iOS 8.3, "tuğla tehlikesini" de çözdü!

iOS 8.3 güncellemesinin, pek çok iPhone'u tuğlaya dönüşmekten kurtardığı ortaya çıktı!

iOS 8.3, "tuğla tehlikesini" de çözdü!

Apple'ın geçtiğimiz hafta yayınladığı iOS 8.3 güncellemesinde pek çok güvenlik açığı kapatıldı. Ancak bu açıklardan belki de en önemlisinin, güncelleme yayınlanmadan hemen önce ortaya çıkan, iPhone'ları "tuğlaya" çevirme potansiyeli bulunan "Phantom" isimli açık olduğu ortaya çıktı. 

iPhone'lardaki "Phantom" ismi verilen bir açık, hacker'ların iDevice izinlerine erişmesine neden oluyordu. Buraya müdahale edildiğinde ise iPhone'lar donarak çalışmayı durdurabiliyordu. Cihazı baştan başlatmaya çalışmak ise iPhone'un komaya girmesine neden oluyor ve artık telefon kullanılamaz hale geliyordu. Güvenlik uzmanlarına göre, geniş alanları kapsayan bir Wi-Fi hotspot kuran saldırganlar bu sayede çok sayıda iPhone'a ulaşabiliyor ve onlara zarar verebiliyordu.

Sadece bu örnek bile, bir işletim sistemine ya da yazılıma gelen güncellemelerin ne kadar önemli olabileceğini bir kez daha bize gösteriyor. Ayrıca Apple'ın, açıklara karşı hızlı müdahale gücünü de alkışlamak gerekiyor...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

5s nin şarjını su gibi içiyor 8.3 nereden gitdik yükledik off off

Jb çıksında gerisi önemli değil

Benim VPN'e bağlanma sorunumu büyük oranda çözdü

Smartlock neden hemen calmadiniz bizde ios da isteriz belki

Apple ın bu hızlı güncelleme yayınlayabilme yeteneğini seviyorum fakat bir sistemde olmaması gereken hatalar hep Ios larda oluyor. Apple ın güncellemeler ile getirdiği yenilik ise yok. Varsa yoksa stabilize güncellemesi. Hata kapatma. Bir kez de hatasız bir güncelleme yap da hata için güncelleme yayınlama.

Açık açık üstüne.Apple da yalan oldu.

@08:06 android mi sandınız acaba. 5.1de ne geldi bir bakın isterseniz zaten 5 satır bir şey orda da hiçbir şey yok. ayrıca Türkçe siri ve emojiler özellik değil zaten yenilik değil stabilizasyon değil mi? sirinin Türkçe olmasını bile okuyamıyor musunuz?

Milletçe alkışlıyoruz

8.3.1 ile sistem daha da stabil olur yakında çıkar

Mağaza haricinde en iyi Windows Phone fakat ikide bir güncelleme veriyor. Yok 8.1 yok Update 1 yok cyan yok denim. Ama iyi yanı beta güncellemesini isteyenlerin alabiliyor. İos ta sadece geliştirici hesabı olanlar zaten geliştirici hesabının fiyatı yüksek güncelleme içinde verilmez yani.

İşletim sistemindeki özellik sayısı arttıkça ilk sürümlere göre hata sayısının artması gayet normal.

Direkt 8.4 gelcekmis :(

İos 8.4 for final update for iphone4s

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost