iOS - Android savaşında yeni bir cephe daha!

iOS ve Android'in savaşmak zorunda olduğu, yeni bir cephe daha açıldı!

  • Ercan Uğurlu
iOS - Android savaşında yeni bir cephe daha!

İki rakip teknoloji şirketi Apple ve Google'ın, mobil oyun şirketlerine çeşitli ayrıcalıklar tanıdığına yönelik haberler ortalığı karıştıracak gibi. Geçtiğimiz dönemde en popüler oyunlardan Plants vs Zombies 2 ve Cut the Rope gibi popüler oyunlara Apple tarafından çeşitli ayrıcalıklar sağlandığını ve buna karşılık olarak, bir süre yalnızca App Store'dan erişilebilir olmalarını istediğini ortaya çıkartan Wall Street Journal, iki şirket arasında bir savaş başlatabilir.

Wall Street Journal'ın haberine göre her iki şirketin de bu tip anlaşmaları var. Ancak bu anlaşmalarda para konuşulmuyor. Yalnızca hem oyun şirketi hem mobil platform birbirlerine karşılıklı iyiliklerde bulunuyorlar. Örneğin Cut the Rope oyunu ilk 3 ay yalnızca App Store'da bulunurken, Apple da şirketin bu oyununa özel yerler veriyor, vitrine çıkartıyor veya "Editörün Seçimi" şeklinde ibarelerle süslüyor. Elbette Google tarafında da bu tip anlaşmalar mevcut. O nedenle şirketler arasında bir savaş başlamayacak belki fakat bunu daha sıkı bir rekabet şeklinde görebiliriz.

Aslında bu olayı, konsolların "özel oyunlarına" benzetebiliriz. Bilindiği gibi, sadece PlayStation veya sadece Xbox için üretilen çok sayıda özel oyun bulunuyor. Görünüşe göre, aynı "özel oyun" savaşını, artık mobil platformlarda da yaşayacağız...

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

"Bilindiği gibi, sadece PlayStation veya sadece Xbox için üretilen çok sayıda özel oyun bulunuyor. Görünüşe göre, aynı "özel oyun" savaşını, artık mobil platformlarda da yaşayacağız..." Mobil oyun pazarının çoğunlukla ölmesine sebep olur. Çünkü açıkça ortada olan bir gerçek var. Kimse tek makineye bağlanan oyunları diğerleri kadar sevmiyor. Böyle bu oyunlar diğerleri kadar da yayılamıyorlar ve bu da büyük ve ya büyümek isteyen oyun üreticilerinin çok da işine gelmez.

Android kaybetsin

Google'a az bile. Gerizekalı kıskanç şirket windowsphone için uygulama çıkartmasın sonra da Apple böyle yapınca ne diyebilir ki? İphone kullanıyorum fakat windowsphoneu destekliyorum androide ölüm çakma hırsız sistem!!

@21 Nis 2014 18:41 çakmada sensin hırsızda Jobs android çıkmadan tasarımını arakladı siz uyuyun...

Windows phone da hala uyusun

forever android

1 yıl kadar önce Fruit Ninja'da böyle bir ayrıcalık vardı. Kardeşimin telefonunda(iPhone 5) ek özellikler varken benim telefonumda(S3 mini) bu özellik yoktu ve yaklaşık 3-4 ay sonra geldi.

Bu konuda bari yapmasalar ya -_-

telefonda oynamanın çok tadı çıkmıyor oyun oynayacaksan pc al

Windows Phone değil sen uyuyorsun kardeşim uyan da bilip bilmeden yorum yapma. 18:41 Helal kardeşim adamsın.

windowstan nefret ediyorum

Millette nedir bu android düşmanlığı anlamadım. windows phone de kullandım ama telefonum çok güzel olduğu halde sadece androide geçmek için telefonu değiştirdim.

Sen de yorum yaz