iOS uygulamaları neden daha iyi görünüyor?

Bir uygulamanın iOS'daki sürümü, Android'dekinden daha iyi görünebiliyor. Peki neden?

iOS'daki uygulamaları Android'inkilerle karşılaştırdıysanız, bazılarının iOS'da daha şık ve hoş görünümlü olduğunu farketmişsinizdir. Bunun nedeni oldukça basit: Göze hoş gelen uygulamaları iOS'da yapmak daha kolay.

Hipmunk arayüz tasarımcısı ve iOS geliştiricisi Danilo Campos, iyi görünen, etkileyici bir iOS uygulaması yapmanın iOS'da Android'e göre daha kolay olduğunu söylüyor.

Arama, Google için ne kadar önemliyse tasarım da Apple için o kadar önemli. Dolayısıyla Apple'ın daha estetik uygulamalar geliştirmeyi kolaylaştırması şaşırtıcı değil. Peki Google'ı tasarımda Apple'ın gerisine düşüren nedenler, tam olarak hangileri?

Birincisi, parçalanma: iOS geliştiricileri, program yazarken çok az sayıda çözünürlük ve donanım profiliyle ilgileniyorlar. Ancak Android'de geliştiriciler neredeyse sınırsız sayıda cihaz parametresini çözmek zorundalar. Android'li cihazlar farklı şekillerde ve ekran çözünürlüklerinde sunuluyorlar, üstelik hızları da farklı. Karma uygulaması ortak kurucusu Lee Linden, "uygulamayı farklı çözünürlüklere ve işlemcilere sahip yaklaşık 20 telefonda test etmeniz gerekiyor, bu ise tabi ki geliştirmeyi yavaşlatıyor" diyor.

Android'deki diğer dezavantajlar

Diğer bir örnek ise Hipmunk'un verdiği üç çözünürlük örneğinde çıkıyor. 1x çözünürlüğü eski cihazlar, 2x yüksek çözünürlüklü cihazlar için kullanıldığında, 1.5x gibi garip bir çözünürlük, diğer cihazlar için kullanılıyor ve bu, piksellerde bozulmaya yol açıyor. Bazı geliştiriciler ise bu işe önem vermediklerinden uygulama, bazı ceplerde bulanık görsellere sahip oluyor.

Mobil uygulama takımları genellikle küçükler ve paraya ihtiyaç duyuyorlar. Dolayısıyla basit bir tasarımı iyileştirmek aşırı bir zaman kaybına yol açıyorsa, diğer geliştirmelerin daha az yapılacağı anlamına geliyor. Sonuç olarak Android geliştiricileri, daha az detaylı estetiklerle yetiniyorlar.

Bunların yanında Apple'ın geliştirme belgelerinin daha iyi olması ve SDK yaklaşımı da daha iyi. iOS geliştiricilerinin daha iyi ve eşsiz bir tasarım için daha fazla aracı bulunuyor ve bu durum, Android'de biraz farklı. Campos, Android'deki birçok şeyin belgelenmediğini hissettiğini söylüyor.

Bununla birlikte Google, Android 4.0 ile Android eğitim dersleri ve daha sağlam tasarım ilkeleri sunuyor ve platformlar arasında tutarlı bir tasarımı kolaylaştırıyor. Ancak şu an tüm Android cihazlarının sadece yüzde 3'ü Android 4.0'ı kullanıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Apple için uygulama geliştirmek daha mantıklıdır. Cihaz bellidir, ekran çözünürlüğü bellidir. Ve apple kullananlar genellikle satın alırlar. Böylece hem çabuk hazırlar hem de büyük kâr edersin. Oysa android'de milyon tane telefon milyon tane ekran çözünürlüğü var. Ayrıca android'de uygulama fazla satılmaz çünkü genelde internetten indirirler. Bu durum başlı başına android'de zarar demektir ki adam bunlara ek olarak bir de uygulamanın tasarımı ile mi uğraşsın?

cevabı ben verim; çünkü biri elma diğer armut :) dünyanın her yerinde geçerli olan bir kural var ki o da, kalite ve estetik hiçbir zaman ucuza alınmaz bunu unutmayın...

ios kullanan bir tek iphone var başka marka telefonlarda ios kullanılsa tabiki onlar içinde ayrı çözünürlük bilmem ne falan geliştirmek için uğraşacaklar. tek tip telefonla uğraşmak ayrı her modelde ki android le uğraşmak tabi ki farklı. bunun muhabbetinin bile yapılması saçma birşey bence. ama benim gözlemlediğim birşey var. igo myway android de sıkıntılı gps sinyali bulma konusunda ama iphone da mükemmel çalışıyor.

küçük tek tip telefon. ayrıca mac bilgisayarlar piyasadaki en iyi grafik bilgisayarlarıdır. bu yüzden ios ta görünümün güzel olması doğal. adamın elinde bi telefon var ona çalışıyor. ama android her yerde, ve çok daha kulanıcı dostu

cevabı ben verim; çünkü biri elma diğer armut :) dünyanın her yerinde geçerli olan bir kural var ki o da, kalite ve estetik hiçbir zaman ucuza alınmaz bunu unutmayın...

Konuyla ne alakası var fanboyluk yapmanın hiç anlayamadım doğrusu.

Android'i kullanmama sebebimi haber yapmışlar resmen. iOS görsel açıdan çok başarılı menüler dahil. Windows Phone biraz daha hoş görünsede o gelene kadar stil sahibi iPhone'a devam.

Arkadaş demişki androidde genellikle uygulama alınmaz. Haklı demiş çünkü acıkcası uygulamalar o kadar sıkıntılı ki telefonda nasıl duracağını ve çalışacağını bilmek çok zor. Bazı uygulamalar telefon çeşitliliğinden kaynaklı olarak o telde çalışmadığı için zorluk çıkartıyor. Geri verme prosedürüne şahsen hiç girmek bile istemiyorum. Ben uygulama satın alacaksam telefonda nasıl duracağını ve çalışıp çalışmadığını bilmek isterim. Zamanında apple kullanırken çok uygulama satın aldım hiç birinde sorun çıkmadı. Ama androidde açıkcası korkuyorum ince eleyip sık dokumak gerekli. SS lere bakıyorsun başka telefona yüklüyorsun başka. Çeşitlilik marketler için iyi birşey değil ne yazık ki. Kaldı ki ios 4 ten 5 e geçişte uygulamalarda aman aman sorunlar çıkmadı ve sorunlularda destek hemen geldi. Android de ise 3 ten 4 e geçişte cogu uygulama yolda kaldı ve açık destek istendiği gibi değildi uygulama geliştiricileri açısından. Açık kaynak kod olunca herkes mi coder olur anlamadım ipini koparan uygulama yazmış androidde çoğuda zaten berbat. Genel sistem karşılaştırması bir yana ama market olarak app store ile google play arasında dağlar kadar fark var.

Cevabı gayet basit. Çünkü Apple uygulama denetimi yapıyor. Diyelim ki bir ürünü Apple için kodladınız ve mac yada ios için derlediniz. Alın bu ürünü Apple için satıyorum diyemiyorsunuz. Çünkü Apple bu ürününüzü onaylaması gerekiyor. Bu onay süreci birçok basamaktan oluşuyor. En ilginçlerinden birisi ise arayüz. Evet arayüz şeker gibi güzel görünmez ise Apple hadi len deyip uygulamanızın içeriğine ve kullanılabirliğine dahi aldırış etmeden sizi kapı önüne koyuveriyor. Windows 'u windows yapan zaten üçüncü parti yazılımlar olduğu için Microsoft sadece güvenlik kriterlerini göz önünde bulunduruyor. Hangisi daha iyi yapıyor onada siz karar verin :) Saygılar.

bence android daha iyi çünkü insanlar pahalı şeyler den zevk alır yani onu alamayanlarda olabiliyor ve de bana kalsa daha fazla çeşit uygulama falan bide denetleme konusuna gelince virüs falan onuda güçlü ne biliyim güçlü tableti falan olan kişiler zaten virüs kapmıyo ondanda bakılıyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir