iOS'a bir Android şoku daha!

Bir süre önce cep telefonlarında iOS'un tahtını deviren Android, son büyük darbeyi de şimdi vurdu!

iOS'a bir Android şoku daha!

Yılın ilk üç ayına ilişkin tablet satış oranlarını açıklayan IDC analistleri, bir ürün kategorisinde daha liderliğin Google'ın Android platformuna geçtiğini belirtiyorlar: Söz konusu zaman aralığında satılan tabletlerin yüzde 56,5'i Android işletim sistemini kullanıyor. Apple'ın iOS platformu yüzde 39,6'lık satış oranıyla ikinci sırada yer alıyor.

Android tablet üreten sayısız firma bulunurken iOS işletim sistemli cihaz üretebilen tek firma Apple olduğundan dolayı "en çok satış yapan firma" unvanı halen Apple'ın elinde: Yılın ilk üç ayında firma tam 19,5 milyon birim tablet satmayı başardı. 8,8 milyon birim tablet satışı yapan Samsung ikinci sıraya yerleşirken 900.000 Surface RT ve Surface Pro satışı yapan Microsoft ilk kez ilk beş içine girmeyi başardı.

IDC'nin açıkladığı istatistikler, geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında tablet satışlarında yüzde 142 artış olduğunu ve toplam 49,2 milyon birim tablet satışı gerçekleştiğini gösteriyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

yazık yav Apple'a

@04 May 2013 16:06 komik ergen :))

apple pahalı olduğu için herkes alamıyor.

@04 May 2013 16:16 sana hediye alıcam söz

@04 May 2013 18:26 bana da al almisken

@04 May 2013 18:26 bana da:)

@04 May 2013 19:11 banada al tamamı :)

Ha ha ;))))))))

Ha ha ;))))))))

Evet Pc sevkiyatlarında bir yavaşlama söz konusu fakat alan insanların çoğu 2-3 ay içinde tabletten vazgeçiyor.Bunun nedeni Pc deneyiminin tabletlerde devam etmemesi.

IOS zindanına kim girmek ister ki? android çok dahaözgür ve mükemmeldir... alık Apple fanboyları bunu anlayamaz...

@grezimonk Evet o kadar özgür ki içinde virüs kaynıyor.Her 10 uygulamadan 7si virüslü,Sistem ağırlıktan ölüyor,Her dandik cihaza android yükleyip kağnı hızında kullandırıyorlar,Milyonlarca uygulaması var ama hepsi birbirinin klonu ve hiç biri bir işe yaramıyor,En basitinden bir firmanın yada herhangi bir işletmenin ilk olarak ios uygulaması çıkarken android de araki bulasın.Ve en çok kullanılan söz her şey paralı muhabbeti. Kim para ödüyor ki ben aradığım her şeyi bedavaya buluyorum.Ve bir ikincisi sanki android de her şey bedava imiş gibi bir şey çıkarıyorlar.Ne uygulaması varki ne paralı olsun.İos da paralı olan Android de de pararlı.Sanki bunu diyen gidip hep oradan satın alma yapıyor.Ama alacak olsa da cesaret olmalı Androiden alışveriş için..

@grezimonk Apple azcık zekaya sahip olsa başka firmaların IOS kullanmasına izin verirdi, Hem Android açık kaynakken kim uğraşır IOS'LA.

@04 May 2013 20:32 şimdi orada dur bakalım canımkardeşim. Sen neden en kötü cihazlarla Apple ı kıyas ediyorsun? Android li pekçok cihaz şuan apple dan çok daha önde bir teknolojiye sahiptir. Ayriyetten 10 uygulamanın 7 si flnda virüslü değil. Bunlar tamamen androidi karalama kampanyası çerçevesinde üretilmiş şeylerdir. Benim cihazımda şuan 180 tane uygulama var ve kaspersky nin virüs programı var. Daha bugüne kadar herhangi bir tehditle karşılaşmadım. Artık ios kadar androide özel uygulamalarda mevcut ve yazılıyor. Androidin avantajı hercebe uygun ürün yelpazesinin olması ve dahaçok kişiselleştirilebilir olmasıdır. Ama sen gidip 200 tl lik cihazla apple ı karşılaştırırsan o olmaz. ama sana şunuda söyleyebilirim. o 200 tl lik cihaz bile ipad in ve iphone un yapamayacağı birdüzine şey yapabiliyor.

