iOS 7'ye çevrimdışı ses dikte etme işlevi!

iOS 7'nin derinlerinde keşfedilen bu kod, iPhone ve iPad'e bu özelliğin de geleceğini müjdeliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
iOS 7'de çevrimdışı ses dikte etme işlevi keşfi!

iOS 7'nin beta sürümlerinde keşfedilen bir kod, sesi metne çevirme işlevinin çevrimdışı çalışabilen bir sürümünün yolda olduğunu gösteriyor.

iOS 6'daki ses tanıma işlevi, kullanıcının sesini internet üzerinden bir sunucuya gönderiyor, dönüştürülen kelimeleri metin olarak indiriyordu. Dolayısıyla iOS 6'daki ses dikte etme özelliğini uçak modunda kullanmak mümkün olmuyordu. Dahası işlev, mobil bağlantıdayken kıymetli veri kotanızdan da yiyordu.

9to5mac'in haberine göre ise Apple, çevrimiçi ses dikte etme işlevini şirket içinde kendi cihazları üzerinde denemeye başladı. Bununla ilgili bir kod iOS 7'de bulunsa da işlevin kendisi, iOS 7'nin geliştirici sürümlerinde henüz bulunmuyor.

Böyle bir işlevin ortaya çıkma ihtimali, iOS 7'de Siri'nin de çevrimdışı çalışabileceği dedikodularının yapılmasına neden oldu. İnternete ihtiyaç duymadan çalışabilen bir Siri, Google'ın internetsiz çalışan ses tanıma hizmetlerine daha güçlü bir rakip olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

güncellemeyin rezillik!!! iostaki uzun sayfaları aşağı kaydırırken çıkan kareler görünüyor bazen.. bilgisayardayız ya..

Eğer ses verisi yerine metin verisi gönderirse kotayada çok etki etmeyecektir ve sık kullanılan cümlelerin telefon içerisinde önbelleğe alınması sorun olmaz. Bu gelişme pek çok yeniliğin önünü açacak gibi görünüyor.

Cumhurbaskani keske Turkce klavye gibi gereksiz bir islevi (aslinda cok gerekli ama ekran kucuk) isteyecegine, Turkce Siri isteseydi keske. İnanin cok daha isimize yarardi

Türkçe desteği malesef olmaz.

Sen de yorum yaz