iOS uygulamaları casus mu?

iPhone ya da iPad'inize kurduğunuz her iki uygulamadan birisi, arkanızdan bunları yapıyor!

  • Ender Duman
iOS uygulamaları casus mu?

Kaliforniya Üniversitesi'nden araştırmacıların yürüttüğü çalışma, iOS uygulamalarının en azından yarısının kullanıcıya ait tanımlama bilgilerine eriştiğini gösteriyor. Apple'ın iOS işletim sistemi için geliştirilen uygulamaların yüzde 13'ü cihazın konumuna ilişkin bilgilere erişirken yüzde 6'sı adres defterine göz atıyor.

Araştırmacılar bu sonuçlara ulaşmak için uygulamaların hangi bilgilere eriştiğini tespit eden bir uygulama kullanmışlar. Kullanıcıların uygulama yetkileri üzerindeki engelleri kaldırdıkları jailbreak yapılmış 130.000 iPhone ile yapılan araştırma, Apple artık kullanıcı tanımlama bilgilerine erişim isteyen uygulamalara mağazasında izin vermiyor olsa da bilgilerin sızmaya devam ettiğini gösteriyor. Araştırmayı yürüten ekipten Yuvraj Agarwal ve Malcolm Hall, geliştirdikleri uygulamanın iOS işletim sistemiyle ilişkiye geçmeyen hafifletilmiş bir sürümünü Apple uygulama mağazasına yüklediklerini ama bir nedenden dolayı uygulamanın reddedildiğini belirtiyorlar.

Kullanıcı davranışı üzerine bilgi edinerek ürün geliştirmek ve reklam yapmak isteyen firmalar için kullanıcı tanımlama bilgilerine erişmek paha biçilmez değerde veriler sunuyor. Araştırmacılar bunun iOS cihaz kullananların kişisel veri güvenliğine ilişkin şimdiye kadar yapılmış en büyük çalışma olduğunu belirtiyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

grezimonk nerde?

Malesef bu haber dogru, oynadiginizdan oyunlardan bedava mesajlasma uygulamalarina kadar uygulamalarin cogunda kontrol ettiginizde izlenme islevinin oldugu gorulmekte. Reklam sirketleri yayinladiklari kutuphanelerin uygulamalara yerlestirilmesi durumunda gelistiricilere para veriyor. Aslinda cogu kutuphanede Opt-Out ozelligi olsa da simdiye kadar sahsen hicbir uygulamada Opt-Out ayari eklendigini gormedim. Dediklerim mobil olsun PC olsun her isletim sistemi icin gecerlidir. Oyunlarda bile olan izlenme islevinin nasil calistigi hakkinda fikrim yok, nasil bir kullanici profili olusturacaklarsa... Kaldi ki adres defterini, fotograflari inceleme islevleri cok daha baska bir konu. Not: İster inanin ister inanmayin, bana deli diyin, paranoyak diyin, bunlar gercektir ve son gunlerde NSA ve Almanya isbirliginin de ortaya cikmasiyla gizlilik ihlallerinin toplum guvenligini tehlikeye attigi asikardir. Bundan yillar once ABD'nin sosyal aglar yoluyla insanlari izledigini soyluyorduk, komplo teorici paranoyak anarsist diyorlardi. Kitap okuyan, dunya basinini takip eden biri dediklerime katilacaktir.

@10 Tem 2013 19:00 autodesk' in pixellar express' inde bu var. Fluffy' yi kullanıyorlar ama sen istersen opt-out yapabiliyorsun, en azından güveniyorsan öyle. Ama çokda açıklayıcı değil. Maalesef bu konular çok önemli, değil anaakım kullanıcılar, deneyimliler için bile bu işten tam sıyrılamıyorsun. Ya hiç kullanmayacaksın yada en azından kafalarını karıştıracaksın ama hiçbir reklamcı verilerin tutarlılığını da önemsemiyor. Hatta işe yarayıp yaramadığıda onlar için önemli değil. Sonuçta bunları satın alan firmalar var

böyle saçmalık olur mu? rakamları açıklamışlar sadece. o uygulamaların neyle ilgili olduğunu niye açıklamamışlar... böyle böyle kandırıyorlar insanları. insanlar da düşünmeden atlıyorlar..

en GÜVENİLMEZ işletim sistemi ios ve macos dur begenilmeyen windows platformlarına gerçekleştirilen saldırıların yarısının yarısı bu platformlara gerçekleştirilse bu apple şaheserleri belini doğrultamaz ( evet şimdi funboylar - oyları yıpabilirler )

@10 Tem 2013 20:30 sen başla bari yarısının yarısı kadar saldırıya çok biliyorsun ya bu işleri.

@10 Tem 2013 20:30 win8 güvenli .güvenli olmasına ama çok kötü telefonları be özellikle nokialar.uygulamaları da kısıtlı...

android kullanıcısıyım ve androidde neredeyse her uygulama kişisel verilere erişim istiyor.

kardes bu cok normal aynen andro'dde oldugu gibi tum sirketler kullaniciklarini gercek anlamda korumuyorlar

"böyle saçmalık olur mu? rakamları açıklamışlar sadece. o uygulamaların neyle ilgili olduğunu niye açıklamamışlar... böyle böyle kandırıyorlar insanları. insanlar da düşünmeden atlıyorlar.." --- Uygulamanın neyle ilgili olduğu önemli değil ki, uygulama, IPhone vb kullanıcılarının yaptığı görüşmeleri, görülüşülen şahıların telefon rehberinde demografik bilgileri varsa bunlara erişimi, yazdığın mesajlar ve mesaj alıcılarının demografik bilgileri, mesaj içerikleri, arama zamanları, aramaların yapıldığı coğrafik konumlar ve daha bir sürü aklıma gelmeyen bilgi. Bunların CIA, FBI, Mossad, MI6, MİT gibi kurumların, bunların dışında google, yahoo, bing gibi veri tabanlarının, televizyonda izlemekten artık bıktığımız reklamları hazrılayan ve reklamı veren kurumların elinde olmasını ister misiniz? Ve bu sadece IPhone'da değil maalesef Android't de mevcut ve çok ama çok tehlikeli bir durumdur.

En iyisi en guvenlisi wp8 abi

iyi de haberde önemli bir detay var. "Kullanıcıların uygulama yetkileri üzerindeki engelleri kaldırdıkları jailbreak yapılmış 130.000 iPhone ile yapılan araştırma," deniyor. yani iphone stabilliğini yitirmiş ve her şeye açık hale gelmiş.Burada yapılan gerçekçi bir çalışma değil.

@23:39, olayi yanlis anlamissiniz. California Berkeley Universitesi akademisyenleri tarafindan yazilan bir uygulama vardi. Bu uygulama sadece jailbreakli cihazlarin yukleyebildigi Cydia magazasinda ucretsiz olarak dagitiliyordu. Uygulamanin adi Protect My Privacy, yani Gizliligimi Koru. Adindan da anlasilabilecegi gibi, iOS uygulamalari gizlice veya acikca adres defteri bilgilerini, cografi konum, udid numarasi vs. vs. istediginde uyari veriyor ve sahte bilgi kullanip kullanilmasini isteyip istemedigimizi soruyordu. Varsayilan olarak bu arastirmaya katiliniyordu ama ayarlardan bu islevi kapatabiliyorsunuz. 130.000 cihaza ulasmalari bu yuzdendir, cok ucuza toplumsal arastirma yaptilar, hem de cok nefis bir uygulama gelistirdiler. Bu yuzden arastirma gayet tutarlidir, kendilerini tebrik ediyorum.

Ne Android OS ne iOS nede Mozilla OS ; En iyisi Windows Phone 8

Bu güvenlik sorunu jailbreak li telefonlarda olur

Sen de yorum yaz