iOS'ta uygulamaları kapatmak işe yarıyor mu?

iPhone veya iPad'inizde pil ömrünüzü uzatmak için bunu yapıyorsanız, bizce vazgeçin!

  • Zeynel A. Öztürk
iOS'ta uygulamaları kapatmak işe yarıyor mu?

iPhone'unuzun pili hızlı tükendiğinde arka plandaki uygulamaları kapatmanın bu sorunu çözeceği düşünülür. Bu yol, bilgisayarlar için doğru olsa da iOS'lu cihazlarda durum biraz farklı.

iPhone'da "arka planda" duran uygulamaları kapatmanız, pil ömrünü uzatmadığı gibi kısaltabilir de. Bunun nedeni, bir uygulamayı kapattığınızda onu RAM'den kaldırıyor olmanız. Yapmak istediğiniz tam da bu olabilir, ancak uygulamayı RAM'den kaldırmanız, onu tekrar açtığınızda telefonunuza daha çok yük bindirecektir. Dahası cihazınız daha fazla belleğe ihtiyaç duyduğunda arka plan uygulamalarını zaten otomatik olarak kapatır.

Önemli olan nokta, iOS'un aslında gerçek anlamda çoklu görev yapmadığı: Arka planda çalıştığını düşündüğünüz uygulamalar, aslında dondurularak bekletilir ve işlemciyi kullanmazlar. "Arka planda uygulama yenileme" ("Background App Refresh") işlevini etkin hale getirmediyseniz, müzik, konum hizmetleri,  ses kaydı, VOIP aramaları (örnek: Skype) gibi işlevler dışındaki hiçbir işlem arka planda çalışmaz. Arka planda çalışan uygulamalar, pil simgesinin yanında kendi simgesini göstererek sizi bilgilendirecektir.

Dolayısıyla iOS'lu cihazınızda arka plan uygulamalarını kapatmakla zaman kaybetmenize genellikle gerek yok. Amacınız iPhone'unuzun pil ömrünü artırmaksa, buna yönelik genel ipuçlarına göz atabilirsiniz.

En uzun pil ömrüne sahip cepleri sıraladık!

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bu konu hala tartışmalara gebe. Bu mAh bazlı tüketim olarak sunulmadıkça inandırıcılık olmayacaktır. Sayısal verilere dayalı bir test yapın bence

Bu ayrıca Android telefonlarda RAM temizleme uygulamalarının da gereksizliğini ortaya koyuyor.

@10 Nis 2014 17:22 kıt zekalı iSheep android multi tasking DANDIOS ise değil... kapiş...

@10 Nis 2014 17:22 Belleği temizlemek gerekiyor, özellikle %80'i geçtikten sonra tuhaflığı farkediyorsun, belleği temizliyorsun ve düzeliyor.

Keşke bu bilgi daha fazla kişiye ulaştırılabilse. İnsanların bildiğini sandığı tamamen yanlış bir bilgi aslında.

Kuzenime söylemem lazımda Windows Phone 8 kullanıyorum wp de olurmu?

facebook app için arkaplanda yenilemeyi ve konum servislerini kapatın, pili en çok bu tüketiyor iphone da ve eski apple çalışanı ve bir developer bunu ispat etmiş. kaynak: the verge

Faydalı bir yazı olmuş. ben şahsen bu konuda takıntılıyım mesaja baksam hemen home tuşuna çift tıklayıp mesajları kapatırım müzik dinlesem hemen onu kapatırım demek gereksizmiş teşekkür ederim bilgilendirme için.

Bir kere kullanip bir daha acmayacagim programlar olursa ne olucak o zaman her seyi hesaba katarak bir inceleme yapmamissiniz bence bosa bir yazi olmus

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost