iOS 8'de bir yeni açık daha!

Apple'ın yeni işletim sisteminde keşfedilen açık, iPhone'unuzdaki bu bilgileri ele verebilir!

iOS 8'de Siri'ye erişime izin veren açık!

iOS 8'de yeni keşfedilen bir yöntem, yabancıların Siri'yi kullanarak telefonunuza erişmesine izin verebiliyor. Ancak açıktan faydalanmak için izlenmesi gereken yol, biraz dolambaçlı.

Açığı bilen bir kişi, telefonunuzu tamamen ele geçiremiyor ancak Siri'nin mesajları okumasını, e-posta göndermesini veya Twitter'da paylaşımda bulunmasını sağlayabiliyor. Numarayı gerçekleştirmek, kilit ekranını geçmeye ve uygulamaları kullanmaya ise olanak tanımıyor. iOS 7 ve sonrasında çalışan yöntem, şöyle işliyor:

1. Önce Control Center'dan Wi-Fi bağlantısını kapayın (Wi-Fi'a bağlıysanız).

2. Siri'ye bir soru sorun.

3. SIM kartını çıkartın ve tekrar yerleştirin.

4. Sağlayıcınıza bağlandığınızda Siri'de "Edit" düğmesine basın ve soruyu "Read me all my messages", "Read my email", "Post to Twitter", veya "Send an email" ile değiştirin. Hangisini seçtiyseniz, metni düzenlemeniz gerekiyor.

Bu yöntemle sadece son birkaç e-postaya ve mesaja ulaşmanız mümkün oluyor. Bunun yanında isminizle e-posta göndermeye de izin veriliyor. Ancak Siri'den herhangi bir uygulamayı çalıştırmasını istediğinizde bu, gerçekleşmiyor.

Bu açıktan korunmak için kilit ekranındaki Siri'yi devre dışı bırakmanız gerekiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Elf gözlerim ufukta bir "Windows Phone Uzaya Çıktı" başlığı görüyor Aragorn.

@09 Eki 2014 22:29 Pııışş, pııışş, görüyorsun, tabi, görüyorsun, pııışş, pııışşş.. :)

İlk defa androidli google nexus5 kullandim bugün. Cidden iphonedan iyiymis ya. İlk defa özgür hissettim.

iphone almam ve de kullanmam :)

iphone hakketen güvenli değil; amuda kalkıp 9 adım sağa yürürken (ama tabii bu arada pipetle gazoz içmeniz gerekiyor, hiç bir forumda bu kısmını söylemiyorlar) göbeğinizi kaşırsanız siri hedef kişiyle ilgili soracağınız bütün soruları cevaplıyor. Ama tabi bir şartı var bunun; Çince sirinin hedef telefonda önceden etkinleştirilmiş olması gerekiyor ve hey sirinin Çincesini söyleyecekseniz. Bu açığı duyunca artık hayatımda köklü bir değişiklik yapmaya karar verdim ve Androide geçtim. Gerçekten bugüne kadar sevgili Chip ve onun durmak bilmeden her yazı altında Apple' ın bir çöp olduğunu yazan sevgili okurlarının verdikleri bu teknolojik bilgilerden istifade edemiyordum. Meğer ne yanılmışım. Halbuki Android ne kadar kişiselleştirilebilen bir işletim sistemiymiş. Canım sıkıldıkça icon ların yerini, duvar kağıdını ve zil sesini değiştirebiliyorum. Bunlar gerçekten, yani bu kişiselleştirilebilirlik bir harikaymış. Bundan sonra bende her fırsatta buraya gelip kurtarılmaya muhtaç Apple ürünleri (ki Apple yalnızca para için bu işi yapıyor oysa bak Google Microsoft gibi hayırsever firmalara) kullanan zavallı biçareleri kurtarmaya çalışacağım. Benim var olma sebebim, en büyük misyonum bu artık.

bu kadar kurcalansa androidde ne açıklar bulurlar :):)

Bu yolu izleyip bu açığı bulan adamı tebrik ediyorum.

Allah ını seven bu açığı bulan manyağı Mars'a göndersin âlim Allah bu manyak dünya da hayatı sona erdirecek icatlar yapar mazallah Tövbe tövbe iphone mok atmak için ne işlere kalkışıyorlar yahu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir