iOS 7'ye yavaş çekim işlevi mi geliyor?

iOS 7 betaları içerisinde keşfedilen gizemlerin sonu gelmiyor! İşte ortaya çıkan bir yenilik daha...

  • Zeynel A. Öztürk
iOS 7'ye yavaş çekim işlevi mi geliyor?

Beta sürümünü geliştiricilerin test ettiği iOS 7'de keşfedilen bir kod, iPhone kamerasının yavaş video kaydı yapabileceğini gösteriyor.

Yavaş çekim video yakalamaya dair 9to5Mac'in keşfettiği "gizli referanslar", gelecekteki bir iPhone'un (iPhone 5S vs.) saniyede 120 karelik videolar kaydedebileceğini gösteriyor. "Mogul" modu olarak adlandırılan işlev, iOS 7 beta kodunda yer alsa da şu anki iPhone'un donanımı tarafından desteklenmiyor.

Saniyede 30 karelik 720p çözünürlüklü videolar kaydedebilen iPhone, iddialara göre geliştiricilerin şu an elinde bulunan araçlarla iOS 7'de 60FPS'ye çıkabiliyor. Yine de iPhone 5'in donanımı, 120FPS'lik videolar kaydetme kapasitesine sahip değil. 120FPS gibi yüksek bir FPS ile kaydedilen videolar, yavaşlatıldığında kesinti olmaksızın izlenebiliyor.

Apple'ın bir sonraki iPhone'da böyle bir işlev sunması halinde, bu işlevde video çözünürlüğünü düşürmesi söz konusu olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

1080p'de 60 fps ile video çekimi olsa bir sonraki iPhone'da güzel bi gelişme olabilir.

Zamanında Samsung Wave'de olan ve bolca kullandığım bir özellik. Geç kalıyorsun Apple ama ilk senmiş gibi davranıyorsun ya en çok da buna gülüyorum.

@desx oha ama 120FPS hangi telefonda var ya?

@desx bu kadarda abartılmaz 120 fps hangi samsung da var .yines4 falan desen karıştırmıştır diyecem amma bide bada işletim sistemini kullanan wave de var olduğunu iddia ediyorsun neyse

120 fps telefonlar için şu an imkansız. 16gb telefon yapıyorlar. 10gb kadar size kalıyor. Normal bir video bile 5-6 dk süren telefonlarda 1gb yakın er kaplıyor. 120 fps olursa aynı süredeki vide 3-4 gbye kadar çıkabilir. Ayrıca bu hızda çekim yapmanın pili olumsuz etkileyecektir ve videonun ortasında pilin bitmesi gibi durumlara yol açabilecektir. Ha ama bunların yanında ileriye dönük olarak gelişim olmasından her zaman yanayım. Sadece üstte saydığım sorunlar çözülürse bizlerde bu güzelliklerden rahatça yararlanmış oluruz.

Nokia anca 41 mp kamera yapsın , apple gıbi guzelllıkler yapmasın

Apple adamlar yapıyor...forewer Apple....

@AloNeKoyyim forever yazmayi ogren once

iPhone zaten 1080p çekiyor ön kamera 720p

apple işte bu adamı delirtiir :D

@12 Tem 2013 20:08 ios kurdum dostlar ios kurdum dostlar ios'i kurdum dostlar of betaymış yaaaaaaaaaa iPhonedo ordusundan 1 kişi

Nokia Lumia 1020 <3

Tüm veriler Samsung Diyor Siz Halen Daha Apple :)

kamera dediyseniz Nokia Lumia 1020 var hiç boşuna uğraşmayın :d

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play