@04 May 2013 20:32 son baktığımda whatapp ve fruit ninja iOS ta paralıyken android da bedavaydı. Kim bilir benim farketmediğim daha kaç uygulamada bu durum böyledir

@grezimonk sen hala buralardamısın ya komik liseli.....

@04 May 2013 20:32 atma Apple fanboyu asıl virüsler IOS'ta... androidde virüs filan yok...

@05 May 2013 14:18
her hoşuna gitmeyen yorum yazanı Liseli sanan... sana mı soracağım nereye yorum yazacağımı?

neresi darbe bunun anlamadım adamlar tek başına iki katı fark atmış samsung a.en çok satan zaten apple.

android cok ram yiyor iphone kisitlayici ama hic kimse windows phone nun nekadar kotu oldugunu soylemiyor grezi nokia bes para etmez bir sirket senin tek apple laf etme nedeninde nokia telefonlarinin nekadar kotu oldugunu kabul edememen

@04 May 2013 20:29 Nokia ile windows phoneu özdeşleştiren birini kim dinler ki? Androidden daha hızlı ve stabil oldukları için mi kıskanıyorsun ios ve windows phoneu anlamadım.

@04 May 2013 20:29
hadi oradan... NOKIA sadece android kullanmadığı için kötüdür... Apple'ı tercih edenlerin normal olmadığını 3. türden olduğunu Marstakiler bile öğrendi...

anti virüs proğramları ne güne duruyor arkadaşım android ten gerisi yalan

Bir Android telefon ve tablet kullanıcısıyım. Telefon konusunda Android Ios un önüne geçti. Ancak tablet konusunda hala çok zayıf. Uygulama sayısı ve kalitesinde kesinlikle ios ilerde. Bunlarin değişecektir tabiki yakın gelecekte.

ios forever özel olduğunu hissetmek isteyenlerin tercihi kesinlikle;)

@05 May 2013 01:06 herkezde aynı olan bir cihazın neresi özel::D

şok derken? hani nerde?....

Arkadaşlar lütfen şu iOS ve Android kıyaslarınızdan ve tartışmalarınızdan vazgeçin. Şu sitede ne zaman iOS yada Android ile alakalı bir haber açsam herkes tartışma peşinde.. Yok efendim iOS iyi, yok Android kötü, bu tamamiyle tercih meselesidir. Kimisi Android ile rahattır, kimi iOStan vazgeçemez vesaire ancak bunu tartışmaya dönüştürmeden belirtseniz olmaz değil mi?.. Tartışma çıkacaksa bile bunu cihazların özellikleriyle kıyaslama yaparak yapmanız çok daha hoş olurdu, ancak tek yaptığınız şey : "Her daim iOS" cevap olarak da "Android'in yanında iOS'ta kim oluyormuş?" tarzında tartışma yaratmak, karşılıklı suçlamalar yapmak vs... Her ikisi de kendi açılarından iyi ve kötü özelliklere sahipler, en azından bunları "kendimizce" belirtelim, ve bir diğerinin beğenisine "saldırmamaya" dikkat edelim. Saygılar.

150TL'lik tabletlerle karşılaştırırsan tabi ki adet bazında Apple'ın payı düşer. Ne kadar çarptırılmaya çalışılsa da gerçek rakm şu ki 2012 ilk 3 ayda 11 milyon iPad satılmışken 2013 ilk 3 ayda 19 milyon iPad satıldı.

o yükselmekle olmuyor arkadaşimiz dediği gibi adamlarin aldiği tablet 250ytl zaten bir işede yaramiyor

Android de ios da amerikan sirketi. Bizim turklerede ceneyi yormak kaliyor...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir