iOS'un yerini Windows Phone alıyor!

Dünyanın üçüncü büyük cep pazarında Windows Phone'a geçilen iOS için tehlike çanları çalıyor!

  • Cem Şancı
Hindistan'da, iOS'un yerini Windows Phone alıyor!

Hindistan dünyanın en önemli teknoloji pazarlarından biri. Her ne kadar bireysel gelir çok düşük olsa da yoğun nüfusun teknoloji kullanma alışkanlığı Hindistan'ı önemli bir teknoloji ülkesi haline getiriyor.

Bu pazarda şu anda lider konumda olan mobil işletim sistemi Android. Ancak ikincilik için yaşanan çekişme ilginç bir sonuç doğurdu. Windows Phone işletim sistemi, iOS'u geçerek ikinciliğe oturduğu gibi analistler, Microsoft'un Nokia'yı satın alması ve elbette Lumia ile uygun fiyatlı akıllı telefonları piyasaya sürmesi sayesinde, Windows Phone'un Hindistan'da birinciliğe yükselmesinin sürpriz olmayacağını düşünüyorlar.

Hindistan şu anda dünyanın üçüncü büyük akıllı telefon pazarı konumunda ve bu pazarda ikinciliğe yükselmek Windows Phone için çok büyük bir başarı. Microsoft'un rakamlarına göre, Windows Phone'lu telefon satışları yıllık 100 bin adetten 500 bin adede yükselmiş durumda. Ayrıca, Hindistan'daki pazar araştırmaları, Nokia'nın ülkedeki en güvenilir marka olarak algılandığını gösteriyor.

Ancak yine de Microsoft'un Hindistan pazarında işi çok zor olacak çünkü ülkede, en çok 100 doların altında akıllı telefonlar satılıyor. Ve bu alanda Android'in eline su dökmek pek mümkün görünmüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

2014'de wp8 coşacak buraya yazıyorum :)

@28 Eyl 2013 12:36 2014 - 2015 döneminde iosu geçicek bencede

başlık açıklaması google translate terk

iOS un tarihteki iyi guncellemesi sadece iOS 7 yiydi Windiws Phone oldukca Applea olum!

Nekadar sacma haber.iphone ios yazilimini kimseye vermez.oysa android ve windows hrr tele verir

@28 Eyl 2013 13:16 ilerde görürsün windows phone sadece nokianın olacak :)

Nokia çok iyi ve hızlı

Windows costu baya

100 doların altında android nasıl olurki hemde binlerce farklı model olarak onlar symbianlıdır 1000 dolarlıkları kasıyor 100 dolarlık varsa düşünemiyorum

@28 Eyl 2013 13:56 matematik cahili 1000 dolarlık android cihaz göstersene bana en babası htc one 600 dolar

windows phone 8 daha gelişmesi gerekiyor ve çok yavas gelişiyor hızlanması lazım

Bu haberi eminim Nokia yalan olarak yapmıştır... Sırf eksiklerle dolu bir işletim sistemine geçirmek için...

@28 Eyl 2013 14:05 Ballmer köleleri gene iş başında... Yine eksileri koymuşlar...

wp iyi geliyor. şahsen ben memnunum. android gibi artık kalıplaşmış işletim sistemlerinden sıkıldım

@28 Eyl 2013 14:13 bu ne hezeyan kalıplaşmış taibirini android için kullanıyorsun farkında mısın? Allah akıl fikir versin...

İos fakirlerin harci degil

@28 Eyl 2013 14:59 Doğru kimse daha mapı yanlış olan telefona kazıklanmak istemez :)

@28 Eyl 2013 14:59 Bir telefona gidip 3.200 TL vermek zenginlik değildir. İsraflıktır. Kimse kalkıp ihtiyaçtan demesin. 500 TL hatta hadi geçtim 1.000 TL ye alacağınız bir tel tüm ihtiyaçlarınızı karşılar. Tabi oyun oynamak için diyorsanız bu çok büyük bir ihtiyaç zaten 3.200 TL verilir yani !

100 doların altında android nasıl olur demiş arkadaş.... ülkemizde adil olmayan vergi sistemi yüzünden bizler 100 dolarlık telefonu 200, 300 hatta çok daha paraya satın almaktayız.

İos fakirlerin harcı deil demek yanlis ve cok ağır bisey !!bende iphone kullanıyorum ama dediğin ağır bir laf . Herneyse ama Hindistan'dan bahsediyoruz ekonomik durumlarının iphone alacak kadar iyi olmayışını devre dışı ediyorsunuz ayrıca iOS sadece iphonelarda olduğunu da gözetdi ediyorsunuz wp nin hala eksikleri var evet cok gelişti ama hala eksikleri var bununkabul edin andiroide gelirsek cok fazla telefonda var ayrıca cokta ekonomik telefonlardada

Tabi 100 dolara plastikten android harici ne alabilrsn ki :)

Geleceğin işletim sistemi Windows Phone dir,telefon markası ise Nokia dur.

İnsanlar artık değişiklik arıyor. Şu anda gerek site tasarımlarında gerek uygulamalarda hatta gerekse işletim sistemlerinde yenilenme öncülüğünü Microsoft başlatmıştır ( 2013 ). Neden diyecek olursanız: Her ne kadar saçma nedenlerden ( Bknz: Başlat Menüsü ) gibi beğenilmeyen Microsoft'un Windows 8 ürününün kutucuklu ve renkli tasarımı çoğu site, uygulama ve işletim sistemlerini ya ona benzeme ya da bir değişikliğe sürükleme girişiminde bulunmasına neden olmuştur. Bundan dolayı hep aynı şey olan Ana sayfa, ardından menü vb. şeylerden koparak çok değişik ve renkli kutu tasarımını Microsoft Windows Phone 8 ile kullanıcılarına sunmuştur. Hindistan ve bazı ülkelerde 2. sırada olması şunun göstergesidir; Microsoft yaptığı atılım ve verdiği doğru kararlar ile Android OS ve iOS vb. İşletim Sistemleri arasındaki rekabeti değiştirecek ve bir nebzede olsa kendide yükselecektir. Hatta bu beklenilmediği kadar yüksek bir yükeliş bile olabilir. Sonuçta Dünya Yazılım devi Microsoft'tan bahsediyoruz..

Windows Phone'un arayüzü düşünülürse Hindistan sanat dostu bir ülkeymiş, klişe ikonlardan falan sıkılmış helal olsun :)

Biriside android gibi kaliplasmis isletim sistemi yazmis :) android kapali kaynak sanki :)

Sen de yorum yaz