başladıysanız, bazı yeni özelliklerden vazgeçerek pil ömrünüzü uzatmanız mümkün. İşte pil ömrünü uzatabilmek için yapabileceğiniz birkaç şey

Arka planda uygulama yenilemeyi kapatın

Bu işlev, aslında uygulamaları kullanma alışkanlıklarınızı inceleyerek onları arka planda, cebinizi az kullandığınız zamanlarda periyodik olarak yenilemeyi, böylece pil tüketimini azaltmayı amaçlıyor. İşlevi kapatmak, size çok önemli bir pil tasarrufu sağlamayabilir, ancak denemenizde fayda var. Ayarlar > Genel > Arka planda uygulama yenileme yolunu izleyerek işlevi tamamen kapatabilir, veya onu sadece belirli uygulamaların kullanmasını sağlayabilirsiniz.

AirDrop, Bluetooth ve parlaklık ayarları

iPhone 5, 5C veya 5S'te AirDrop adı verilen dosya aktarım işlevine sahipsiniz. Varsayılan olarak açık bulunan bu işlev, yakınınızdaki cihazlara ulaşılabilir olduğunuzu bildirir ve bu nedenle pilinizi daha hızlı tüketebilir.

AirDrop'u Denetim Merkezi'ni kullanarak kapatabilirsiniz. AirDrop'u kapatsanız bile Paylaş menüsünü kullanarak dosya göndermeye devam edebileceksiniz.

Parallax'ı kapatın

Parallax'ı kapatın

Ayarlar > Genel > Erişebilirlik menüsü altında "Hareketi azalt" adıyla bulunan Parallax efekti, cihazınızı kımıldattığınızda ona derinlik hissi veriyor. Parallax'ı kapatmak "Hareketi Azalt" işlevini etkinleştirmelisiniz. İşlevi kapatmak, size bir miktar pil ömrü kazandırabilir.

Ayarlarınızı gözden geçirin

Bu ipucumuz sadece iOS 7'ye özel olmasa da pilden bir miktar tasarruf etmenizi sağlayabilir. Gün boyunca en çok pil harcayan işlevlerden bir tanesi Uyarılar. Ayarlar > Uyarı Merkezi yolunu izleyerek sizin için çok önemli olmayan tüm uyarıları kapatarak pilden tasarruf etmeniz mümkün olabilir.

Push e-posta alımını kapatmak da pilden tasarruf sağlayabilir (özellikle gün boyunca çok sayıda e-posta alıyorsanız). Son olarak Siri'nin telefonu kaldırdığınızda konuşma algılama işlevini de kapatarak pil ömrünüze katkıda bulunabilirsiniz.

Geri yükleyin

Bazı kullanıcılar, telefonlarını geri yükledikten sonra "yeni" olarak ayarlayarak iyi bir pil ömrü elde ettiklerini söylüyorlar. Bunun nedeni muhtemelen telefonun yeni olarak tanıtılmasından ziyade, çok sayıda uygulamanın push uyarıları göndermemesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

bunları biliyoruz zaten bunun yerine eleştiri yapsanızda ıphone ders alıp pil kapisitesini büyütse olmazmı bu konuyu en az ayda 2 defa açıyosunuz herkess zaten nasıl hemen hemen pil nasıl az tüketilir biliyor

İsheep ler akmaya başlar şimdi.Vay efendim pili kötülüyorsunuz siz iphone düşmanısınız falan filan inter milan.......

bu güncelleme ile benim pil 1 hafta gidiyor.Mail , haber, video oyun oynuyorum pil dayanıyor.Daha öncekinde ise 1 günde pil bitiyor du. şimdi ise çok iyi.

@30 Eki 2013 11:52 Kardeş hani sallanırda bu kadar da olmaz.Bütün uygulamaları kullanıpta 1 hafta da bitiyor demek pil vay be.Sana özel muamele yapmış o zaman ios.

yılardır aynı şeyler, pil ömrğnü uzatın windowsu temzileyin hızlandırın aynı şeyer yazılıyor

arkadaşlar bu ios7 den nasıl is 6 gecicem sikicem geçmiyor bi defa fabrıka ayarlarına gırdım fotolarım herseyım gıttı bu amına koyduğum ios7de oncekı surume donulmuyo be virüs gıbı

bnce guzel ıos tavsıye edrım

en iyisi siz bir sony alın kaliteyi yaşayın.

bence cihazın veri kaynagı (net) baglantıları minimumm olsa bile cihazın sarjı sadece bir kac saat fark ediyor. ama enteresandır 16-18 saati gecmiyor bekleme ve kullanma süresi. mail box iptal yedekleme iptal uygulamalar iptal internet iptal olursa 22 saat kullanabiliyorum. 24 demedi daha :)))))))))))) Ama ne hikmettir kasılma hic yapmıyor sanırım tek artsısı bu olsa gerek

@07 Kas 2013 20:06 onu kapat bunu iptal et ne kaldı geriye? gidin 1100 alın aynı hesap :)

bataryanın uzun gitmesini istiyorsanız wifi 3g kapat parlaklığı düşür uçak moduna alıp sim kartı ihtiyaç halinde takarsanız 15 gün gider:))

Benim 5s'im 2 aylık ve her şey açık olmasına rağmen 2 günde bir şarja takıyorum. Kullanım süresi de 8 saat 55dk minimum, 12 saat 21dk maksimum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play