iOS 8'de yeni ortaya çıkan özellik!

iOS 8'in, WWDC etkinliğinde hiç bahsedilmeyen bir özelliği daha ortaya çıktı!

  • Ömercan Çelikler
iOS 8 kredi kartınızı tarayabiliyor!

Apple, 2 Haziran'da düzenlediği WWDC etkiliğinde iOS 8'i resmi olarak tanıttı. Ancak bu tanıtımda bahsedilmeyen bazı yenilikler de vardı ve bu yenilikler yavaş yavaş ortaya çıkıyor. İşte onlardan biri daha: Uygulama geliştiriciler için indirilebilir durumda olan iOS 8'in kamera yardımıyla kredi kartı bilgilerinizi tarayabildiğini biliyor muydunuz?.

Konferansta hiç söz edilmeyen bu yeniliği ilk olarak 9to5Mac sitesi fark etti. iPhone ve iPad sahipleri iOS 8'den sonra kredi kartı bilgileri için açılan numerik klavyede bulunan "Scan Credit Card" seçeneğini seçerek kredi kartı numarası, son kullanım tarihi gibi bilgileri kolayca cihaza aktarabilecek. Tek yapmanız gereken kredi kartını, cihazın ekranında bulunan çerçeveye oturtmak. Gerisini Apple sizin için otomatik olarak yapıyor.

WWDC konferansında duyurulan bir diğer yenilik ise iOS 8 ile birlikte Touch ID'nin 3. parti yazılımlara açılmasıydı. Touch ID'yi uygulamalarına entegre edecek olan ilk uygulama ise, görünüşe göre PayPal olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Saçma gibi olacak ama bu apple sanki dünyayı kontrol etmek istiyor veya daha sade biçimde söylenirse dünya para akışını kontrol etme amacımı vardır nedir bu haberleri okudukça korkmaya başladım. Bir şirkete parmak izinizi kredi kartı bilgilerini emanet etmek ne kadar doğru ki ??

klasik apple tek derdi para . markette bedava uygulama yok denecek kadar az. android bu konuda hem özelleştirilebilir olması hem bedava uygulama açısından apple ürünlerine kapatılamaz fark attı.

chip taraf tuttuğunu açıkca belli ettin.

Pek ise yarayacagini sanmiyorum

birinci aşama : facebook.herkesin aşağı yukarı bir profili oluyor. neler yaptığı biliniyor. ikinci aşama: parmak izi. herkesin parmak izleri kaydoluyor. geniş bir veritabanı. size özel bir şey olması lazımdı oldu. üçüncü aşama: selfie (özçekim). parmak izi tamam. güvenlik kameraları da kişileri rahatça tanıyabilmesi lazım. nasıl çözeriz bu durumu. yüzü yakından çekmek lazım. o zaman selfie. dördüncü aşama: kredi kartı fotoğrafı çekelim. üçüncü parti uygulamanın bitanesi de kamerayı ele geçirerek bu fotoğrafları dağıtsın ya da daha kötüsü toplasın. benim aklıma böyle şeyler geliyor :)

Sen de yorum yaz