iOS 9'da bu ayarı kapatın, kotanız tükenmesin

iOS 9'daki bu ayara dikkat etmezseniz, mobil internet kotanız bir anda sıfıra inebilir!

iOS 9'da bu ayarı kapatın, kotanız tükenmesin

Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 9, geçen hafta yüzde 50 kullanım oranına ulaşmanın keyfini sürüyor. Yayınlandığından bu yana birkaç güncelleme alan iOS 9'a gelen iOS 9.0.1 güncellemesi, mobil veri tüketimini artıran bir hatayı onarıyor. Ancak yeni yapılan keşifler, mobil kotanızı tüketebilecek bir başka ayarın olduğunu gösteriyor.

iOS 9'daki "Wi-Fi Assist" işlevi, iOS'un son sürümüne güncellediğinizde otomatik olarak devreye giriyor. İşlev, özellikle zayıf Wi-Fi ağlarında işe yarayabiliyor. Wi-Fi sinyali yetersiz olduğunda işlev, sizi otomatik olarak mobil ağ üzerinden internete bağlıyor.

Ancak bu faydalı işlev, mobil veri kotası kısıtlı olan kullanıcılar için pek uygun olmayabilir. Twitter'daki birçok kullanıcı, veri tüketiminin aylık 1GB'tan 3GB'a yükseldiğini, bazıları 7GB'ı bile bulduğunu söylüyor. Sorunu çözmenin yolu ise oldukça kolay. Tahmin edebileceğiniz üzere Wi-Fi Assist'i kapatmanız, haberiniz olmadan kotanızın tükenmesine engel oluyor. Bunun için Ayarlar> Hücresel yolunu izleyin ve aşağı doğru kaydırarak Wi-Fi Yardımı'nı kapatın.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bakalım mobilde internet paketleri üzerinden servis sağlayıcılar ne kadar süre sömürecek insanları.

gayet yararlı ve işlevsel bir özellik ama kullanmasını bilene...

@29 Eylül 2015 17:37 evet ve bu özellik halen android 5.0 da smart network switch olarak var. Kotaniz 4 -5 GB ise bitmesi çok da mümkün değil. Bitiyor denilen ne kadar bir kota merak ettim!

Apple sizin düşmanınızdır...

@GORT tamam cort :)

ios 8.4 jb olarak 4s kullanıyordum sürüm düşürdüm ios 6.1.3 döndüm telefon yeniden doğdu :)

kesinlikle kotalı internetin düşmanı bir ayar. evdeki internetten uygulamaları güncelliyordum evden bi çıkmam gerekti. bizim telefon da interneti zayıflayınca "otomatik olarak" 3g ile devam etmiş kotanın anasını belledi. bence bu ayar varsayılan olarak kapalı gelmeli isteyen açmalı.

nerede bu ayar bulamadım. hücreselde böyle bir ayar yok.

Settings > Cellular yolunu izleyin... bu nasıl bir tariftir? türkiyede yaşıyoruz neden hala yabancı dilde tarif yapılıyor sanki telefonda türkçe dil yok.

Ayarlar dan hücresel veri en altta wifi yardımı kapayın o kadar....

ios 8 de aynı işi yapıyor zaten, önce kullandığım telefonda kotaya sınır koyabliyordum ve takip edebiliyordum, fakat iphone a geçtikten sonra aşırı çabuk bitiyor internet üstelik yaptığım şeyler öncekiyle aynı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost